Antwort Co je to řapík? Weitere Antworten – Co je to Řepík
Jde o planou vytrvalou bylinu kvetoucí žlutými květy po celé léto. U nás hojně rozšířená a dorůstá výšky 1 m. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje třísloviny, silice, kyselinu křemičitou, dále hořčiny, cholin, flavonoidy, vitamín C a minerální látky jako železo a křemík.Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.Vnitřně: při žaludečních, střevních, jaterních a žlučníkových potížích. Zevně: ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k obkladům a koupelím při kožních onemocněních. Není vhodné pro těhotné ani kojící ženy.
Kde roste Řepík : Řepíku lékařskému se daří jak v podhorských oblastech, tak v nížinách, na okraji lesů a pastvin, ale i v oblastech se středomořským podnebím, zejména v otevřených lokalitách, kde je suché a slunečné stanoviště. Vytrvalá bylina až 60 cm vysoká. Květy mají kořeněnou vůni, která připomíná meruňky.
Na co je dobrý Slez
Sléz je možné doporučit při zahlenění, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se nezničil a nesnížil se jeho účinek, používá se studený nálev. Sušené nebo čerstvé květy slézu se přes noc namočí do studené vody, potom se přecedí.
Jak se sbírá Řepík : Výskyt: na pastvinách, stráních, suchých loukách, podél cest, převážně se pěstuje. Způsob sběru: protože řepík má nejvíce listů ve spodní části rostliny, uřezáváme nať delší (60 – 70 cm). Sbíráme v době květu. Sklízíme nožem, v hustším porostu srpem.
Příprava Řepíku
Nálev – čaj připravíme přelitím 1 kávové lžičky natě řepíku 1/4 l vroucí vody, necháme louhovat 10-15 min. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Pro obklady (víckrát denně) se přelijí 3 polévkové lžíce 100 ml studené vody a nechají se vařit několik minut.
V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.
Jak udělat obklad z řepíku
2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.Řepíková mast je vhodným doplňkem pro výživu a ochranu pokožky se sklonem k tvorbě opruzenin. Hodí se též k výživě a ochraně pokožky v okolí konečníku, při jeho podráždění a sklonu k tvorbě hemeroidů a prasklin. Jak aplikovat: Řepíkovou mastí promazávejte pokožku 1-3x denně.Semena řepíku se vysévají na jaře na teplejší a sušší stanoviště. Rostlina je nenáročná na pěstování a budou ji vyhovovat i místa na skalkách nebo suchých stráních. Půda by měla být humózní, propustná, stanoviště slunečné a polostinné. Sbírá se nať, a to v červenci a srpnu.
Jak: Listy sklízíme dvakrát během vegetačního období. Poprvé před rozkvětem rostliny a podruhé jakmile rostlina znovu obroste. Odštipujeme jen mladé, světle zelené listy. Květy odštipujeme každý den v době plného rozkvětu.
Jak správně připravit čaj ze slézu : Jeden šálek slézového čaje připravíte z 1 čajové lžičky sušeného slézu, kterou zalijte 250 ml vroucí vody. Nálev nechte přikrytý louhovat 15 minut a poté sceťe. Vypijte šálek horkého slézového čaje a to 3 × denně.
Jak se suší Řepík : Sbírá se jeho kvetoucí nať včetně spodních listů. Řepík miluje slunná stanoviště a kvete během celého léta. Suší se ve stínu na dobře větratelném místě. Tuhle bylinku lidé znají a využívají jako léčivku už od starověku.
Jak udělat Repikovou koupel
Koupel připravíme tak, že spaříme sáček s bylinami horkou vodou cca 1 litr vody, necháme chvíli vyluhovat a celé i se sáčkem vlijeme do vany s teplou vodou, kde se byliny dále vyluhují. Teplota lázně by měla být příjemná tak, jak každému vyhovuje. Bylinné sáčky je možno použít i na obklady.
Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.Sbírají se všechny druhy řebříčku s bílými nebo růžovými, jazykovitými květy. Nať se seřezává 12–20 cm nad zemí a rychle suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Kvůli zastoupení silice se ani samotné květy nesmí předsušovat na slunci. Droga má slabý aromatický pach a nahořklou, poněkud slanou chuť.
Jak sbirat Řepík : Výskyt: na pastvinách, stráních, suchých loukách, podél cest, převážně se pěstuje. Způsob sběru: protože řepík má nejvíce listů ve spodní části rostliny, uřezáváme nať delší (60 – 70 cm). Sbíráme v době květu. Sklízíme nožem, v hustším porostu srpem.