Antwort Co je to přechod pn? Weitere Antworten – Jak se vyrábí PN přechod

Co je to přechod pn?
Výroba. PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.Princip: Polovodičová dioda je součástka s jedním PN přechodem, tedy s částí typu P a s částí typu N. Protože v blízkosti přechodu je velký gradient (spád, změna) koncentrace děr i elektronů, pronikají elektrony do části P a díry do části N a vzájemně rekombinují.POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Co je to polovodič typu P : Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Co je to hradlová vrstva

Přechod PN je velmi tenká vrstva, která působí jako izolant. Vzniká tzv. hradlová vrstva, v níž působí elektrické pole z oblasti N do oblasti P a brání pohybu volných nábojů. Polovodičová dioda se chová podle toho, jak ji zapojíme do obvodu.

Co je saturační proud : Saturační proud je definován jako stejnosměrný proud, který způsobí specifikovaný pokles indukčnosti, obvykle pokles o 10, 20 nebo 30%.

1. 0 přechodů PN – termistor, fotorezistor, …

Použít tedy musíme rezistor o odporu minimálně 130 Ω. Častěji se ale setkáme s použitím rezistorů 220 Ω a 330 Ω (dají se jednodušeji sehnat). Různé způsoby zapojení LED diody. Maximální proud, který může piny tohoto čipu procházet, je asi 40 mA.

Jaký náboj má polovodič typu N

Vodivost typu N (negativní): V krystalu křemíku jsou některé atomy nahrazeny pětimocnými atomy, např. fosforu nebo arzenu. Jejich čtyři valenční elektrony se účastní vazeb, ale páté se již v chemických vazbách nemohou uplatnit.Takovýto polovodič má tedy více elektronů než děr (páry elektron díra samozřejmě vznikají z atomů křemíku stejně jako u vlastního polovodiče ¤) a nazývá se polovodič s elektronovou vodivostí neboli polovodič typu N. Elektrony se nazývají majoritní (většinové) nosiče náboje, díry minoritní (menšinové) nosiče.Při použití trojmocného prvku chybí jeden elektron k tomu, aby se mohla vytvořit kovalentní vazba vytvořená ze čtyř dvojic elektronů. Toto volné místo po chybějícím elektronu se chová jako díra (defektní elektron). Tyto díry cizího atomu způsobují děrovou vodivost polovodiče (nevlastní vodivost typu P).

Jestliže atomy příměsi mají menší počet valenčních elektronů než atomy hostitelského polovodiče, projeví se vodivost typu p, pro kterou je typické, že hustota děr v látce je větší než hustota volných elektronů (vodivost děrová, Obr. 3.5.

Co je to Tepavý proud : Zapojením diody do obvodu střídavého proudu dojde k jednocestnému usměrnění střídavého proudu. Proud může diodou procházet pouze v jednom směru, tzn. pouze v jedné polovině periody. Takový proud se nazývá tepavý.

Jak vznika Hradlova vrstva : Na rozhraní mezi vodivostí typu P a N dochází k rekombinaci mezi dírami a elektrony. Vzniká tam tenoučká oblast bez volných nositelů náboje, říká se jí hradlová vrstva.

Jak mohou elektrony přejít přes dva PN přechody

Tyto elektrony mohou přecházet přes přechod PN do polovodiče typu P, kde rekombinují s volnými dírami. Tento proud se nazývá rekombinační. Současně v polovodiči typu P dochází ke generaci párů volných elektronů a děr, volné elektrony jsou v elektrickém poli přechodu PN urychleny směrem do polovodiče typu N.

Diodový jev je jev probíhající na rozhraní dvou polovodičů s různým typem vodivosti. V místě rozhraní, kde se mění vodivost typu P ve vodivost typu N, vzniká přechod PN. Dioda (kterou jsme použili v pokusu) je polovodičová součástka s jedním přechodem PN.NTC Termistory se záporným teplotním koeficientem jsou obecně nejběžněji používaným typem teplotních senzorů, protože je lze použít prakticky v jakémkoli typu zařízení, kde hraje roli teplota. U NTC termistorů dochází s rostoucí teplotou k poklesu jejich odporu.

Jak funguje NTC : NTC (negistor) je termistor s negativním teplotním koeficientem, což znamená, že se zahřátím součástky odpor klesá. Měření se realizuje tzv. můstkovou výchylkovou metodou (lze měřit až s přesností 10−5 K). Speciální NTC termistory byly součástí žhavicích obvodů elektronkových zařízení.