Antwort Co je to kognitivní cíl? Weitere Antworten – Co je afektivní cíl

Co je to kognitivní cíl?
Afektivní cíle ovlivňují postoje a hodnoty žáků. Jsou v úzkém vztahu s výchovou a velkou roli zde hraje role učitele jako vzoru. Měly by být realizovány v každodenním výchovném působení školy, zároveň jsou základem některých předmětů („výchov“ – občanská, tělesná, hudební, výtvarná).Výukový cíl lze definovat jako ujasněný zamýšlený výsledek učební činnosti, k němuž učitel společně se žáky směřuje.Podle tohoto obsahového hlediska rozlišujeme tzv. kognitivní výukové cíle, afektivní výukové cíle a psychomotorické výukové cíle. Kognitivní výukové cíle se formulují pro oblast poznatků, znalostí a kognitivních dovedností. Afektivní výukové cíle se vztahují k postojům, návykům a převážné většiny sociálních dovedností.

Jak stanovit výukový cíl : Výukový cíl by měl být formulován z hlediska činností žáků, nikoliv z hlediska činnosti učitele. Výukové cíle je možné klasifikovat podle různých hledisek. Jednou z možností je klasifikace na základě 3 oblastí – oblasti kognitivní(intelektuální), afektivní (psychomotorické) a afektivní (citové).

Co je to Smart cíl

S metodou SMART jsou naše cíle více strukturované a lépe sledovatelné. SMART cíle jsou: konkrétní (Specific), měřitelné (Measurable), dosažitelné (Attainable), smysluplné (Relevant) a časově vymezené (Timely). Čím konkrétnější je váš cíl, tím konkrétnější je i vaše představa, jak byste ho mohla dosáhnout.

Co je to afektivní : Afektivní znamená citový, týkající se citů, například afektivní poruchy. Afektivita znamená citovost, emotivní stránku člověka. Afektovaný označuje jednání nebo člověka, který vědomě zdůrazňuje afektivitu, přehnanou a nevěrohodnou citovost. Afikovat znamená citově oslovit, pohnout.

Jednou z největších motivací zůstává pro žáka pochvala a kladné hodnocení jeho aktivit od vyučujícího. Učitelům se osvědčilo aktivní zapojení žáků do výuky a tzv. zážitková pedagogika. Její podstatou je výuka žáka pomocí zážitku, na základě kterého si zapamatuje maximum informací.

Hodnotové (syn.: afektivní, výchovné) cíle jsou zamýšlené (resp. očekávané) změny u žáka v afektivní oblasti. Týkají se tedy změn emočního prožívání, postojů, zájmů, motivace, hodnot a hodnotových orientací žáka. Pedagogický proces zaměřený k hodnotovým cílům bývá označován za výchovu v užším smyslu.

Co jsou to výukové metody

Výukové metody patří mezi základní didaktické kategorie. Lze je definovat volně podle J. Maňáka (2003) jako uspořádaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který směřuje k dosažení výchovně-vzdělávacích cílů.Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.Strategický cíl (Strategický cíl) je termín označující nejvyšší cíle organizace nebo jednotlivce. Strategické cíle se používají ve strategickém řízení. Strategické cíle organizace jsou spojeny s jejím posláním a formulovanou vizí.

SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).

Co je to Dystymie : Dystymie je porucha nálady s podobnými příznaky, jako u depresivního syndromu, ale menší intenzitou depresivní epizody. V mezinárodní statistické klasifikaci nemocí MKN-10: F34. 1 mezi perzistentními afektivní poruchami.

Co je Cyklotymie : Cyklotymie je charakterizována jako psychická porucha s dlouhodobým střídáním nálad od mírné deprese po mírné elace. Přes spletitý historický vývoj je tato diagnostická jednotka pořád spojována s částečnou kontroverzí, převážně ve smyslu afektivní versus temperamentové poruchy.

Jak motivovat prvňáčka k učení

Při tvorbě učebního plánu projevte zájem o úkoly a školní předměty. Ptejte se podrobněji nebo nechte dítě, aby vám úkoly ukázalo. Pokud si všimnete, že děti o nějaký předmět neprojevují moc velký zájem, vysvětlete jim, jak můžou nové znalosti využít v běžném životě nebo jim nabídněte malou odměnu (např. společnou hru).

Motivace primární – vrozené biologické potřeby, které fungují jako instinkty a vyvíjejí se podmiňováním. Motivace sekundární- naučené tendence chování, jak jeho síly a směru, tak i způsobu. Motivace vnější – vyvolává denní a roční doba, přítomnost či absence lidí a podnětů v okolí.Dílčí cíle vyjadřují, co by měl pedagog učitel v průběhu předškolního vzdělávání sledovat, co by měl u dítěte podporovat. Vzdělávací nabídka jako prostředek vzdělávání představuje ve svém celku soubor (souhrn) praktických i intelektových činností, popř. příležitostí, vhodných k naplňování cílů a k dosahování výstupů.

Jaké jsou typy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.