Antwort Co je to metoda výuky? Weitere Antworten – Co jsou to metody výuky

Co je to metoda výuky?
Metoda výuky (výuková metoda) je systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáků směřujících k dosažení daných výukových cílů. Metoda výuky tedy zprostředkovává žákům učivo, je nápomocná jejich učení, je soustavou kroků, které vedou k danému cíli. Plní tak funkci regulace (řízení) učení žáků.Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).Organizační formy vyučování je způsob uspořádání celého vyučovacího procesu, jeho složek (učitele, žáka, učiva) a vzájemných vazeb v čase (dynamická stránka) a v prostoru (statická stránka). Každá organizační forma vyjadřuje zároveň vnitřní strukturu systému řízení výuky a ovlivňuje řadu faktorů jako například metody.

Co je metody a formy pedagogické práce : Mezi základní metody výuky patří: metody slovní, metody názorně-demonstrační a metody praktické. Patří mezi nejvyužívanější metody. Také patří mezi nejefektivnější a nejrychlejší metodu přenosu informací od vyučujícího ke studentovi.

Jaké jsou moderní metody výuky

V dnešní době jsou nejčastěji využívanými moderními typy výuky E-learning, Blended learning, Gamifikace, Adaptive learning, Microlearning, MOOC a Síťové učení. Tyto metody výuky nabízejí různé výhody a umožňují studentům učit se vlastním tempem a s ohledem na jejich individuální potřeby.

Co je to výukový cíl : Výukový cíl chápeme jako představu o kvalitativních i kvantitativních změnách u jednotlivých žákův oblasti kognitivní, afektivní a psychomotorické, kterých má být dosaženo ve stanoveném čase v procesu výuky. Není na závadu, když se spolutvůrci výukových cílů stanou sami žáci.

Členění organizační formy výuky:

Individuální výuka. Hromadná výuka. Individualizovaná výuka. Projektová výuka.

všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.

Co je to týmová výuka

Týmová výuka

Učitelé mohou vyučovat společně stejnou skupinu studentů v jeden čas, nebo pracují společně, ale nemusí vyučovat stejné studenty.Nejčastější formy vzdělávání

  • hromadná forma.
  • skupinová forma.
  • individuální forma.
  • individualizovaná forma (podle schopnosti jednotlivých dětí)
  • volná hra a spontánní činnosti.
  • komunikační kruh (založen na vzájemné komunikaci dětí s učitelkou)

Inovativní třídy vznikly jako alternativa k tradiční pedagogice. Vzdělávání se opírá o základní principy montessori pedagogiky a waldorfské pedagogiky. Výuka se orientuje na podporu individuálního vývoje dítěte v souladu s obecnými zákonitostmi tělesného, duševního a duchovního vývoje.

výukový cíl

znalost (zapamatování) – znovuvybavení znalostí a jejich reprodukce, aktivní slovesa pro vymezení cíle – definovat, opakovat, reprodukovat,… aplikace – transfer učení do situací pro žáka nových, akt. slovesa – aplikovat, uvést vztah mezi…, navrhnout, řešit,…

Jak stanovit výukový cíl : Výukový cíl by měl být formulován z hlediska činností žáků, nikoliv z hlediska činnosti učitele. Výukové cíle je možné klasifikovat podle různých hledisek. Jednou z možností je klasifikace na základě 3 oblastí – oblasti kognitivní(intelektuální), afektivní (psychomotorické) a afektivní (citové).

Co je individualizace výuky : Individualizace výuky znamená přizpůsobení výuky jednotlivým žákům; jedná se tedy o formu diferenciace dovedenou až k jednotlivému žáku. Individuální přístup umožňuje respektovat jedinečné vlastnosti a potřeby každého žáka a přizpůsobit jim především tempo učení, uspořádání obsahu a organizaci učební činnosti.

Jaké činnosti spadají do organizace a řízení výuky

Zahrnuje i ostatní činnosti: plánování a organizování výuky, ▪ stanovování jasných výukových pravidel a postupů, ▪ propojování mezi různými výukovými aktivitami, ▪ průběžné sledování a vyhodnocování práce žáků, ▪ zvládání drobných kázeňských prohřešků, ▪ vypořádávání se s nevhodným (resp.

Filosofie výchovy (někdy také teorie výchovy) je hraniční filosoficko-pedagogická disciplína s dlouhou tradicí, která se zabývá cíli a smyslem výchovy pro jednotlivého člověka i jejím posláním pro společnost. Má tedy blízko jak k pedagogice (event.125) definuje výchovný proces takto: „výchovný proces vyjadřuje časovou rozprostřenost výchovy, kdy dochází k vzájemnému působení, ovlivňování, napodobování, spolupráci, vciťování se, přenášení nálad, postojů, názorů a motivačních faktorů (interakci) dvou nebo více subjektů ve směru výchovného cíle v průběhu času.

Co je frontální vyuka : Frontální výuka je způsob vyučování, v němž učitel pracuje hromadně se všemi žáky ve třídě jednou společnou formou, se stejným obsahem činnosti. Tomu odpovídá také uspořádání prostoru učebny (Průcha, Walterová, Mareš 2001).