Antwort Co je to med? Weitere Antworten – Co je vlastně med
Med je látka, kterou včely tvoří z nektaru, což jsou sladké šťávy, které sbírají z květů rostlin. Včely jej obohatí o látky ze svého těla, ukládají jej do plástů a nechají jej zrát. Teprve po správné době vzniká z nektaru a dalších látek med. Případně je nektar nahrazen medovicí, kterou včely sbírají v lesích.Med není jen fruktóza, ale obsahuje také celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselina křemičitá. Z vitamínů v medu najdeme vitamíny skupiny B a vitamín C.Měď přispívá k tvorbě hemoglobinu v červených krvinkách a podporuje zdravou funkci imunitního systému. Měď hraje roli ve vedení nervových impulsů a je důležitá pro celkové zdraví nervového systému. Měď se podílí na tvorbě melaninu, pigmentu, který dává barvu kůži a vlasům, a pomáhá chránit pokožku před UV zářením.
Co symbolizuje med : Římané ho považovali za pokrm bohů, který jim měl zaručit nesmrtelnost a mnohé národy jej používaly k posílení před válečnými výpravami. Skvělé vlastnosti medu využívá stále častěji nejen farmaceutický, ale také kosmetický průmysl. Pomoci svému zdraví a kráse medem však lze i doma v kuchyni a koupelně.
Jak vzniká med
Med se obvykle vyrábí z nektaru, sladké tekutiny produkované květinami, aby lákala včely k opylení květiny. Včela dělnice nasává nektar sosáčkem a ukládá jej ve svém medovém váčku. Pyl sbírají včely spíš tak trochu náhodou při nasávání nektaru. Přesto je i ten velmi cenným a důležitým krmivem v úle.
Na co je dobrý med : Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.
Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Jaké účinky má med
Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Laboratorně byly prokázány účinky proti mnoha druhům bakterií a virů. Med má i protiplísňové účinky, působí proti různým druhům kvasinek. Při kožním podání má také antiseptické účinky a působí podobně jako peroxid vodíku.Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.Stalo se to v Brně na čtrnáctém kočovném sjezdu německých a rakouských včelařů před 150 lety. Franz von Hruschka zde představil vynález, který navždy změnil způsob, jakým získáváme tu nejsladší pochoutku na světě – med. Rodák z Bravantic před 150 lety poprvé zatočil medometem.
Med je hustá sladká a lepkavá kapalina, vytvářená včelami (případně i jiným hmyzem) sběrem a zahušťováním sladkých šťáv – především nektaru z květů (med květový) a medovice (med medovicový), kterou vylučují například mšice.
Kolik mohu jíst medu : Je také méně kalorický než cukr a díky své sladké chuti ho používáme mnohem méně. Litrová nádoba s medem má něco přes 3 000 kilokalorií. Optimální množství medu pro dospělého je 1 polévková lžíce denně a 1 čajová lžička pro děti. Je důležité používat med systematicky, nikoli ad hoc.
Jak často jíst med : Med se často užívá ráno nalačno, při potížích neurotického charakteru nebo při nespavosti raději večer, rozmíchaný ve vlažném mléce. Má-li být med lékem, musí být všechny jeho cenné složky zachovány v původní, účinné podobě.
Který med je zdravější
Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.
Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.Patoka je jediná forma medu vhodná ke konzumaci. Lidé s cukrovkou a malé děti nesmí konzumovat včelí produkty. Tekutý med lze přidávat do čaje, mazat na chléb a konzumovat při jakékoli teplotě.
Proč Nejist med : Zrychluje metabolismus
Pokud sledujete svou váhu, lékaři doporučují vyloučit všechny sladkosti na bázi cukru, ale med určitě ne. Je to proto, že cukr přítomný v medu má jiné složení. Zrychluje tak metabolismus, což je pro snížení hmotnosti nezbytné.