Antwort Co je to živý plot? Weitere Antworten – Co vysadit na živý plot

Co je to živý plot?
Většinu z nich by vám zahradník při prodeji asi nejraději zamlčel.

  • Túje (thuja) V českých zahradách je stále jednou z nejoblíbenějších dřevin pro vytváření živých plotů túje.
  • Tis červený Tis patří mezi nádherné jehličnany.
  • Habr. Častým kandidátem na živý plot je habr.
  • Zimostráz (Buxus)

V podobě volně rostoucích živých plotů jsou oblíbené například zlatice (Forsythia), vajgélie (Weigela), pustoryly (Philadelphus), svídy (Cornus), ptačí zoby (Ligustrum), kaliny (Viburnum), tavolníky (Spiraea), šeříky (Syringa) a nebo třeba stromkové hortenzie (Hydrangea).Opadavý živý plot roste velmi rychle – až 1 metr za rok. Bez pravidelného stříhání mohou některé odrůdy ptačího zobu vyrůst až 3 metry!

Co je nejlepší na živý plot : Rostliny pro živé ploty – nejoblíbenější stálezelené druhy

  • Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnoha odrůdách. Cesmína je většinou ideální pro stálezelené živé ploty.
  • Zerav (Thuja) – roste rychle a je odolný vůči mrazu.
  • Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny zastřiháváním.

Jak daleko od plotu vysadit živý plot

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak vysoký může být živý plot : Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.

Thuja plicata “Gerderland“ (thuje obrovská “Gerderland“), Thuja occidentalis “Holmstrup“ (thuje východní “Holmstrup“), Thuja occidentalis “Malonyana“ (thuje východní “Malonyana“) a mnohé další. Všechny zmíněné kultivary thují se výborně hodí pro živé ploty.

Mladé živé ploty hnojíme méně a opatrněji než starší živé ploty, aby nemohlo by dojít k poškození rostlin. S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně.

Kdy naposledy stříhat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak daleko živý plot od hranice pozemků : zákoníku platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru. Čili 20 cm od sousedovy zdi sázet živý nízký plot bohužel nemůžete.

Jak sazet Thuje na živý plot : Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!! Můžeme také vykopat podél plotu drážku, rýhu nebo díry a poté usadíme.

Který živý plot roste nejrychleji

Nejrychlejším stromem, který ocení váš živý plot, je jilm sibiřský. Ideální je pro jeho výsadbu podzim, sazenice sestříhejte na výšku 30 centimetrů. Do zimy zakoření a na jaře vyrazí do výšky. Za rok se pak vytáhne o více než metr do výšky i šířky.

Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Jak oživit živý plot : Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.