Antwort Co je svařovací invertor? Weitere Antworten – Co je svářecí invertor

Co je svařovací invertor?
Název tohoto typu svářeček je odvozován od slova invertor, česky měnič. Zařízení využívá principu tzv. spínaného zdroje, který dokáže měnit střídavé napětí ze zásuvky (50 Hz) na vysokofrekvenční (až 100 kHz) a následně jej usměrní.Při zapalování oblouku se lehce doktneme elektrodou svařence a za stisknutí tlačítka na pistoli oddálíme 2-3 mm elektrodu od svařence a tím zapálíme oblouk. Výkonové využití nebo také zatěžovatel – týká se všech svářeček a jedná se o velmi důležitý parametr.Inverter je technologie, která nahrazuje kompresory s konstantním počtem otáček kompresory s proměnlivou rychlostí otáček. Toto řešení umožňuje přizpůsobit okamžitý výkon při chlazení či vytápění skutečným podmínkám v místnosti, což vede ke snížení spotřeby el.

Co je to TIG svařování : Prostě TIG

Při této svařovací metodě hoří elektrický oblouk mezi netavící se elektrodou a základním svařovaným materiálem. Protože se elektroda nemá odtavovat, musí být vyrobena z materiálu, který odolává velmi vysokým teplotám. Tuto podmínku splňuje wolfram (používá se také na vlákna klasických žárovek).

Co je Rutilova elektroda

RUTILOVÉ ELEKTRODY A RUTIL-CELULOZOVÉ ELEKTRODY

Rutilový obal zajišťuje snadnou ovladatelnost elektrody v obtížných svářecích polohách. Typickým znakem rutilových elektrod je malý průvar, což může u koutových svarů způsobit neprovařený kořen. Snáší i větší svářecí proud.

Jaký jistič na svářečku : Svářečky do proudu cca 180 Ampér mají jistič 16A. Vyšší proud znamená vyšší jistič, např. 20A / 25A / 32A. Jističe pro svářečky mají být s pomalou charakteristikou spínání.

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

V případě špatného zapojení a špatného výběru obalené elektrody bude svářečka velmi špatně nebo dokonce vůbec svářet nebude. Elektroda se bude nejen lepit, špatně zapalovat, špatně rozlévat, nebude držet oblouk a i výsledný svár nebude stát za nic.

Jak funguje invertor

invertor je typem elektrického motoru, který je řízen přímo elektronicky, a díky tomu má plynulou regulaci otáček a hladký chod. Protože na rozdíl od běžných motorů neobsahuje uhlíky, jež se časem opotřebovávají a způsobují nechtěné tření a jiskření, nabídne i podstatně delší životnost. Ideální je jako motor do pračky.Technologie řízení invertorem je součástí venkovní jednotky. Technologii řízení invertorem lze přirovnat k technologii v autě: „Čím silněji sešlápnete plynový pedál, tím rychleji jedete. “ Jednotka řízená invertorem postupně zvyšuje svou kapacitu podle kapacity potřebné k ochlazení nebo vytopení místnosti.Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.

Svařovací metoda TIG (Tungsten Inert Gass) Elektroda obvykle vyčnívá z keramické hubice 2-3 mm a může dosáhnout 8 mm při rohových svarech. Svařování se provádí roztavením obou okrajů spoje. U vhodně připravených materiálů s malými tloušťkami (přibližně až do 1 mm) není potřebný přídavný materiál.

Jaký je rozdíl mezi Rutilovou a Bazickou elektrodou : Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).

Kam zapojit Rutilovou elektrodu : Kabel s držákem obalené elektrody se zapojuje na PLUSový pól svářečky a kostra – zemnící kabel na MÍNUSový pól svařovacího zdroje. Při tomto zapojení se používají výhradně RUTILOVÉ obalené elektrody.

Jak vybrat svářecí invertor

Mezi nejdůležitější hodnoty, které je v prvotní fázi výběru třeba sledovat, patří zatěžovatel a svářecí proud. Optimální zatěžovatel určíte tak, že vezmete hodnotu průměru elektrody a vynásobte ji čtyřiceti. Dostanete číslo znázorňující svářecí proud, který musí vybíraná svářečka dodat při zatěžovateli minimálně 60%.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Jak zvolit svařovací proud : Při nastavení a volbě svařovacího proudu je nutné uvažovat jak silné (tloušťka stěny svařovaných dílů) materiály budeme svařovat. Pro malé tloušťky cca 2 mm použijeme malý svařovací proud např. pro průměr elektrody 2,5 mm cca 60 A, ale pro tloušťku materiálů 10 mm už musíme použít svařovací proud 80 A.