Antwort Co je to epitel? Weitere Antworten – Kde je Dlazdicovy epitel

Co je to epitel?
jednovrstevný dlaždicový epitel například vystýlá vnitřní povrch plicních sklípků, srdce, krevních cév, lymfatických cév apod., vícevrstvevný dlaždicový epitel tvoří výstelku jícnu, ústní dutiny, pochvy apod., ale vyskytuje se rovněž v pokožce.Epitel kryje vnější nebo vnitřní povrchy organismu, má žlázovou funkci (většina žláz v těle, včetně jater, slinivky, štítné žlázy a adenohypofýzy je tvořena epitelovou tkání), specializované epitely mají smyslovou funkci (neuroepitel) nebo podpůrnou (epitelové retikulum brzlíku).Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.

Kde je Kubicky epitel : Jednovrstevný

Tvar buňky Výskyt
kubický folikuly štítné žlázy, povrch vaječníků, žlázové vývody, distální kanálky nefronu
cylindrický (prismatický) trávicí trakt od cardie po columnae anales, vejcovod, děloha
víceřadý cylindrický s řasinkami nosní dutiny, průdušnice, bronchy

Jaké máme tkáně

pojivová tkáň – vazivo, chrupavky, kosti, krev, svalová tkáň – kosterní, hladká a srdeční svalovina, nervová tkáň – centrální a periferní nervový systém.

Kde se nachází a jaký význam má Řasinkový epitel : Řasinková výstelka dýchacích cest začíná ve vlastní dutině nosní (tedy až za vestibulem), kde pokrývá dolní a střední skořepy (skořepy horní jsou naproti tomu pokryty specializovaným čichovým epitelem). Významným prvkem udržujícím zachování vlhkosti v nosní dutině jsou četné venózní plexy v lamina propria mucosae.

Epitelové buňky tvoří souvislé listy (plochy), zvané epitelie, vystýlající vnitřní i vnější povrchy těla, nebo tvoří trámce, žlazové aciny nebo tubuly. Jejich plasmatická membrána je organizována nejméně do dvou odlišných úseků, které vykonávají své specializované funkce – říkáme, že je polarizována.

Jednotlivé typy tkání vznikají postupnou diferenciací (rozrůzněním) základních zárodečných vrstev – ektodermu, entodermu a mezodermu. V lidském těle (i v tělech ostatních živočichů) nacházíme pět základních typů tkání – epitely, pojivové tkáně, svalové tkáně, nervové tkáně a tekuté tkáně (tělní tekutiny).

Co je měkká tkáň

Měkkými tkáněmi v těla označujeme kůži, podkoží, svaly a fascie, což jsou vazivovité blány, které pokrývají svaly. Všechny tyto vrstvy jsou součástí pohybového aparátu a přímo se na pohybu podílejí.Jednovrstevný plochý (dlaždicový) epitel je tvořen jednou vrstvou buněk, jejichž šířka je výrazně větší než jejich výška. Jádra jsou umístěna zhruba uprostřed a vzhledem k plochému tvaru buněk nejsou kulovitá, ale spíše diskovitá.Respirační epitel je buněčná tkáň, která vystýlá plicní alveoly, kde dochází přímo k výměně dýchacích plynů. Tento epitel je jednovrstevný dlaždicový. Často bývá zaměňován s víceřadým cylindrickým epitelem, který pokrývá zbylou, větší část dýchacích cest.

Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Kde je Respiracni epitel : Respirační epitel je buněčná tkáň, která vystýlá plicní alveoly, kde dochází přímo k výměně dýchacích plynů. Tento epitel je jednovrstevný dlaždicový. Často bývá zaměňován s víceřadým cylindrickým epitelem, který pokrývá zbylou, větší část dýchacích cest.

Co tvoří buňku : Každou buňku tvoří plazmatická membrána, cytoplazma, jádro a další buněčné organely. Zatímco některé organismy jsou pouze jednobuněčné (např. bakterie či různí prvoci), jiné organismy jsou mnohobuněčné (např. živočichové, vyšší rostliny).

Z jakého tkáně jsou tvořeny šlachy

Šlachy i vazy se řadí mezi pevné pojivové tkáně. Skládají se z kolagenních vláken, menšího množství elastických vláken a vazivových buněk. Díky paralelnímu (rovnoběžnému) uspořádání vláken mají šlachy i vazy obzvláště vysokou pevnost v tahu.

Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Buňky tvořící tkáň mohou být stejného typu, existují však tkáně, které jsou tvořeny buňkami tvarově i funkčně rozdílnými. V tom případě je jeden typ buněk typem základním a je nositelem specializované funkce tkáně.tkáň výstelková a krycí (epitely)

Nemají vlastní cévní zásobení. Epitely dělíme podle tvaru, vrstev a funkce: podle tvaru – plochý (dlaždicový), cylindrický, kubický, přechodní (má schopnost měnit tvar podle náplně – např. u močového měchýře)

Jak Delime Epitely : Podle tvaru buněk rozlišujeme: epitel plochý, cylindrický (válcový) a kubický (krychlový) epitel. Podle počtu vrstev rozlišujeme: jednovrstevný a vícevrstevný epitel. Podle funkcí , které epitel plní rozeznáváme: krycí, výstelkový, žlázový, resorpční a smyslový epitel.