Antwort Co je setá? Weitere Antworten – Na co je dobrá černucha setá
Černucha je totiž dobrá na pleť, vyživuje pokožku i lámavé vlasy a nehty. Je však pravděpodobné, že Egypťané znali i zdraví prospěšné účinky této byliny a používali ji jako takový přírodní všelék. Černý neboli šabrejový kmín totiž podporuje imunitu, má detoxikační účinky a pomáhá při trávicích a střevních obtížích.Černucha setá (Nigella sativa) neboli lidově řečeno černý kmín je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovité, která dorůstá do výšky 60 cm. Vyznačuje se typickými modrými květy, které kvetou od června do září. Z jejích semen se lisuje olej žluté barvy a příjemně kořeněné chuti.Charakteristika: Černucha setá (Nigella sativa), lidově černý kmín, je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovité pocházející původně z jihozápadní Asie. V současnosti je široce rozšířeným druhem v oblasti severní Afriky, přes Blízký východ až po Indii.
Na co se používá olej z černého kmínu : Posiluje imunitní systém: Obsahuje mnoho antioxidantů a má protizánětlivé účinky, což pomáhá posilovat imunitní systém a bránit tělu před infekcemi a chorobami. Pomáhá při dýchacích potížích: Olej z černého kmínu je účinným prostředkem při léčbě dýchacích potíží jako je astma, alergie, kašel a záněty průdušek.
Co léčí černucha
Černucha výrazně pomáhá koním při letní vyrážce, alergiích a ekzémech. Vyvažuje hyperaktivní imunitní systém, což přináší úlevu těm, kteří mají problémy s dýcháním, kašlem či astmatem. Uklidňuje zažívání, a tak léčí plynatost, průjem i zácpu.
Jak se používá černucha : Černucha se používá podobně jako sezam, mák nebo kmín. Její matně černá semena jsou velmi dekorativní a proto jsou používána do pečiva nebo k posypání slaného pečiva. Černuchu najdeme i v indické kuchyni jako koření do různých zeleninových směsí a karí.
Je to jednoletá, rychle rostoucí bylina s nitkovitě členěnými listy a pohlednými, bledě modrými květy s množstvím tyčinek. Rostlina má zajímavý způsob opylování. Plodem je tobolka. Druh pochází z oblasti od Středomoří po Indii, pravděpodobně z jihozápadní Asie.
Je součástí směsí koření Karí a různých druhů Másal. Má příjemnou mírně ostrou chuť, něco mezi cibulí, muškátovým oříškem, mákem a pepřem. Černucha je koření pro toho, kdo rád experimentuje. Dobře se doplňuje s koriandrem a novým kořením, saturejkou a tymiánem.
Jak vypadá černucha
Černucha setá (Nigella sativa) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Je to jednoletá, rychle rostoucí bylina s nitkovitě členěnými listy a pohlednými, bledě modrými květy s množstvím tyčinek. Rostlina má zajímavý způsob opylování. Plodem je tobolka.Černý kmín neboli černucha se především používá v kuchyni indické a na Blízkém východě. Používá se jako jemnější verze pepře neboť má mírně pikantní a příjemně zemitou chuť. Černuchu lze použít k okořenění pečiva, luštěnin, masa i polévek.Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.
Černucha je jedinečné nenahraditelné koření, které výtečně pasuje do pečiva a zejména houskám či rohlíkům, ale také chlebu dává úplně jiný rozměr. Chutí připomíná oregano, černý pepř a cibuli.
Jak se pěstuje černucha : Stanoviště by mělo být slunečné, teplé, s jílovitohlinitou, výživnou a propustnou půdou, bohatou na vápník. Rostliny je potřeba pravidelně hnojit, zavlažovat a odplevelovat. Kmín je dvouletá rostlina, kterou budete sklízet až druhý rok po zasetí. Rostlinu sklízejte v červnu a červenci, sušte ji zavěšenou nažkami dolů.
Jak dlouho užívat olej z černého kmínu : Také byl např. při užívání oleje z černého kmínu 2 x denně za 4 týdny zjištěn nárůst T- buněk ( T- buňky zvyšují schopnost imunitního systému) o více než 70%. Velmi úspěšně pomáhá při léčbě autoimunitní nemoci jako je revmatoidní artritida, lupus, celiakie a Crohnova choroba.
Kdy sít Černuchu
Pěstování Černuchy se vysévají v průběhu března a dubna přímo na záhon. Poslední semena můžete dosít v květnu i červnu, rostliny díky tomu pokvetou po celou sezónu. Vykvetou již 10 týdnů po výsevu.
Rostlina kvete během června a července.Má vynikající větropudné účinky, podněcuje činnost střev a žaludku, čímž uvolňuje zastavené trávení. Kmínová silice napomáhá vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. Působí silně dezinfekčně, vyhání střevní parazity.
Proč Nelít olej do odpadu : Proč je problém vylévat olej do odpadu Olej obalí vnitřní stranu odpadních trubek. I pokud je občas proléváte horkou vodou, ta v potrubí není horká dlouho a nakonec se někde ten olej uchytí. Pak na sebe navazuje další nečistoty a olej, případně vodní kámen.