Antwort Co je to Hypoosmolalita? Weitere Antworten – Co je Hyperosmolalita

Co je to Hypoosmolalita?
Hyperosmolalita. Příčiny hyperosmolality zahrnují ztrátu tělové vody, akutní katabolismus (kupř. v šoku dochází k nahromadění intermediárních metabolitů v buňce, které nemohou být z organismu odstraněny – to má za následek hyperosmolalitu ICT oproti ECT, co má dále za následek přesun vody do ICT.Hyperhydratace – vzniká buď přesunem vody z intravaskulárního prostoru do intersticia (edém) nebo retencí Na+ a vody ledvinami. Hypotonická – větší příjem (nebo zadržování) vody než solutů – např. otrava vodou. Isotonická – retence izotonické tekutiny – tvorba edémů.Hypernatremie je stav s relativním nepoměrem mezi množstvím Na+ a vody v extracelulárním prostoru.

Co je to osmolarita : Osmolarita je množství všech osmoticky aktivních látek v 1 l roztoku. Je rovna součinu molarity a počtu částic vzniklých disociací jedné molekuly, vyjadřuje se v osm/l. Na rozdíl od osmolality se jedná o množství látek v celkovém objemu roztoku (včetně rozpuštěných látek).

Co se stane když vypiju hodně vody

Je možné pít příliš mnoho Intoxikace vodou je velmi vzácná, ale může k ní dojít, pokud je vylučovací schopnost organismu, zvláště ledvin, přetížena. Takováto intoxikace vodou může vést až k edému mozku.

Jak se projevi dehydratace : Mezi další příznaky patří sucho v ústech, lepící se rty, suché sliznice, zácpa, suchá pokožka, únava, malátnost, bolest hlavy. Pokud je dehydratace závažnějšího charakteru, objevuje se zmatenost, nízký krevní tlak, celková slabost, nevolnost, bezvědomí a šok.

Hyponatrémie je porucha, při které je relativně méně sodného kationtu v extracelulární tekutině než vody. Je nutné si uvědomit, že hyponatrémie může nastat v situacích, kdy skutečná zásoba (množství sodného kationtu) v extracelulární tekutině převyšuje normální stav zásob.

Osmolalita je rovna součinu molality a počtu částic vzniklých disociací jedné molekuly. Srovnáme-li vodné roztoky glukózy, NaCl a Na2SO4, všechny o stejné molalitě 1 mol/kg, budou se jejich osmolality lišit. Molekula glukózy nedisociuje, proto je osmolalita tohoto roztoku rovna 1 Osm/kg.

Jak se počítá osmolalita

P/S osmolalita výpočet = 2 x Na+ + urea + glukóza

Rozdíl mezi osmolalitou naměřenou osmometrem a vypočtenou se nazývá osmolální gap (osmolální okno), neměl by přesahovat hodnotu 10 mmol/kg.Smrt člověka může způsobit vypití šesti litrů vody v průběhu tří hodin. Opatrnost je nutná zvláště u nejmenších dětí, vodu je možno podávat pouze v malém množství a až po nasycení mlékem.Přitom dostatečnou hydrataci můžeme poznat zcela snadno, a to z moči.

  • Při každé návštěvě WC máme možnost zjistit, zda máme dost tekutin.
  • U zdravého člověka se vyskytuje vlivem hydratace zhruba šest barev moči, a to od úplně čiré jako voda až po hnědou jako tmavší pivo.
  • Čirá moč naznačuje, že pijeme až příliš vody.


Zařaďte do svého jídelníčku větší množství potravin bohatých na vodu. Vodní meloun je asi první na ráně. Dobré jsou také okurky, větší množství kiwi, pomerančů. A dobré je samozřejmě myslet i na dostatek řidších polévek.

Jak vypada moc při dehydrataci : Základním testem hydratace je zmiňovaná barva moči – tmavší znamená dehydrataci, světlá až čirá naopak dostatečnou hydrataci.

Co na Hyponatremii : Hyponatremii lze (dle příčiny, závažnosti a rychlosti vývoje) korigovat omezením příjmu tekutin, podáním hypertonického roztoku NaCl, diuretiky, perorálním podáním urey a vaptany.

Co to je osmolarita

Osmolarita je množství všech osmoticky aktivních látek v 1 l roztoku. Je rovna součinu molarity a počtu částic vzniklých disociací jedné molekuly, vyjadřuje se v osm/l. Na rozdíl od osmolality se jedná o množství látek v celkovém objemu roztoku (včetně rozpuštěných látek).

Osmolalita je množství osmoticky aktivních látek rozpuštěných v jednotce hmotnosti rozpouštědla. Obvykle se vyjadřuje v Osm/kg nebo ve zlomcích této jednotky. Osmolalita vyjadřuje počet rozpuštěných částic v kilogramu čistého rozpouštědla.Osmoticky aktivní látky v organismu představují zejména ionty, glukóza, urea. Osmoticky aktivní látky lze rozdělit na volně difuzibilní (příkladem je urea, pronikající biologickými membránami) a nedifuzibilní (vykazující na biologické membráně efektivní osmotický tlak, příkladem je glukóza a ionty).

Co se stane kdyz vypiju 10l vody : Vypijete-li vody více, může to způsobit neschopnost ledvin tento přebytek odfiltrovat. Výsledkem je právě hyponatrémie, nízká hladina sodíku v krvi, která může způsobit až smrt. Přebytečná voda putuje do buněk, kde je koncentrace sodíku vyšší než v krvi.