Antwort Co je to mitoza? Weitere Antworten – Co je to Meioza
Meióza (zrací dělení) je proces redukčního dělení buňky, který probíhá ve dvou po sobě následujících děleních a jehož výsledkem jsou buňky s haploidním počtem chromozomů. Meiotickým dělením vznikají pohlavní buňky (gamety).Mitóza je typ buněčného dělení, při kterém z jedné mateřské diploidní buňky vznikají dvě dceřiné diploidní buňky s identickou genetickou výbavou. Tímto způsobem se dělí somatické buňky, pohlavní dělení je označováno jako meióza.G2 fáze – zdvojování organel, tvorba struktur potřebných pro dělení buňky. Trvá 2 – 4 hodiny. M fáze – Skládá se z jaderného dělení (mitózy) a vlastní cytokineze – viz níže. Trvá 1 – 2 hodiny.
Co je to Metafáze : Metafáze je stádium mitózy navazující na prometafázi. V jejím průběhu se chromozomy připoutávají k mikrotubulům a řadí se do ekvatoriální roviny dělicího vřeténka.
Co je to Diploid
angl. diploid cells, buňky obsahující ve své genetické výbavě každý chromosom ve dvou homologních kopiích (vyjma chromosomů pohlavních, které mohou být přítomny pouze v jediné kopii, srov. buňky haploidní).
Co je to gamet : Pohlavní buňka, neboli gameta (z řec. γαμετης), je zvláštní typ buňky, jejímž úkolem je umožnit vznik nového jedince v procesu pohlavního rozmnožování.
Vznikají stejně fantastickým procesem, meiózou, o kterém si povíme v další epizodě. Ale zatím si zapamatujte, že díky mitóze se buňka s 46 chromozomy může rozdělit na dvě geneticky identické buňky, každá s 46 chromozomy. To proto, aby život šel dál. Jádro vašich buněk kontroluje vše, co se v nich děje.
Meióza sestává ze dvou odlišně koncipovaných dělení buněk, takže jejím výsledkem jsou 4 od rodiče odlišné buňky, na rozdíl od 2 s rodičem shodných buněk, které vznikají při mitóze.
Co je to Crossing over
Crossing-over je proces, během kterého si dva homologní chromozomy spárované v profázi I meiózy vymění část své DNA. Výsledkem správně provedeného crossing-overu je výměna části alel mezi chromozomy – tj. narušení vazby genů. Důsledkem je značné zvýšení variability potomstva.G1 fáze (předsyntetická)
- začíná v okamžiku, kdy se po rozdělení mateřské buňky stává dceřiná buňka soustavou schopnou samostatné existence.
- končí zahájením replikace jaderné DNA.
- průběh: zdvojení buněčné hmoty, intenzivní syntetické procesy – RNA, proteiny.
Interfáze je období mezi dvěma mitózami (děleními) buňky. V této fázi se buňka vzpamatovává z prodělané mitózy. Dále buňka plní svou funkci v rámci tkáně, a připravuje se na další mitotické dělení. Chromozomy jsou rozvolněné a probíhá semiautonomní replikace DNA (zdvojení chromatid).
Telofáze je poslední fáze dělení buňky. Jejím výsledkem je vznik dvou dceřiných buněčných jader a oddělení cytoplazmy. Dochází k obnově jadérka, chromatinu a jaderného obalu. Chromosomy se opět vrací do polodisperzního stavu.
Co je to gen : Gen je jednotka genetické informace. U naprosté většiny organismů (s výjimkou RNA virů) lze jeden gen zjednodušeně charakterizovat jako úsek DNA, který kóduje jeden polypeptid, z nějž může následně vzniknout konkrétní protein (viz také proteosyntéza). Viz také chromozom, genetický kód.
Jak probíhá Meioza : Pro vznik haploidních buněk je potřeba proces, který je velmi podobný mitóze, ale má úplně jiný výsledek – meióza. Během ní se speciální diploidní buňky rozdělí dvakrát na dvě půlky, čímž vzniknou čtyři samostatné buňky, z nichž má každá odlišnou genetickou výbavu. Meióza je vlastně jako mitóza, jen dvakrát.
Co je Centimorgan
Vzdálenost mezi geny se vyjadřuje v centimorganech (cM), které vycházejí z rekombinačních frekvencí: 1 cM = 1 % pravděpodobnosti vzniku crossing-overů. Tato hodnota představuje mapovou vzdálenost dvou genů na chromozomu.
Dělení buněčného jádra (karyokineze) může být: přímé (amitóza) – nezaručuje rovnoměrné rozdělení jaderného genomu do dceřiných jader / buněk. nepřímé (mitóza) – rovnoměrné rozdělení (2 kopií) jaderného genomu, dceřiná jádra jsou vzájemně identickáDeoxyribonukleová kyselina (DNA) patří mezi nukleové kyseliny a je nositelkou genetické informace většiny organismů, včetně člověka. Jsou v ní kódovány veškeré informace důležité pro život – růst (jak má živý organismus vypadat) a přežití organismu.
Co je to mutace : Mutace je definována jako kvalitativní nebo kvantitativní změna v genetické informaci obsažené v DNA. Je považována za nevratnou (ireverzibilní) změnu a může být indukována fyzikálními, chemickými či jinými faktory. Mutace mohou vznikat na úrovni genů nebo chromozómů.