Antwort Co je to palačinka? Weitere Antworten – Kolik je 1 porce palačinek
1 dávka = 6 palačinek
- 150 g hladké mouky.
- 2 × vejce "M"
- sůl.
- 300 ml čerstvého mléka (obsah tuku 3,5 %)
- přepuštěné máslo na smažení
Palačinka je nekynutý moučník, který je vyráběn z litého těsta, jehož základem je mouka, mléko a vejce, které mohou být doplněné solí, cukrem a ochucovadly. Má podobu velmi tenké placky, pečené na pánvi nebo na rozpálené desce (kameni).Názvosloví palačinek může být pro někoho poněkud matoucí – především pak díky poměrně často používanému regionálnímu výrazu „amoleta“, což kupodivu není nebo nemusí být omeleta, ale jde o moravský výraz právě pro palačinku.
Co si dát do palačinek : Naplňte slané palačinky vším, co máte rádi – jako „plnidlo“ se skvěle hodí špenát s kysanou smetanou, restované houby, kysané zelí, směs z mletého hovězího, kousků kuřecího masa či ochucený tvaroh. Na závěr posypte sýrem nebo zalijte bešamelem a zapečte.
Kolik mléka do palačinek
Ingredience
- ½ l mléka.
- 2 velká vejce.
- cca 200 až 250 g hladké mouky (1 a ½ hrnku)
- špetka soli.
- olej na pečení
Kolik cukru do palačinek : Suroviny
- vejce 4 ks.
- hladká mouka 400 g.
- vanilkový cukr 1 ks (nebo 20 g cukru se špetkou vanilky)
- mléko (může být i kokosové, mandlové) 1 l.
- slunečnicový olej 200 ml.
- marmeláda (domácí marmeláda a ovoce podle chuti na dokončení)
- sůl špetka.
Samotné české slovo palačinka pochází z maďarského „palacsinta“ (v rakousko-bavorské němčině je slovo „Palatschinke“ převzato z češtiny). Maďaři toto pojmenování převzali údajně od rumunského „plăcintă“, jenž značí zákusek nebo koláč.
Těsto na palačinky se lepí: Pokud dáme těsto na málo rozehřátou pánev, může se k ní lepit. Počkejte s pečením, až je pánev dobře rozehřátá. Občas se nepovedou první a druhá palačinka, pak již by se měly dařit.
Jaká je lepsi mouka na palačinky
Palačinky se obvykle připravují z hladké mouky. Pokud je chcete mít obzvlášť nadýchané, vyzkoušejte je udělat z naší hladké dortové mouky, která je speciálně namletá pro šlehaná a třená těsta. Lépe se pojí s ostatními surovinami v hladké těsto a palačinky pak mají jemnější strukturu a lehkou konzistenci.Palačinkové těsto je lité polotekuté těsto a připravuje se z mléka nebo sodovky, hladké nebo polohrubé mouky a malého množství práškového cukru. Při větším množství cukru se připaluje. Vejce přidáváme celé nebo jen žloutky a těsto vždy mírně osolíme. Oproti tomu těsto na omelety je hustější než palačinkové těsto.Kromě klasických indikátorů toho, že je palačinka z první strany hotová, musíme zkontrolovat i to, zda není k pánvi přichycena. Zjistíme to velmi jednoduše. Stačí s pánví lehce zakvedlat dopředu a dozadu, a pokud se po ní palačinka volně pohybuje, je připravena na otočení.
Suroviny
- 2-3 2-3 vejce.
- l 1 l mléka.
- g 400 g hladké mouky.
- špetka 1 špetka soli.
- 1 1 zarovnaná lžíce cukru.
- slunečnicový olej na smažení
- marmeláda na potření
- jahody.
Kdo vymyslel palačinky : století z Uherska. Tehdy se maďarský šlechtic hrabě Esterházy vypravil na dvůr Ludvíka XIV. i se svým kuchařem. Kuchaře Palacciniho (původem ze Sedmihradska v dnešním Rumunsku) zaujaly jakési placky, kterým Francouzi říkali „crêpes“.
Jak se řekne polsky palačinka : naleśnik, krepa, nalesnik jsou nejlepší překlady "palačinka“ do polština.
Proč je palačinka tvrdá
Palačinky jsou moc tvrdé – i to je způsobeno příliš hustým těstem, v němž je hodně mouky. Palačinky mají také tendenci tvrdnout, když je připravujete nasucho. Proto je lepší vždy aspoň trochou tuku pánev potřít. Stačí jej jen v tenké vrstvě rozetřít mašlovačkou.
10 minut příprava těsta, 30 minut odležení těsta, 5 minut příprava náplně (během odležení), 20 minut smažení a plnění palačinek.Suroviny
- vejce 4 ks.
- hladká mouka 400 g.
- vanilkový cukr 1 ks (nebo 20 g cukru se špetkou vanilky)
- mléko (může být i kokosové, mandlové) 1 l.
- slunečnicový olej 200 ml.
- marmeláda (domácí marmeláda a ovoce podle chuti na dokončení)
- sůl špetka.
Proč jsou palačinky tvrdé : Palačinky jsou moc tvrdé – i to je způsobeno příliš hustým těstem, v němž je hodně mouky. Palačinky mají také tendenci tvrdnout, když je připravujete nasucho. Proto je lepší vždy aspoň trochou tuku pánev potřít. Stačí jej jen v tenké vrstvě rozetřít mašlovačkou.