Antwort Co je to Příměsový polovodič? Weitere Antworten – Co je Příměsová vodivost polovodiče

Co je to Příměsový polovodič?
Příměsové polovodiče mají větší vodivost než vlastní (mají více pohyblivých nosičů náboje, protože každý atom příměsi znamená jeden pohyblivý náboj). ⇒ Čím větší je množství příměsi, tím větší je vodivost materiálu. Rozdíl ve vodivosti mezi příměsovými a vlastními polovodiči se zmenšuje s rostoucí teplotou.Mezi polovodiče patří prvky křemík, germanium, selen, sloučeniny arsenid galia GaAs, sulfid olovnatý PbS aj. Většina polovodičů jsou krystalické látky, existují však také polovodiče amorfní (některá skla). Polovodiče se využívají u elektronických součástek.Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Jak se nazývá příměs polovodiče kterou je například Bor : Pětivazná příměs (fosfor) má za následek vznik polovodiče typu N. (Je tam více volných elektronů.) Vodivost typu P naopak vznikne, jestliže materiálu dodáme trojvazný atom (bor).

Co je to Příměsová vodivost

5.2.2 Nevlastní vodivost (příměsová) K příměsové vodivosti dochází u příměsových polovodičů, tedy tam, kde je k základnímu polovodivému materiálu (Si, Ge) přidána cíleně určitá příměs (viz dotování). Křemík a germanium mají čtyři valenční elektrony, příměs má vždy buď o jeden valenční elektron méně (3.

Jak dělíme polovodiče : Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).

Příměsi se stávají nepohyblivými zápornými ionty a nazývají se akceptory (příjemce). Přijímají totiž elektrony od původního prvku polovodiče. Majoritními nositeli náboje jsou díry, minoritními elektrony.

Polovodiče jsou látky, jejichž hodnota rezistivity je mezi hodnotami rezistivity kovových vodičů a izolantů, nabývá tedy hodnot v poměrně širokém řádovém rozmezí 10–5 Ω m ¸ 10+6 Ω m; přitom hodnota této fyzikální veličiny výrazně klesá s rostoucí teplotou polovodiče.

Jak vzniká Příměsová vodivost

K příměsové vodivosti dochází u příměsových polovodičů, tedy tam, kde je k základnímu polovodivému materiálu (Si, Ge) přidána cíleně určitá příměs (viz dotování). Křemík a germanium mají čtyři valenční elektrony, příměs má vždy buď o jeden valenční elektron méně (3. skupina), nebo o jeden valenční elektron více (5.Pohyb elektronu a díry se musí dít najednou (elektron uvolní vazbu, zaplní díru a ta se tak pohybuje). Vypadá to tedy tak, že na jednu stranu se vždy pohybuje záporný elektron, na druhou stranu kladná díra. Toto je princip vlastního polovodiče. Má stejný počet elektronů a děr.Využití: světelná čidla (fotoaparát, autom. spínače osvětlení), podobně fotobuňka (pás u pokladny, dveře výtahu, čidlo na umyvadle, pisoáru, poplašné systémy). Využití: elektronické teploměry (lékařský obr), tepelná čidla (pokojový termostat, tepelné senzory v mobilu, počítači, autě)…

POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Jak vzniká přechod polovodiče : Připojíme-li přechod PN tak, že oblast P připojíme ke kladnému pólu zdroje, vzniká v polovodiči působením zdroje elektrické pole, které je orientováno opačně než pole hradlové vrstvy (viz obr. 84). Dochází k potlačení („ztenčení“) této vrstvy a obvodem prochází elektrický proud.

Co způsobuje přechod : Menopauza nastane v životě každé ženy. Nejde o nemoc, ale o zcela přirozený projev postupného stárnutí ženského těla. Utlumuje se funkce vaječníků, snižuje se hladina ženských hormonů – progesteronu a estrogenu. Zastavuje se menstruační cyklus, žena již nemůže otěhotnět a mít děti.

Co pomáhá při přechodu

Při předcházení nepříjemných příznaků klimakteria/menopauzy je důležité udržení přiměřené váhy, dostatek odpočinku, pohyb a správná strava. Pravidelně cvičte, omezte množství alkoholu a nekuřte.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout

  1. nepravidelnosti menstruačního cyklu,
  2. změny na sliznicích (suchá pochva, suché sliznice),
  3. poruchy spánku,
  4. výkyvy nálad a poruchy koncentrace,
  5. podrážděnost, depresivní nálada, sklíčenost, úzkostné pocity,
  6. potíže s klouby,
  7. tachykardie, palpitace, výkyvy krevního tlaku,
  8. změna hmotnosti,

Příznaky menopauzy

Změna menstruačního cyklu: Může být nepravidelná, kratší nebo delší. Návaly horka: Náhlý pocit tepla v horní části nebo v celém těle. Problémy se spánkem: Obtížnost usínání nebo časté probouzení. Změny nálady: Náladovost, podrážděnost nebo dokonce deprese.

V kolika letech jde žena do přechodu : Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky ukazují, že přibližně jedna ze sta žen prochází obdobím menopauzy ve věku 40 let, někdy i dříve. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52 let, s věkovým rozpětím 45 až 55 let.