Antwort Co je to Onikání? Weitere Antworten – Co je to Onkání
Onkání je v některých jazycích způsob oslovování jedné osoby pomocí 3. osoby jednotného čísla. Onkání se v češtině užívalo převážně v 18. století při rozhovorech dospělých osob s dětmi, nebo osob s jejich služebnými.Onikání je v některých jazycích způsob oslovování jedné osoby pomocí 3. osoby množného čísla, čímž si lidé používající tento jazykový prostředek prokazují úctu. Onikání je obdobou vykání.K vyjádření formálnosti, společenského odstupu či úcty, zejména při jednání s cizími, staršími či společensky významnějšími osobami se jako protiklad k tykání v češtině používá vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy).
Co to je tykat : Podle etikety tykání vyjadřuje určitou míru důvěrnosti mezi lidmi, kteří se znají. Je tedy obvyklé například mezi přáteli, příbuznými, známými, studenty a dětmi. V současné době je už také poměrně běžné v pracovních kolektivech.
Kdy se používalo Onikání
Zájmena 2. osoby (Ty, Tvůj, Vy, Váš – nikoliv však zvratné "si, se, svůj") V minulosti se užívalo onkání (v 18. století) a podle německého vzoru onikání (Oni/oni, Jejich/jejich), během 19. století však postupně vymizelo a bylo nahrazeno vykáním.
Co je to plurál : Standardním latinským označením množného čísla je termín plurál, který pochází z latinského plures a znamená více; zkratka je obvykle pl.
Historicky yykání vzniklo jako následek formy vlády pozdních římských císařů. Římským císařům se až do konce 3. století n. l. tykalo, protože latina oslovení množným číslem vůči jedné osobě ani neznala.
Pravidla k nabídnutí tykání jsou jednoduchá. Většinou nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému nebo žena muži. „Tykání sice navrhuje společensky významnější osoba, ale s jednou výjimkou: tykání na pracovišti je jen v rukou šéfa, byť je mladší a muž,“ říká Ladislav Špaček.
Kdy muž nabízí tykání
Kdo komu nabízí tykání Základním pravidlem je, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. To ovšem v mnoha případech není zcela jednoznačné. Například přechod z tykání na vykání mezi mužem a ženou.Polština. Obdobou zdvořilého vykání je v polštině oslovení ve 3. osobě (onkání) ve spojení se slovem pan/pani, v množném čísle państwo: Czy może mi pan/pani pomóc (Můžete mi pomoctV češtině se vyká zejména použitím mužského (mohl byste) a ženského (mohla byste) rodu. De facto je možné i použití středního rodu mohlo byste, to se ale prakticky vůbec nepoužívá (možné použití je děvče, mohlo byste…).
příst – Slovník současné češtiny | Nechybujte | Lingea s.r.o. 1. Dívky pilně předly . Pavouk přede pavučinu .
Co to je prý : Vzniklo ze slovního spojení „oni prají“ tj. praví, říkají zkrácením na praj, později prej, z něhož se tvar prý vyvinul hyperkorektní přeměnou skupiny ej na ý.
Kdy se zacalo vykat : V češtině se vykání vyvíjelo od 15. století. V mnoha jazycích, např. ve finštině, sice vykání existovalo, ale již se téměř neužívá.
Kdo nabizi jako prvni tykání
Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první.
Tykání versus vykání a muž a žena
Tykání navrhuje vždy žena. Na ženy je pohlíženo jako na společensky významnější osoby. Pozor ale, tady se věkový rozdíl nebere v potaz. Tedy i mladší žena navrhuje tykání staršímu muži.Pozor ! ( nebezpečí ) Uwaga !
Jak se řekne polsky prosím : Konverzace
Dobrý den! | Dzień dobry! |
---|---|
Prosím | Proszę |
Tady prosím!(při dávání něco někomu) | Proszę bardzo! |
Děkuji. | Dziękuję. |
Moc děkuji. | Dziękuję bardzo. |