Antwort Co je to geostacionární dráha? Weitere Antworten – Co je to oběžná dráha

Co je to geostacionární dráha?
Oběžná dráha nebo orbita je trajektorie ve tvaru uzavřené křivky, po které obíhá kosmické těleso kolem těžiště soustavy. Po oběžné dráze obíhá např. planeta, měsíc, asteroid, nebo kometa při oběhu kolem centrálního tělesa.Kvůli projevům gravitačních vlivů ostatních těles ve sluneční soustavě, a to zejména Měsíce, musí být družice stabilizovány na své dráze korekčními raketovými motory. Geostacionární dráha se nachází nad rovníkem ve výšce 35 786 km.Země obíhá kolem Slunce po elipse s velmi malou excentricitou dráhy.

V jaké výšce jsou satelity : GEO (geostacionární oběžná dráha Geostationary Earth Orbit) nehybné vzhledem k zemskému povrchu, výška 36 000 km. MEO (střední oběžná dráha) s oběhem 4–6× denně, ve výškách 1200 – 35 286 km nad zemským povrchem. LEO (nízká oběžná dráha) s dobou oběhu 80–130 minut, ve výšce 200–1200 km nad zemí

Kde začíná vesmír

Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Co znamená dráha : Dráha je slovo slovanského původu, označující původně (v podobě „dorga“, česky draha) cestu mezi poli, kterou se vyháněl dobytek, tj. průhon. Podle jiného zdroje slovo „draha“ pro označení cest nižší kvality je odvozeno od slovesa „dražání“, které znamenalo mýcení a klučení dřevin.

Výška nad povrchem Země (km) Kruhová rychlost (km/s) Poznámka
20 200 3,880 navigační družice GPS
36 000 3,067 stacionární družice
50 000 2,659
100 000 1,936


Družice se vždy pohybuje po elipse – někdy jsou její dvě ohniska tak blízko sebe, že se jeví, jako by byla kružnicí. V jednom z ohnisek se přitom nachází střed Země. Místo, kde je družice Zemi nejblíže (jeden z vrcholů elipsy) se nazývá perigeum a jeho hodnota je udávaná zpravidla v kilometrech od zemského povrchu.

Co je 6378

Poloměr Země pro WGS 1984 je 6378,1 km, což je i nejčastěji udávaný poloměr Země obecně. Pro výpočty v geografii se pro malé prostory používá referenční koule s jedním poloměrem 6371,1 km.365 dníZemě / Doba oběhu

Zemská osa, která protíná zemský severní a jižní pól, má během oběhu Země kolem Slunce stále stejný směr v prostoru. Kolem své osy se Země otočí přibližně za 24 hodin, kolem Slunce oběhne zhruba jednou za 365 dní.Dnes se počet kolem Země obíhajících družic blíží šesti tisícům, v blízké budoucnosti by měly poskočit nejméně o řád, na desítky tisíc. Boom má být společným dílem celé řady společností a dalších entit (armád), ale jako první začíná ve velkém měřítku oběžnou dráhu skutečně „plnit“ společnost SpaceX.

JAK GPS FUNGUJE

Satelity GPS každý den dvakrát obkrouží Zemi po přesně daných oběžných dráhách. Každý satelit vysílá jedinečný signál a orbitální parametry. GPS zařízení je pak dekódují a vypočítají podle nich přesnou polohu satelitu. Přijímače GPS pak tento trilaterační údaj využijí k výpočtu přesné polohy uživatele.

Kolik km nad Zemí je vesmír : Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Kde je konec vesmíru : Vesmír je celý viditelný, končí za sférou stálic, jejíž poloměr je jen několikanásobek poloměru centrálně situované kulové Země. Aristotelovská fyzika – musela se vypořádat s děním v okolním světě, na obloze a skutečností, že Země má podobu koule.

Jak se vypočítá dráha

Dráha rovnoměrného pohybu odpovídá v grafu časového průběhu rychlosti obsahu obdélníku. I z grafického znázornění je patrné, že dráha tělesa bude větší, když se bude těleso pohybovat rychleji nebo delší dobu. Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa.

dráha (fyzika) – ve fyzice se dráha říká též délce trajektorie, tedy vzdálenosti, kterou těleso urazí při svém pohybu. Obvykle se označuje písmenem s.Současné hlavice dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s (~14 000 km/h). Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, UGM-96 Trident I).

Jak fungují družice : A jak to celé funguje Každá družice vysílá elektromagnetický signál. Tímto signálem je mikrovlnný paprsek, který zachytí přijímač ve vaší GPS navigaci. Signál přitom přijímá ze 4 družic najednou, ačkoliv k určení polohy stačí paprsek pouze ze 3 družic.