Antwort Co je to Šiška? Weitere Antworten – Proč se šiška ve vodě zavírá
Rozevírání je způsobeno vysycháním pletiva šišky. Tuto vlastnost si pletivo šišek uchovává napořád, a tak, když rozevřenou šišku vložíme zpět do vody, může vodu znovu nasát a dojde k jejímu zavření.Její plody mají na koncích šupin žlutohnědé štítky. Často vyrůstají v párech. Možná se jehličnatý les tváří přísně a strašidelně, nabízí však to, co v listnatém nenajdete – šišky. Krásné šperky s dřevitými šupinami chrání semena skrytá uvnitř a zároveň dělají parádu – nejen ve větvích, ale i doma nebo venku na zahradě.Křivkám nejlépe vyhovují právě podhorské smrčiny s bohatou úrodou šišek. Z šišek vybírají semínka, jimiž se živí. K tomu jim dokonale slouží jejich zakřivený zobák. Čelisti vnoří mezi šupiny šišek, rozevřou je a jazykem vybírají chutná smrková, borová nebo jedlová semínka.
Co skrývají šišky jehličnanů : Jak už bylo v úvodu řečeno šiška je orgán, který slouží rostlině k rozmnožování. Šišky proto dělíme na samčí a samičí. Samčí šišky jehličnanů produkují pyl, jsou drobné a často méně nápadné. Z floristického hlediska (šišky jako přírodního materiálu) jsou pro nás zajímavé především šišky samičí, které produkují semena.
Jak otevřít šišky
Postup. Dejte předehřát troubu na 200 °C. Pečicí plech vyložte alobalem nebo pečicím papírem a rozložte na něj šišky. Dejte do trouby asi na hodinu, aby se šišky hezky otevřely.
Jak Rozevrit šišky : Důležité je, šišky dobře vysušit. Suché šišky Vám nezačnou plesnivět a navíc se pak pěkně rozevřou. Můžete je nechat vysušit na topení nebo v troubě. Šišky si vyskládejte na plech a “pečte” v troubě vyhřáté na 200 °C asi 20 až 30 minut.
Po oplození se vajíčka přeměňují v křídlatá semena, samičí šištice dřevnatí, vzniká šiška. Za sucha se šiška rozevírá, uvolňují se zralá semena, která se pomocí křídel rozšiřují do okolí. Z vyklíčených semen vyrůstají „semenáčky“.
Ze šišky do šišky
Šišky nechejte dva až tři dny doma uložené na listu papíru. V teple se lehce otevřou a vypadnou z nich semínka. Tomu můžete napomoci i občasným zatřesením šiškou nad papírem. Semínka pečlivě schraňujte.
Jak vznikají šišky
Po oplození se vajíčka přeměňují v křídlatá semena, samičí šištice dřevnatí, vzniká šiška. Za sucha se šiška rozevírá, uvolňují se zralá semena, která se pomocí křídel rozšiřují do okolí. Z vyklíčených semen vyrůstají „semenáčky“.Šišky jedle se rozpadnou brzy
Mezi jehličnany pěstované nejčastěji v okrasných zahradách patří bezesporu jedle. Jejím typickým znakem jsou vzpřímené šišky (na rozdíl od ostatních jehličnanů rostou vzhůru), které se však rozpadají ještě dříve, než stačí dozrát.Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.
Jak využít šišky : Inspirace pro využití šišek:
- přízdoba ubrousků při slavnostním stolování
- adventní věnce, věnce na dveře.
- stromečky a další adventní dekorace.
- přízdoba balených dárků
- součást potpourri.
- na girlandy nebo řetězy na stromek.
- k barvení – vánoční závěsné ozdoby na stromeček.
- jako rustikální svícny.
Jak vybělit šišky savem : Jak doma vybělit šišky
Nandejte šišky do kyblíku a zalijte je savem. Na 20 šišek budete potřebovat cca 1 litr sava. Bohužel savo nelze používat opakovaně, protože z něj během procesu bělení vyprchá chlor a tím pádem už nebude bělit. Šišky začnou ihned v sovu plavat a proto nastává čas na využití talířku a kamene.
Kdy rostou šišky
V březnu a dubnu sbíráme pupeny ještě před rozvitím, v květnu mladé výhonky a šištice, semena zralých šišek od listopadu do března a po celý rok lze sbírat pryskyřici, kůru i jehličí. Pupeny se suší v tenké vrstvě ve stínu a skladují v temnu, v dobře uzavřených nádobách.
Původně rostou směrem nahoru, ale ještě před opylením se mění na převislé (na rozdíl od šištic jedle bělokoré). Šišky jsou podlouhlé, nerozpadavé, s tuhými šupinami, dozrávají na podzim v prvním roce a po vysemenění opadávají v celku.Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.
V čem klíčit semínka : Miska, sítko a talířek
Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.