Antwort Co je to DNS? Weitere Antworten – Co je to DNS a jak funguje

Co je to DNS?
Systém DNS umožňuje přiřadit k číselné IP adrese určité symbolické jméno, takzvané doménové jméno, které si uživatelé snadno zapamatují a často jej dokáží intuitivně napsat například do webového prohlížeče.Nastavení DNS slouží především k nasměrování domény na server, na němž je hostovaný web a/nebo e‑mailová služba. V tomto článku najdete všechny příklady s odkazy na konkrétní podrobné návody, jak nastavit DNS záznamy a servery pro Webglobe a u Webglobe.Před pár dny představil nástroj DNSCheck, který prověří DNS záznamy u vašich doménových jmen. Neváže se pouze na CZ domény, otestovat můžete jakékoliv jiné. Stačí zadat doménu (bez www), tj. například „zive.cz“.

Jaké použít DNS : Opravdu rychlejší DNS

Alternativní DNS IPv4 DNS
Google 8.8.8.8 / 8.8.4.4
Cloudflare 1.1.1.1 / 1.1.0.0
Cisco OpenDNS 208.67.222.222 / 208.67.220.220
CZ.NIC 217.31.204.130 / 193.29.206.206

Co jsou to DNS servery a co je jejich úlohou

DNS (Domain Name System) je hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě. Později ale přibral další funkce (např.

Jak zjistit doménové jméno : Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.

Důrazně doporučujeme nastavit Google DNS i v nastavení DHCP serveru. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete používat DNS servery společnosti Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), můžete využít některého z dalších poskytovatelů DNS. Např. Cloudflare DNS (1.1.1.1) nebo OpenDNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220).

Řešení je velice jednoduché a stačí změnit DNS přiřazené poskytovatelem internetu na jiné volně dostupné. Mezi nejvíce spolehlivé patří OpenDNS a Google DNS. Pro změnu DNS přistupte do “Ovládací panely” a zde si zvolte “Centrum síťových připojení a sdílení”. Zde zvolte “Změnit nastavení adaptéru”.

Kde najdu DNS záznamy

Spravovat DNS záznamy můžete v Zákaznickém Centru v Domény>Detail domény>DNS>Správa DNS záznamů. Nyní se nacházíte v přehledu všech DNS záznamů pro konkrétní doménu. Všimněte si, že si můžete záznamy podle potřeby i vyfiltrovat.Jak provést test DNS, který ověří změnu Změnu DNS si můžete otestovat pomocí služby DNS check. Do příkazového řádku zadejte název své domény (bez www.) a DNS checker vám ukáže všechny aktuální DNS záznamy, které jsou u domény nastavené.V pravém sloupci klikneme na název připojení. Zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Použít následující adresy serverů DNS a do aktivních polí Upřednostňovaný server DNS a Alternativní server DNS nyní vyplníme IP adresy vybraných serverů DNS.

DNS záznamy určují, jaké služby běží na internetové doméně. Založením DNS záznamu příslušného typu aktivujete službu a nastavujete její parametry. Některé typy patří mezi základní a na své doméně je zcela jistě budete potřebovat.

Jaký je rozdíl mezi IP adresou a doménou : Doména, celým názvem doménové jméno (známé také pod zkratkou DNS – Domain Name System), se skládá z několika řádů a slouží ke zjednodušení čitelnost adres. Laicky řečeno – každý počítač má svoji unikátní adresu, tzv. IP adresu, což je v podstatě řada čísel oddělená tečkami (např. 82.241.223.181).

Kde najdu doménu : Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.

Co je to doménové jméno

Slovo doména může znamenat: oblast zájmu, působiště, hlavní obor působnosti (aplikační doména atd.) fyzická oblast stejné magnetizace (elektromagnetické polarizace) ve feromagnetiku (feroelektriku) – praktické využití například v datových médií na principu magnetického záznamu a čtení.

Pokud chcete Soukromé DNS zapnout či vypnout nebo změnit jeho nastavení, postupujte takto:

  1. V zařízení přejděte do aplikace Nastavení.
  2. Klepněte na Síť a internet. Soukromé DNS.
  3. Vyberte požadovanou možnost: Vypnuto. Automaticky. Název hostitele poskytovatele soukromého DNS.
  4. Klepněte na Uložit.

Svůj výběr si můžete zobrazit nebo změnit takto:

  1. Na počítači se přihlaste do služby Google Domains.
  2. Klikněte na název domény.
  3. Vlevo nahoře klikněte na nabídku. DNS.
  4. V horní části stránky vyberte možnost Výchozí názvové servery nebo Vlastní názvové servery.
  5. Klikněte na možnost Přepnout na tato nastavení.

Jak zjistit IP adresu a DNS : Další možností je spustit si ve Windows přes Start a Spustit nebo Vyhledat příkaz cmd a když se otevře okno DOS zadat ipconfig /all , dole v obrázku pak vidíte příklad, jakou mohou mít hodnotu vaše DNS (zeleně zakroužkováno):

Jak funguje DNS

Doména, IP adresa, DNS