Antwort Co je to jícen? Weitere Antworten – Jak se projevuje nemoc jícnu

Co je to jícen?
Zánět jícnu (odborně ezofagitida) je pestrou skupinou chorob, které se odlišují vyvolávající příčinou. Nejčastěji jde o refluxní ezofagitidu, která je následkem častého pálení žáhy. Projevuje se především bolestí při přijímání potravy, celkovou nevolností a ztrátou chuti k jídlu.Jícen je orgán trávicí trubice u obratlovců, spojující hltan a žaludek, případně předžaludek u přežvýkavců. Jeho hlavní funkcí je transport potravy pomocí peristaltických stahů.Rakovina jícnu dlouho nezpůsobuje žádné příznaky, nebo jen velmi nenápadné. Z tohoto důvodu je zhoubný nádor často odhalen pozdě. Mezi první příznaky často patří potíže s polykáním, bolest při polykání a také nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti. Tyto příznaky se však obvykle objeví až v pokročilém stadiu.

Jak bolí jícen : Příznaky a projevy zánětu jícnu

Zdrojem bolesti je přímé dráždění sliznice, roztažení jícnu a naopak dočasná stažení jícnu v jiných úrovních. Dalším příznakem může být pocit uváznutí sousta v krku – obtížné polykání (dysfagie), bolestivé polykání (odynofagie) či pocit cizího tělesa v krku bez prokázané příčiny (tzv.

Co pomáhá na jícen

Hlavním pilířem úspěchu léčby jícnového refluxu je zdravý životní styl, který zahrnuje absenci některých potravin a nápojů, jako jsou sycené limonády, alkohol, kofeinové nápoje, čokoláda, česnek, cibule, smažená a tučná jídla, citrusy, rajčata, pepř a další.

Jak se pozná zánět jícnu : Mezi typické příznaky jícnového refluxu patří:

  • pálení žáhy, což je pocit pálení na hrudi, který se zpravidla dostavuje po jídle nebo v noci,
  • nevolnost a někdy i zvracení (zejména u kyselých jídel a nápojů),
  • nakyslý zápach z úst,
  • bolest na hrudi,
  • ztížené polykání,
  • pocit hrudky v krku,
  • potíže s dýcháním,

U jícnu je obzvláště důležité, aby správně fungoval dolní jícnový svěrač: ten totiž uzavírá průchod mezi jícnem a žaludkem. Pokud tento proces nefunguje správně, žaludeční obsah se vrací zpět (odborníci to označují jako zpětný tok či reflux) a příznakem může být pálení žáhy.

Příznaky jícnového refluxu

  1. pálení žáhy, což je pocit pálení na hrudi, který se zpravidla dostavuje po jídle nebo v noci,
  2. nevolnost a někdy i zvracení (zejména u kyselých jídel a nápojů),
  3. nakyslý zápach z úst,
  4. bolest na hrudi,
  5. ztížené polykání,
  6. pocit hrudky v krku,
  7. potíže s dýcháním,

Jak zacina rakovina Jicnu

Nejčastějším příznakem je dysfagie (porucha polykání), odynofagie (bolestivé polykání) a váhový úbytek. Jícen je však tak elastický, že k dysfagii dojde až při 50% zúžení jícnu. Jedná se tedy většinou již o pozdní příznak. Nemocní zřídka vyhledají lékaře dříve.Jak probíhá léčba rakoviny jícnu

  • endoskopické odstranění nádoru,
  • chirurgický zákrok,
  • chemoterapie a/nebo radioterapie,
  • cílená léčba,
  • léčba bolesti,
  • paliativní léčba.

Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.

Omezte alkohol, kávu, pravý čaj. Jezte střídmě, pravidelně po malých porcích. Zánět se naštestí nerozvíjí rychle, takže se nemusíte obávat. Pokud se problém podchytí včas, nebudet o svých potížích ani vědět.

Jak rychle postupuje rakovina Jicnu : Rakovina žaludku neboli zhoubný nádor žaludku se obvykle vyvíjí pomalu a po mnoho let. Než se vyvine skutečně zhoubný nádor, objevují se často přednádorové změny (prekancerózy) v žaludeční sliznici. Tyto změny jen zřídkakdy způsobují příznaky či potíže, proto většinou zůstávají neodhaleny.

Co na bolest jícnu : při diagnostikované refluxní poruše jícnu bych léky s obsahem ibuprofenu nedoporučila. Vhodnější by na bolest nebo teplotu byly léky s obsahem paracetamolu. Účinná látka paracetamol je k zažívání šetrnější. Paracetamol je ale kontraindikován u těžkých jaterních poruch a akutní hepatitidy.

Co nejíst při zánětu jícnu

Pozor na perlivé vody a vody s vysokým obsahem sodíku. Snažit se vybírat méně nadýmavou a mechanicky méně dráždivou stravu – nejvíce dráždí kapusta, zelí, kedlubny, ředkvičky, ředkve, květák, brokolice, česnek, cibule, někdy vadí i slupky u okurky nebo zrníčka rajčat.

Při akutním zánětu žaludku je vhodná tekutá dieta bez dráždivých látek. Nápoje podáváme spíše mezi jídly než při jídle. Vhodné jsou výživově bohaté potraviny – mléčné výrobky v rozumném množství, libové maso, vejce, malá množství ovoce a zeleniny, pečivo bez většího obsahu vlákniny.Nadměrná konzumace alkoholu poškozuje žaludeční sliznici a může podporovat vznik rakoviny žaludku. Nadváha. Je známo, že lidé s nadváhou či obezitou mají vyšší riziko vzniku karcinomu žaludku [2]. Refluxní choroba jícnu je považována za rizikový faktor pro vznik zhoubného nádoru na rozhraní jícnu a žaludku.

Kam metastazuje karcinom jícnu : Šíření karcinomu jícnu

Spojitě – per continuitatem do okolí (trachea – píštěl s aspiracemi a bronchopneumonií, mediastinum, plíce, pleurální a perikardiální dutina); Lymfogenně – uzliny mediastinální a paratracheální, pod bránicí gastrické uzliny; Hematogenně – játra, plíce, vzácně kosti a CNS.