Antwort Co je to mše svatá? Weitere Antworten – Co se děje při mši svaté
Církev při mši prosí za Boží požehnání pro všechny lidi. Církev při mši ústy kněze vzdává díky za chléb a za víno a prosí, aby moc Ducha svatého proměnila chléb a víno v Tělo a Krev Ježíše Krista. Při každé mši se tak obnovuje a znovu uskutečňuje oběť, kterou Ježíš přinesl na kříži, aby všechny lidi přivedl k Bohu.Etiketa mše svaté
- Postěte se před mší.
- Nejezte a nepijte v kostele.
- Oblékejte se do kostela skromně a vhodně.
- Nikdy nepoužívejte v kostele žvýkačku!
- Mobilní telefony by měly být ztišeny, nebo lépe vypnuty.
- Přijďte na mši nejméně několik minut před začátkem a sedněte si co nejblíže oltáři.
Mše čili mše svatá je nejdůležitější typ bohoslužby v některých křesťanských církvích.
Jak probíhá zádušní mše : Po vstupních obřadech se koná bohoslužba slova, kde po evangeliu zazní homilie, nikoliv pohřební chvalořeč. Po ní následují přímluvy, po nich přinášení obětních darů, někdy bývá zvykem přinášet s obětními dary také své osobní dary, tzv. ofěra, poté eucharistická oběť.
Co udělat při vstupu do kostela
Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Kdy se v kostele stojí : Stát v kostele znamená nejen naši připravenost poslouchat, ale i udělat to, co Bůh chce. Stojíme, když slyšíme evangelium. Stojíme, když chválíme Boha chvalozpěvy (Gloria) a hymny (Te Deum). Stojíme, když vyznáváme svou víru (Credo).
Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.
Zpěv Sláva na výsostech Bohu zahajuje kněz, anebo zpěvák nebo sbor. Zpívají ho buď všichni, nebo se ve zpěvu střídá lid se sborem či zpěvákem, nebo ho zpívá samotný sbor. Pokud se nezpívá, recitují ho buď všichni společně, nebo se v recitaci střídají dvě části shromáždění.
Kdo může na mši
V katolickém kostele se může každý člověk zúčastnit mše, ale pokud člověk není ještě pokřtěný, nesmí přijímat Tělo Kristovo v podobě chleba. Může si ale jít tzv. pro požehnání. Kněz mu udělá křížek na čelo a řekne nad ním požehnání, (aby kněz věděl, že nepřijímáte, dejte si, prosím, ukazováček na ústa).Vigilie (z latinského vigilia – „bdění“), ve starší češtině také svatvečer, je zvyk připravovat se na významné svátky anebo mimořádné události předcházející svátkům a událostem nočním bděním při modlitbách. Mše při vigilii mívá obvykle zvláštní mešní formulář.Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Součástí je zpěv „Pane, smiluj se“, který se někdy modlí v řečtině jako „Kyrie, eleison“. Tímto zvoláním, které se dříve prokazovalo panovníkům, vzdáváme hold Bohu. O nedělích a velkých svátcích se také zpívá chvalozpěv „Sláva na výsostech Bohu“ začínající slovy, která zazněla v Betlémě při Ježíšově narození.
Jak pozdravit v kostele : Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.
Kdy se kleci v kostele : Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!
Kdo se může vzít v kostele
Abyste se mohli vzít v římskokatolickém kostele při církevním obřadu, musí být alespoň jeden z vás křtěným katolíkem. Jste-li křtění oba, bude to snazší, pokud ale jen jeden, budete muset požádat biskupství o dispens, tedy povolení o uzavření manželství s nekatolíkem – oddávající kněz vám poradí.
Košile a slušné (dlouhé) společenské kalhoty by měly být samozřejmostí. Kaple není ani pláž, ani hřiště, čemuž by mělo odpovídat i obutí. Džíny a sportovní trika jsou vhodné na brigádu, ne však na bohoslužbu.A všichni se navzájem pozdraví způsobem, který je v místě obvyklý, např. podáním ruky se slovy Pokoj s tebou. Kněz dá pozdravení pokoje jáhnovi nebo přisluhujícímu. Deinde, pro opportunitate, diaconus, vel sacerdos, subiungit: Offérte vobis pacem.
Jak se obléci na mši : Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “