Antwort Co je to OPM? Weitere Antworten – Co je předávací místo

Co je to OPM?
Odběrné (nebo předávací) místo je fyzické místo napojení objektu, kterým může být rodinný dům, byt, garáž, chalupa nebo jiná nemovitost, na distribuční síť elektrické energie.Operátor trhu s elektřinou (OTE) je akciová společnost založená na základě energetického zákona. Jediným akcionářem OTE je stát, jehož zájmy zastupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.Pro definování odběrného místa je tedy rozhodné vlastnictví nemovitosti, když bez souhlasu vlastníka nemovitosti nemůže odběrné místo vzniknout ani existovat. Při změně vlastnictví k nemovitosti se spolu s ním přenášejí tato práva jejího vlastníka.

Co to je odběrné místo : Odběrné místo je definováno, jakožto odběrné zařízení jednoho odběratele, do kterého je dodávána elektrická energie či plyn. Odběr této energie je pak měřen jedním měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem). Vedle domácnosti může být takto připojena i jiná nemovitost, nejčastěji chata nebo chalupa.

Co je poplatek OTE

Tento poplatek odráží náklady společnosti Operátor trhu s elektřinou, a. s., (dále jen OTE), která trh s elektřinou v ČR organizuje. Poplatek závisí na množství elektřiny dodané zákazníkům do odběrných míst. Cenu za činnost OTE reguluje stát a její výši pevně stanovuje Energetický regulační úřad.

Kdo vlastni OTE :

OTE
Základní údaje
Zaměstnanci 70 (2021)
Majitelé Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (100 %)
Identifikátory

Odběrné místo je definováno, jakožto odběrné zařízení jednoho odběratele, do kterého je dodávána elektrická energie či plyn. Odběr této energie je pak měřen jedním měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem). Vedle domácnosti může být takto připojena i jiná nemovitost, nejčastěji chata nebo chalupa.

Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.

Co je EIC odběrného místa

Zkratka EIC (Energy Identification Code) znamená energetický identifikační kód. Jedná se o 16místné číslo, které slouží k jednoznačné identifikaci spotřebního místa zemního plynu. Obdobně jako u EAN kódu vzniká při registraci nového odběrného místa a končí jeho zánikem.Společnosti OTE, a.s., byla zákonem uložena povinnost registrovat všechny výrobce, zúčtovávat a vyplácet podporu podle zákona. Výrobcům bude společnost OTE vyplácet podporu formou zelených bonusů přímo na jejich účet spolu se zasláním vyúčtovacího dokladu. Výkupní ceny bude výrobci hradit povinně vykupující obchodník.Zprostředkovatelem se může stát: Výrobce, již registrovaný účastník trhu či subjekt zúčtování s přístupem do systému CS OTE. Právnická či fyzická osoba, která má přidělené platné IČ a doručí společnosti OTE žádost spolu s certifikátem od I.CA nebo PostSignum.

Povinně vykupující je obchodník s elektřinou určený zákonem o podporovaných zdrojích energie , nebo vybraný Ministerstvem průmyslu a obchodu (dále jen MPO). Do doby rozhodnutí o výběru je pro příslušné vymezené území povinně vykupujícím dodavatel poslední instance.

Jak zjistit číslo odběrného místa : Číslo odběrného místa začíná 42 a najdeš ho na faktuře.

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny : Zatímco od dodavatele si elektřinu kupujete, distributor ji k vám dopravuje. S dodavatelem řešíte smlouvu a vše okolo. Distributor se kromě dopravy elektřiny do vaší domácnosti stará o další technické záležitosti jako je elektroměr, přípojka, jističe atd.

Jak dlouho trvá přechod k jinému dodavateli plynu

Administrativě z hlediska systému operátora trhu trvá změna dodavatele 10 dní. Smlouvu sjednanou na dobu neurčitou lze ze zákona vypovědět kdykoliv s tříměsíční výpovědní dobou.

EIC naleznete s jistotou na faktuře za dodávky plynu nebo se můžete kouknout do smlouvy od svého dodavatele plynu. Pokud svého dodavatele neznáte, zjistit aktuálního dodavatele vám pomůže ERÚ.Tyto údaje naleznete na Smlouvě o sdružených dodávkách zemního plynu/elektřiny nebo na faktuře. V případě, že EIC/EAN nedohledáte, pak je možné obrátit se na svého stávajícího dodavatele nebo přímo distributora, se kterým máte uzavřenou Smlouvu o dodávkách zemního plynu/elektřiny v rámci vašeho regionu (viz mapy níže).

Jak se registrovat do OTE : Registrace do CS OTE

Pro úspěšnou registraci je nutné vyplnění webového registračního formuláře podle manuálu pro registraci a jeho stvrzení elektronickým podpisem. Rozsah údajů, které vyplňuje výrobce z podporovaných zdrojů do registračního formuláře, je dán přílohou č. 1 vyhlášky č. 489/2021 Sb.