Antwort Co je SLS a SLES? Weitere Antworten – Co je to SLS
Sodium Lauryl Sulfate zkráceně SLS je chemická látka ve formě světle žluté kapaliny, vyráběna syntetickou cestou. Používá se zejména jako emulgátor a povrchově aktivní látka, která má vlastnost mísit dvě normálně nesmísitelné látky, jako je například voda a olej. Navíc napomáhá jiným složkám lépe se dostat do pokožky.Mýdlová hmota SLES free – hmota s rostlinným základem, neobsahuje surfaktanty, Sodium Lauryl sulfát a Sodium Laureth sulfat. Vhodná pro alergiky. Hlavní složky: voda, glycerin a kokosový olej. Mýdlová hmota slouží k vlastnoruční výrobě mýdel.Je to tělové činidlo a solubilizátor (mediátor rozpouštění). Jedinečné vlastnosti MIPA Laureth Sulfate z něj udělaly vynikající stabilizátor pěny a zahušťovadlo. Za zmínku stojí, že sůl je definována jako látka proti usazeninám, a proto je ochotně používána ve složení přípravků.
Co je sodium sulfate : Sodium sulfate je známý jako Glauberova sůl, v českém chemickém názvosloví se jedná o Síran sodný. Je to derivát přírodních látek, sloučenina soli a kyseliny sírové. Má bílou nebo jemně růžovou barvu. Jeho výhodou je nízké zdravotní riziko, ale u citlivějších jedinců může mírně podráždit pokožku.
Co to je sodium
Sodík (chemická značka Na, latinsky natrium) je nejběžnějším prvkem z řady alkalických kovů, hojně zastoupený v zemské kůře, mořských vodách i živých organismech. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Co je Benzoate : Sodium benzoate, známý také jako benzoát sodný či E211, je vysoce účinnou konzervační látkou, kterou lze nalézt v řadě potravinových produktů. Jedná se o bílou krystalickou sůl, která se vhojně používá v potravinářském průmyslu díky svým konzervativním vlastnostem.
Několikaletý výzkum zjistil, že toto éčko E211 těžce poškozuje DNA v našich buňkách a je příčinou celé řady onemocnění včetně Parkinsonovy choroby, leukémie a cirhózy jater. Největší nebezpečí ale hrozí dětem, které toto éčko ve velkém množství konzumují ve slazených nealkoholických nápojích!
Benzyl (C6H5CH2-, někdy označovaná zkratkou Bn) je aromatická funkční skupina odvozená od toluenu (methylbenzenu) odtržením jednoho atomu vodíku z methylové skupiny. Pokud je vodík odtržen od benzenového jádra, vzniklá skupina se nazývá tolyl.
Které éčka jsou škodlivé
Nebezpečné konzervanty (dle serveru Férpotravina.cz)
- E210 Kyselina Benzoová
- E220 Oxid siřičitý
- E221 Siřičitan sodný
- E222 Hydrogensiřičitan sodný
- E223 Disiřičitan sodný
- E224 Disiřičitan draselný
- E225 Siřičitan draselný
- E226 Siřičitan vápenatý
Pozor si dejte i na konzeranty E 210 – E 213 kyselinu benzoovou a její soli, které mohou vyvolávat alergické reakce. Mezi nebezpečná éčka se řadí také E 249 dusitan draselný nebo E 250 dusitan sodný.Carbomer je termín, který se používá pro skupinu polymerů, vyrobených převážně z kyseliny akrylové. Jsou to bílé prášky syntetického původu, rozpustné ve vodě. Používají se jako činidla zvyšující viskozitu produktu anebo jako zahušťovače a emulgátory k vytvoření gelové struktury.
Geraniol je přirozeně se vyskytující látka, kterou najdeme v mnoha rostlinách (například geranium, citronela nebo ylang ylang). Používá se především pro svou sladce růžovou vůni. Jedná se o přírodní produkt, lze ho ale vytvořit i synteticky.
Co je E120 a E904 : Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.
Co je to E471 : Popis E471 – Mono- a diglyceridy mastných kyselin
Jedná se o širší spektrum sloučenin, jejichž skupenství se pohybuje od tmavě žlutých až hnědých olejovitých kapalin po bílé až špinavě bílé voskovité pevné látky. Mohou se vyskytovat ve formě prášků, vloček či malých pevných perliček.
Co znamenaji éčka v jidle
"Éčka" je lidový název pro látky, které se přidávají do potravin proto, aby vylepšily vlastnosti takové potraviny. Jedná se o látky různého původu, některé zcela přírodní, ale mnoho jich je také syntetických, čili uměle vyrobených.
Phenoxyethanol je olejovitá, lehce lepkavá kapalina vonící po růžích. Používá se jako konzervační látka v široké škále kosmetických přípravků a jako stabilizátor v parfémech a mýdlech. Je vysoce účinný v prevenci růstu plísní, bakterií a kvasinek, které by mohly způsobit znehodnocení produktu.Sodium Hydroxide – hydroxid sodný je silně zásaditá anorganická sloučenina. Hydroxid sodný má velice široké použití v chemickém průmyslu (výroba mýdel a dalších povrchově aktivních látek), v textilním průmyslu, v průmyslu celulózy a papíru, ve vodárenství při úpravách pitné vody.
Co je to limonene : Limonene je uhlovodík klasifikovaný jako cyklický terpen, tj. jedná se o přirozeně se vyskytující látku podobnou alkoholu, kterou však lze vyrobit i synteticky. Je součástí mnoha kosmetických produktů.