Antwort Co je Smarter? Weitere Antworten – Co znamená SMART cíl

Co je Smarter?
S metodou SMART jsou naše cíle více strukturované a lépe sledovatelné. SMART cíle jsou: konkrétní (Specific), měřitelné (Measurable), dosažitelné (Attainable), smysluplné (Relevant) a časově vymezené (Timely). Čím konkrétnější je váš cíl, tím konkrétnější je i vaše představa, jak byste ho mohla dosáhnout.Cíle musí být měřitelné

To, co si stanovíte jako cíl, musí být možné nějak posoudit. Cíl „chci se cítit lépe“ nelze změřit, tudíž ani nelze sledovat, zda se ve svém snažení posouváte správným směrem.Jak si stanovit cíle ve 4 jednoduchých krocích:

  1. Proveďte review svých rolí
  2. Ptejte se sami sebe důležité otázky a hledejte smysl.
  3. Proveďte upgrade svých rolí
  4. Navažte na své role cíle.

Jak si správně nastavit cíle : Přinášíme Vám 7 tipů, které Vám pomohou si efektivně naplánovat své cíle krok po kroku a usnadnit tak mnohdy klikatou cestu k jejich dosažení.

  1. Rekapitulace a revize minulosti.
  2. Cíle na další období
  3. Stanovte cílům priority.
  4. Naplánujte si i termíny splnění
  5. Motivace jako základ úspěchu.

Kdo vymyslel metodu SMART

Metodu SMART vymyslel George Doran v roce 1981. Díky své jednoduchosti si vydobyla neotřesitelné místo ve strategiích managementu napříč mnoha obory.

Jak si určit vizi : Ideální vizi si dokážeme vybavit v živých barvách. Vidíme kde jsme, s kým jsme a čeho dosahujeme. Cítíme se přesně tak, jako bychom se v dané situaci právě nacházeli. Vytvořit si vizi co nejpřesněji má velkou výhodu – jasná a konkrétní vize nám umožňuje snáze se rozhodovat na cestě k jejímu plnění.

SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).

Výukovým cílem by měla být kvalitativní i kvantitativní změna u jednotlivých žáků, a to v oblasti kognitivní (vzdělávací), afektivní (postojové) a psychomotorické (výcvikové).

Co je cíl za vzor

Poměrně často se v 7. pádu množného čísla výrazu „cíl“ setkáváme s chybnou variantou s cíly. Avšak vzhledem k tomu, že slovo cíl skloňujeme podle vzoru „stroj“, je jedinou správnou variantou tvar s cíli (nikoli s cíly).Cíle mohou být malé nebo velké, bláznivé nebo reálné, krátkodobé či dlouhodobé. Mohou být jakékoli, ale měly by být. Nechci se pouštět do přemýšlení o tom, proč jsme na tomto světě, jaké má naše bytí smysl a kam to všechno směřuje.Díky jasným představám se totiž podnik lépe řídí a je jasné, kam směřuje. Každý podnikatelský subjekt si již při svém zakládání stanovuje cíl podnikání. Cílem se rozumí reálná představa toho, kam by se chtěl podnik dostat nebo čeho by chtěl dosáhnout v určitém časovém horizontu.

Strategický cíl (Strategický cíl) je termín označující nejvyšší cíle organizace nebo jednotlivce. Strategické cíle se používají ve strategickém řízení. Strategické cíle organizace jsou spojeny s jejím posláním a formulovanou vizí.

Co to je mise : Mise, výraz pocházející z latinského missio znamenajícího „poslat“, je poslání, úkol; sbor osob vyslaný za nějakým účelem nebo úřad pověřený určitým posláním, například zastupováním státu v zahraničí (diplomatická, politická nebo obchodní mise).

Co to je vize : Vize je představa něčeho, co by mělo být, k čemu směřujeme. Zároveň se dnes vize v marketingovém slova smyslu užívá nikoli jako obšírná představa, ale jako krátký dokument, či dokonce jen heslo, které má za úkol co nejlépe komunikovat svůj obsah.

Co je to metoda MBO

Management by Objectives, zkratka MBO, překládá se jako řízení podle cílů, používá se obvykle zkratka MBO. Navrhl ji Peter F. Drucker jako metodu založenou na stanovení a vzájemném odsouhlasení cílů a vyhodnocování úspěšnosti jejich dosahování.

kognitivní (vzdělávací, poznávací) – osvojování poznatků a intelektových dovedností (znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza a hodnotící posouzení) afektivní (postojové, hodnotové) – osvojování postojů, tvoření hodnotové orientace (vnímavost, reagování, oceňování hodnoty, integrování hodnot)Pojmy: Cíl vzdělávání – hodnota žákových dispozic, kterou od vzdělávání požaduje společnost, učitelé i sami žáci a jejich rodiče formou zakázky a k níž se vztahuje školní hodnocení. Ze strany učitele je cíl nabídkou pedagogické služby. Hodnocení je informací o tom, do jaké míry bylo cíle dosaženo.

Jak určit vzor : Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.