Antwort Co je to nájemce? Weitere Antworten – Kdo je to nájemce
Nájemce. Nájemce je osoba, která si za určitý obnos (nájemné) věc pronajala. Povinností nájemce je pronajatou věc užívat za předpokladu, že tak bylo stanoveno ve smlouvě, a musí ji užívat takovým způsobem, na kterém se písemně dohodl s pronajímatelem.Typicky to jsou dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných prostor, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.Podívejte se na stručné vysvětlení níže. Pronájem = Majitel pronajímá byt nájemci na základě nájemní smlouvy. Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Jaký je rozdíl mezi nájemcem a podnájemcem : Nájem vzniká mezi majitelem bytu, domu či jiné nemovitosti a nájemcem. Tedy osobou, která chce nemovitost využívat. Podnájem vzniká mezi nájemcem, tedy osobou, která už nemovitost využívala a podnájemcem (novým nájemcem). Vzniká tedy řetězec majitel -> nájemce -> podnájemce.
Jak vymáhat nájemné
Vymožení nájemného začíná písemnou výzvou. Tím dáme nájemci poslední možnost před soudem, aby svůj dluh zaplatil v přiměřené lhůtě (obvykle 7 dnů). Pokud nebude dlužné nájemné uhrazeno ani po uplynutí lhůty v předžalobní výzvě, lze na nájemce podat žalobu (návrh na vydání elektronického platebního rozkazu).
Jaký je rozdíl mezi nájmem a pronájmem : Zatímco v případě nájmu si můžete trvalé bydliště v nájemním bytě či domě vyřídit i bez souhlasu majitele, u podnájmu k tomu potřebujete souhlas majitele nemovitosti. U nájmu jako vlastník nemůžete ovlivnit to, zda v něm lidé nebudou chovat zvířata nebo provozovat podnikatelskou činnost.
Obvyklou cenu nájemného zjistíte pouze analýzou trhu. Taková analýza je možná u věcí, v našem případě bytů, se kterými se běžně obchoduje. Obvyklé nájemné je tedy možné zjistit pouze tam, kde se běžné nájemné nově sjednává nebo mění za obvyklých obchodních podmínek.
nájemce: jde o osobu, jíž je přenechávána nemovitost k nájemnímu (dočasnému) bydlení. nájemník: jiné označení pro nájemce, také hojně rozšířeno mezi veřejností. podnájemník: označuje se tak osoba, která uzavírá podnájemní smlouvu s nájemcem (nemá tak svolení k užívání bytu přímo od majitele nemovitosti).
Co je nájem a pronájem
rychlé shrnutí zmíněných pojmů: nájem: nemovitost nebo její část vám přenechává její majitel (případně třeba realitní makléř, který ho na základě plné moci zastupuje) a dostáváte tím pádem nájemní smlouvu. pronájem: jde o jiné, „lidové“, označení nájmu.Řešení: Jakmile se stane z nájemníka neplatič a dohoda není možná, zašlete mu doporučeným dopisem písemnou výzvu k úhradě dluhu v přiměřeném období (dluh například nelze žádat do druhého dne, pokud je zjevné, že ho hříšník nemá z čeho uhradit).Otázky, kterými prověříte nájemníka
- Máte práci nebo studujete
- Jak dlouho jste v této poslední práci
- Jste ochoten nám doložit, že pracujete, třeba potvrzením o zaměstnání nebo výpisem z účtu
- Kde jste bydlel dříve a proč se stěhujete
- Můžete mi poskytnout kontakt na minulého pronajímatele
Kauce je forma zálohy – určitá suma, kterou platíte předem. Nejčastěji se s ní setkáváme u pronájmu bytů nebo koupě nemovitosti, kde rozlišujeme kauci vratnou a nevratnou. S vratnou kaucí se setkáme u pronájmu bytů, kdy většina pronajímatelů trvá na vratné kauci, kterou platíte při podpisu smlouvy.
Co je nájemní bydlení : Nájemní byt je takový byt, který jeho majitel pronajímá nájemci, a to na základě nájemní smlouvy. Nájemce tím získává právo v nemovitosti bydlet a využívat její vybavení. Za to pravidelně platí pronajímateli nájemné. Dobu nájmu a výši nájemného definuje nájemní smlouva.
Jak stanovit výši nájemného : Jaká kritéria jsou pro stanovení výše nájemného důležitá
- Lokalita, kde se byt k pronájmu nachází.
- Velikost a stav bytu.
- Vybavení bytu také ovlivňuje celkovou výši nájemného.
- Cena služeb zahrnutých v nájemném.
Kdy můžu zvýšit nájem
Maximální navýšení u nájemného na dobu neurčitou nesmí přesáhnout 20 % z původně sjednaného nájmu, přičemž zahrnuje také navýšení, ke kterému došlo v posledních 3 letech. Zjednodušeně řečeno, za poslední 3 roky nesmí pronajímatel zvýšit nájemné o více než 20 %.
Pokud po nájemci či členu jeho domácnosti zůstanou v bytě věci, pronajímatel by měl nájemce vyzvat k jejich vyzvednutí a poskytnout mu k převzetí věcí přiměřenou lhůtu. Po jejím marném uplynutí může věci na účet nájemce prodat.Nájem bytu vzniká nejčastěji uzavřením nájemní smlouvy. Může však vzniknout i na základě jiných právních skutečností např. přechodem nájmu bytu na jinou osobu podle § 2279 NOZ , dědictvím nájmu podle § 2282 NOZ , vznikem společného nájmu bytu manžely ve smyslu ustanovení § 743 a násl. NOZ , o rodinném právu.
Co mám dělat když nemám na nájem : Co můžu dělat, nemám peníze na bydlení nebo na kauci Pokud nemáte nikoho, kdo by vám v takové situaci pomohl, požádejte o pomoc stát. Pro zaplacení nájmu nebo poplatku za ubytování slouží příspěvek a doplatek na bydlení, o které zažádejte na Úřadu práce ČR.