Antwort Co je to mitóza a meióza? Weitere Antworten – Co je to meióza

Co je to mitóza a meióza?
Meióza (zrací dělení) je proces redukčního dělení buňky, který probíhá ve dvou po sobě následujících děleních a jehož výsledkem jsou buňky s haploidním počtem chromozomů. Meiotickým dělením vznikají pohlavní buňky (gamety).Meióza sestává ze dvou odlišně koncipovaných dělení buněk, takže jejím výsledkem jsou 4 od rodiče odlišné buňky, na rozdíl od 2 s rodičem shodných buněk, které vznikají při mitóze.M fáze – Skládá se z jaderného dělení (mitózy) a vlastní cytokineze – viz níže. Trvá 1 – 2 hodiny. Metafáze – Chromosomy se seřazují do rovníkové (ekvatoriální) roviny. Dělící vřeténko se navazuje na centromery chromosomů.

Co vzniká při mitóze : Při mitóze dochází k rovnoměrnému rozdělení genetického materiálu, zdvojeného mechanizmem replikace DNA v predcházející S-fázi, do dvou dceřiných buněk, které jsou tak geneticky identické (klony).

Jak probíhá Meioza

Pro vznik haploidních buněk je potřeba proces, který je velmi podobný mitóze, ale má úplně jiný výsledek – meióza. Během ní se speciální diploidní buňky rozdělí dvakrát na dvě půlky, čímž vzniknou čtyři samostatné buňky, z nichž má každá odlišnou genetickou výbavu. Meióza je vlastně jako mitóza, jen dvakrát.

KDY probiha Meioza : Meiotické buněčné cykly jsou v porovnání z mitotickými značně delší – týdny, a u jehličnanů až měsíce. Meióza probíhá ve dvou po sobě následujících mitotických děleních: 1. meióza (heterotypické dělení): se značně odlišuje od mitózy.

Mitóza je typ buněčného dělení, při kterém z jedné mateřské diploidní buňky vznikají dvě dceřiné diploidní buňky s identickou genetickou výbavou. Tímto způsobem se dělí somatické buňky, pohlavní dělení je označováno jako meióza. Mitóza je poslední fází buněčného cyklu následující za G2 fází.

Crossing-over je proces, během kterého si dva homologní chromozomy spárované v profázi I meiózy vymění část své DNA. Výsledkem správně provedeného crossing-overu je výměna části alel mezi chromozomy – tj. narušení vazby genů. Důsledkem je značné zvýšení variability potomstva.

Co je to Crossing-over

Crossing-over je proces, během kterého si dva homologní chromozomy spárované v profázi I meiózy vymění část své DNA. Výsledkem správně provedeného crossing-overu je výměna části alel mezi chromozomy – tj. narušení vazby genů. Důsledkem je značné zvýšení variability potomstva.Pro vznik haploidních buněk je potřeba proces, který je velmi podobný mitóze, ale má úplně jiný výsledek – meióza. Během ní se speciální diploidní buňky rozdělí dvakrát na dvě půlky, čímž vzniknou čtyři samostatné buňky, z nichž má každá odlišnou genetickou výbavu. Meióza je vlastně jako mitóza, jen dvakrát.Buněčný cyklus je definován obdobím od vzniku buňky (která vznikla dělením mateřské buňky) až do stadia, kdy dojde opět k rozdělení na dvě buňky dceřiné. Toto období, trvající u některého typu buněk 20–24 hodin, u jiného mnohem déle (např.

angl. diploid cells, buňky obsahující ve své genetické výbavě každý chromosom ve dvou homologních kopiích (vyjma chromosomů pohlavních, které mohou být přítomny pouze v jediné kopii, srov. buňky haploidní).

Kdy je Crossing over : Crossing-over je proces, během kterého dochází k výměně části DNA mezi dvěma homologními chromozomy. K výměně dochází v průběhu profáze (pachytene) v I. meiotickém dělení.

Kdy dochází ke crossing overu : Crossing-over je proces, během kterého dochází k výměně části DNA mezi dvěma homologními chromozomy. K výměně dochází v průběhu profáze (pachytene) v I. meiotickém dělení.

Co se děje v G1 fázi

G1 fáze (předsyntetická)

  • začíná v okamžiku, kdy se po rozdělení mateřské buňky stává dceřiná buňka soustavou schopnou samostatné existence.
  • končí zahájením replikace jaderné DNA.
  • průběh: zdvojení buněčné hmoty, intenzivní syntetické procesy – RNA, proteiny.


9.1.

V mitóze (M) se dělí jádro a v interfázi (I) se buňka připravuje na další mitózu. Interfáze se konvenčně dále dělí na fázi G1 (z angl. gap; pauza, přerušení), fázi S (z angl. synthetic) a fázi G2.Crossing-over je proces, během kterého dochází k výměně části DNA mezi dvěma homologními chromozomy. K výměně dochází v průběhu profáze (pachytene) v I. meiotickém dělení.

Co je Fisiparie : Dělení (fisiparie)

Je to dělení jedince na dvě nebo více skupin buněk. Každá se vyvíjí v samostatného jedince (i u člověka vznik jednovaječných dvojčat). Mateřský jedinec se rozdělí na dvě nebo více přibližně stejných částí.