Antwort Co je to Brownův pohyb? Weitere Antworten – Co je to Brownův pohyb a difúze
řekli jsme si, že všechny látky se skládají z částic – atomů a molekul. Tyto částice se neustále a neuspořádaně pohybují, to dokazují dva jevy – Brownův pohyb a difuze. Samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice látky jiné (čaj a vody, voda a inkoust, zkameněliny, parfém nastříkaný v místnosti,…).Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. Je limitou náhodné procházky. Vysvětlením Brownova pohybu je, že molekuly v roztoku se vlivem tepelného pohybu neustále srážejí, přičemž směr a síla těchto srážek jsou náhodné, díky čemuž je i okamžitá poloha částice náhodná.Kinetická teorie látek je teorie, která spojuje makroskopicky pozorovaný stav látky s mikroskopickým pohybem částic, z nichž je daná látka složena. Podle této teorie přísluší pohybu každé částice určitá kinetická energie, která odpovídá teplotě látky.
Co je to difuze příklad : Difúze je samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky. Příklady difúze: v plynech (navoněná osoba je po chvíli cítit po celé místnosti atd.) v kapalinách (obarvení čaje, rozpouštění manganistanu draselného ve vodě atd.) v pevných látkách (spojení dvou měděných drátků pájením atd.).
Co je to difuze
Difuze je samovolný proces pronikání částic jedné látky do druhé se snahou o rovnoměrné prostoupení do celého objemu.
Co je to Brownův : Brownův pohyb je chaotický trhavý pohyb malých částeček (např. pyl ve vodě nebo kapičky tuku v mléku) v kapalině. Je důsledkem srážek molekul vody s těmito částeč- kami. Můžeme ho pozorovat v mikroskopu, kde vidíme částečky hmoty, nikoli však molekuly vody!
Posuvný pohyb (též postupný pohyb nebo translace) je takový pohyb tuhého tělesa, při kterém všechny body tělesa konají pohyb po stejných, pouze navzájem posunutých, trajektoriích.
Kinetická energie (též pohybová energie) je jeden z druhů mechanické energie, kterou má pohybující se těleso. Je to tedy práce, kterou musíme vykonat, abychom urychlili těleso na určitou rychlost. Velikost kinetické energie tělesa, vykonávajícího posuvný pohyb závisí na jeho hmotnosti a rychlosti.
Jak se pohybují částice v látkách
Všechny částice (atomy, ionty, molekuly) se v látkách neustále a neuspořádaně pohybují (konají tzv. tepelný pohyb). Pohyb částic v látkách je složen z posuvného, otáčivého a kmitavého pohybu.Difuze nastává z důvodu neuspořádaného tepelného pohybu částic. Pohyb částic je v zásadě náhodný, ale látky mají tendenci přecházet z prostředí o vyšší koncentraci do prostředí s nižší koncentrací.Pevná látka je jedno ze skupenství látek, při kterém jsou částice látky vázány ve svých „pevných“ polohách, kolem kterých kmitají. Kinetická energie neuspořádaného pohybu částic (molekul nebo atomů) je menší než potenciální energie odpovídající molekulovým přitažlivým silám.
krystalické – charakteristické pravidelným uspořádáním částic (atomů, molekul, iontů), z nichž jsou složeny. Monokrystaly, uvnitř něhož jsou částice uspořádány tak, že se jejich rozložení v prostoru periodicky opakuje ( , , diamant, …). Toto uspořádání se nazývá dalekodosahové uspořádání.
Kdo vymyslel Brownův pohyb : Brown se nejprve domníval, že pohyb zrnek je způsoben jejich životem, ale pak si celý pokus zopakoval s neživými částečkami a zjistil u nich pohyb také. Snad jako první pochopil podstatu Brownova pohybu Emanuel Wiener. V roce 1863 na základě svých pozorování publikoval názor, že příčina pohybu v samotné kapalině.
Jaké máme druhy pohybu : Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:
- přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
- křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.
Jak se dělí pohyb
Pohyb dělíme na rovnoměrný a nerovnoměrný podle toho, jestli se mění velikost rychlosti. U tohoto dělení naopak nezáleží na tom, jestli se mění směr pohybu (směr rychlosti).
Známe dvě formy mechanické energie: kinetickou energii, která souvisí s pohybem tělesa a potenciální energii, která souvisí s polohou tělesa v tíhovém poli Země.kde m je hmotnost tělesa a v rychlost tělesa. Kinetická energie (Ek) tělesa tedy roste s druhou mocninou rychlosti. Těleso pohybující se rychlostí 100 m/s má 100× větší kinetickou energii než těleso, které se pohybuje 10× nižší rychlostí – tedy 10 m/s.
Jaký je rozdíl v pohybu částic v pevné a kapalné látce : V obou případech je pohyb částice v pevné látce velmi omezen. Částice v kapalině se oproti sobě pohybují, jakoby kloužou po sobě, ale zůstávají těsně u sebe vlivem přitažlivých sil. Částice v plynu se volně pohybují nezávisle na sobě.