Antwort Co je to pomlčka? Weitere Antworten – Kdy se používá pomlčka

Co je to pomlčka?
Pomlčka (–) je dlouhá vodorovná čára. Nejčastěji se používá pro oddělení části věty, v rámci vyjádření rozsahu zastupuje slovo až, její užití je časté také při psaní finanční částky, lze ji použít místo čárky, pro vyjádření geografického rozsahu či pro zápis kalendářního data.Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme. Pozn.: Existuje i ČSN, která kodifikuje užití interpunkce.Pomlčku velmi často používáme ve smyslu rozsahu nebo spojení: „a“, „až“, „od-do“, „odkud–kam“ a „versus“. Například: „dvojice cestovatelů Zikmund–Hanzelka“ (a), „strana 6–15“ (až), „otevřeno 8–20“ (od–do), „autobusová linka Praha–Plzeň“ (odkud–kam) nebo „zápas Kometa–Sparta“ (versus).

Jak psát pomlčky v textu : Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150. Můžete narazit i na delší pomlčku (tzv. „m“ pomlčka), která se píše kombinací kláves levý ALT + 0151 (—).

Jak vypadá pomlčka

Jedná se o delší horizontální čáru (–) mezi dvěma slovy z obou stran oddělenou mezerami (tzv. „n“ pomlčka). Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150. Můžete narazit i na delší pomlčku (tzv.

Co by nemělo být na konci Radku : Jednopísmenné předložky a spojky jako jsou např. u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně.

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

(Čteme „sedm až šestnáct“.) V tom druhém případě píšeme mezi číslovkami pomlčku. Pokud ji na klávesnici nemáte, píše se zkratkou ALT + 0150. A neodděluje se mezerami od číslovek, tedy v tomto případě.

Jak psát datum s pomlčkou

V. 1945. Data ve významu ‚až' píšeme s pomlčkou. Pokud je pomlčka mezi jednoslovnými výrazy, neoddělujeme ji mezerami: v letech 1974–⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠2024, leden–⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠březen, 16.Stačí stisknout levý Alt, napsat odpovídající číslo na numerické klávesnici a Alt opět uvolnit. To je příhodné, především když potřebujeme zapsat znak, který se na klávesnici zkrátka nenachází. Například Alt + 0150 je zkratka pro pomlčku (nikoli spojovník).Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.

Tečku nepíšeme za nadpisy, nápisy a popisky (jako jsou novinové titulky, názvy článků a kapitol, tabulek, grafů a obrázků, legendy k obrázkům, popisky pod fotografiemi, vývěsní štíty, označení podniků a institucí, nápisy na plakátech apod.), pokud stojí na samostatném řádku nebo jsou‑li dostatečně grafickou úpravou …

Kde se pouziva spojovník : Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).

Jak psát pomlčku od do : Pomlčka ve Wordu a na internetu

  1. Ctrl + minus (na numerické klávesnici)
  2. nebo Alt + 0150.
  3. nebo Alt + 8211.

Jak napsat po 15 hodině

Hodiny, minuty a sekundy se podle ČSN 01 6910 oddělují dvojtečkou, za níž se nedělá mezera: 03:25, 10:30:15, dostavte se v 7:15 h. V Pravidlech českého pravopisu se mezi hodinami a minutami uvádí tečka: 7.30. Lze tedy připustit psaní 12:30 i 12.30.

Datum se v češtině zapisuje ve tvaru podle vzoru „15. srpna 2000“ nebo zkráceně s číslem měsíce „15. 8. 2000“, přičemž za tečkami se podle typografických pravidel mají psát pevné mezery.Spojovník je znak, který se nachází přímo na klávesnici. Pro pomlčku je potřeba kombinace více znaků s ohledem na vaši klávesnici. Kancelářské aplikace také často spojovník samy opraví na pomlčku, pokud kolem něj napíšeme mezery.

Jaká písmena nemají být na konci řádku : u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.