Antwort Co je strupovitost jabloní? Weitere Antworten – Co na strupovitost jabloní

Co je strupovitost jabloní?
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu. Strupovitost jabloní a hrušní je houbová choroba poškozující listy, plody i květy. Napadené listy mají skvrny, které postupně hnědnou a odumírají. Silně napadené listy opadávají.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Co napada Jablone : Jabloň – choroby a škůdci

  • Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)
  • Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)
  • Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)
  • Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)
  • Svilušky.
  • Mšice na jabloni.
  • Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
  • Obaleč jablečný (Cydia pomonella)

Kdy postřik proti padlí

Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.

Kdy aplikovat Discus : Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května. Přípravek lze použít pouze preventivně.

Pro tento účel je ideální kombinace fungicidů v soupravě Zdravé jablko plus. Tato souprava mimo padlí jabloně je účinná také na strupovitost jabloně. Možné je použít také přípravky PROTI strupovitosti a padlí (Sercadis), Discus, Topas 100 EC.

Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Kdy je nejlepší stříhat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.Hnojení jabloně

Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj.Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.

Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky. Vžírají se do plodů.

Jak se zbavit padlí : Řešením jsou odrůdy odolné vůči padlí (nejnáchylnější jsou Idared a Jonathan), pravidelné průklesty jabloní, nehnojit moc dusíkem. Odstranit napadené výhonky, 2 týdny před květem ošetřit postřikem Kumulus WG nebo Discus a pak opakovat až do července.

Kdy aplikovat postřik proti přezimujícím škůdcům : Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Na co se používá Kumulus

Kumulus WG je postřikový kontaktní fungicid ve formě vodorozpustného mikrogranulátu na ochranu rostlin proti padlí .

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.Vyčkejte 3 až 5 dní a proveďte postřik Bofixem. následné sekání dělejte v běžném termínu.

Čím se stříkají jabloně : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.