Antwort Co je to intersticiální? Weitere Antworten – Co znamená Intersticialni

Co je to intersticiální?
Intersticiální plicní onemocnění je označení pro širokou škálu chorob, které postihují plicní sklípky. Jejich společným rysem je poškození stěny plicních sklípků, často s následným jizvením.Intersticium je vmezeřená tkáň různých orgánů. Ta obsahuje řadu nervů a cév, které umožňují výživu orgánu a tvoří jeho vnitřní kostru. Odborníci nyní zjistili, že intersticium má řadu znaků, které jej potenciálně řadí mezi orgány. V takovém případě by se mohlo jednat o největší orgán v lidském těle.Tkáňový mok neboli intersticiální tekutina je tekutina, která se nachází v prostorách kolem buněk. Tkáňový mok pochází z krve: živiny, kyslík a některé další látky prosakují z nejmenších krevních cév (tzv. kapilár) do jejich okolí a vytvářejí tak tkáňový mok.

Co je plicní intersticium : Plicní intersticium je vazivo uvnitř plic. Tato tkáň vyplňuje všechny prostory plíce zevně od plicních sklípků, okolo průdušek a krevních cév. Plicní intersticium je do značné míry elastické, což umožňuje pohyby průdušek a krevních cév při dýchání. Viz také plíce.

Co je to Atelektáze

Atelektáza je nevzdušnost plicní tkáně. Může postihnout obě plíce nebo pouze jejich část. Vzniká při kolapsu plicních sklípků a často se váže s pooperačními komplikacemi. Protože je nástup atelektázy často bezpříznakový, je obvykle přehlížena.

Co je difuze plic : Difuzní kapacita plic je jedna z několika hodnot, které mohou být zjišťovány při funkčním vyšetření plic. Při měření difuzní kapacity plic se obvykle zkoumá schopnost plic absorbovat kyslík ze vzduchu. Za tímto účelem pacient vdechuje testovací vzduch s přesně stanoveným obsahem oxidu uhelnatého (CO).

Plicní lalok (lat. lobus pulmonis) je část plíce. Pravá plíce se skládá z horního, středního a dolního plicního laloku, zatímco levá plíce se dělí pouze na horní a dolní lalok.

Vrcholky plic, které přesahují horní okraje klíčních kostí nazýváme plicní hroty. Lehce prohloubené plochy, kterými plíce naléhají na bránici tvoří báze plic.

Co je intracelulární tekutina

Intracelulární tekutina (ICT) je tekutina, která se vyskytuje uvnitř buněk. ICT tvoří přibližně dvě třetiny celkové tělesné vody (viz obrázek níže) a přibližně 30–40 % tělesné hmotnosti. Viz také intracelulární, celková tělesná voda.Intersticiální tekutina neboli tkáňový mok je tekutina, která proniká všemi tkáněmi a vyplňuje prostor mezi buňkami. Spolu s plazmou a transcelulární tekutinou se řadí mezi tzv. extracelulární tekutiny. Jelikož stěna vlásečnic umožňuje průchod vody, vzniká tkáňový mok filtrací krevní plazmy přes stěnu krevních kapilár.Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální.

Jaké příznaky plicní fibróza má Nejčastěji se tato nemoc projevuje námahovou dušností a/nebo kašlem. Chůze do kopce či do schodů je pro nemocného náročnější na dech, zadýchá se.

Co to je emfyzém : Rozedma plic (plicní emfyzém) je chronické onemocnění plic, které je způsobeno trvalým poškozením či úplným zánikem přepážek uvnitř plicních sklípků (alveolů). Plicní emfyzém se projevuje zejména dušností a obtížemi s vydechováním, což postupně vede k hromadění vzduchu v plicích.

Co je to plicní edém : Plicní edém, jinak řečeno otok plic, je charakterizován nahromaděním tekutiny v plicích, která způsobuje pacientovi potíže s dýcháním. Její přítomnost může mít různé příčiny.

Co to je ventilace

Větrání neboli ventilace (latinské ventilatio pochází z ventus, vítr) znamená výměnu vzduchu, např. s nižším obsahem kyslíku (tzv. vydýchaného) nebo znečištěného za čerstvý vzduch. Slouží k výměně vzduchu v interiéru budov či jiných staveb (dopravních, důlních, vodohospodářských…)

Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.Nádech (inspirium) je aktivní proces, při kterém se stahem bránice a vnějších mezižeberních svalů zvětší objem hrudní dutiny, a plíce se vlivem podtlaku v pohrudniční dutině roztáhnou a naplní vzduchem.

Jak vypadají plíce kuřáka : Plíce kuřáka a nekuřáka jsou rozdílné na první pohled. Pro kuřácké plíce jsou typické dehtové skvrny a jsou o poznání tmavší. Plíce kuřáka po 1 roce jsou už poznamenány určitým poškozením, a to v případě, že jde o lehkého kuřáka. U těžších kuřáků je poškození typické už po 9 měsících kouření.