Antwort Co je to Špritz? Weitere Antworten – Jak se dělá Špric
Špric snadno namícháte ze směsi písku a cementu v objemovém poměru cca 3:1, naředěné vodou do konzistence řídké kaše, tedy 3 lopaty písku a 1 lopata cementu. Lze rovněž použít směs z vápna a cementu, kdy na 15 kg vápna dáte dvě až tři lopaty cementu a dále písek s vodou v takovém poměru, aby vznikla řídká kaše.Slovo špric pochází z němčiny a je odvozené od původního spritzen, což znamená stříkat, protože se jedná o řídkou vrstvu nejčastěji z cementu, písku a vody, která se stříká na stěny. Používá se jako podkladní vrstva pro lepší přilnavost omítky.Jakmile máme nanesen sanační podhoz, je nutné počkat až dostatečně uzraje. Obvykle to trvá zhruba 2 – 3 dny v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. Pokud je zdivo nerovné a obsahuje dutiny a kaverny, pak musíme provést tzv. podkladní vrstvu sanační omítky, neboli sanační podklad.
Jak namíchat Podhoz : Postřik se rozmíchá v samospádové míchačce do obvyklé konzistence s čistou vodou (cca 4,5l na 25 kg pytel) po dobu 6-8 minut. Omítku je možno rovněž míchat vrtačkou s nástavcem pomalými otáčkami po dobu cca 2 min. Nahazování se provádí na předem zvlhčený podklad ostrým náhozem zednickou lžící.
Čím se Štukuje
Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem.
Jak správně nahodit zeď : Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Kolik stojí m2 omítky
Samotné omítání bez materiálu pomocí omítacího stroje se pohybuje od 50 Kč do 100 Kč za metr čtvereční dle firmy. Pokud si firma doveze sama materiál cena omítání je od 200 Kč do 300 Kč za metr čtvereční dle použitého typu materiálu.Tradiční postup omítání
Zkušení zedníci umí nahazovat omítkovou maltu i přímo ze zednické naběračky. Je třeba mít správnou konzistenci malty, která musí být zároveň dostatečně mastná. Nahazuje se podobným švihem jako lžící. Jádrovou (základní) vrstvu omítky nahazujeme ve směru zdola nahoru.Jádrové omítky nanášejte na navlhčený podklad. Zdivo proto nejprve pokropte vodou. Ve většině případů je potřeba nanést i „špric“ neboli podhoz – řídký nástřik ze směsi cementu a písku. Můžete si jej připravit sami, nebo použít předpřipravenou směs v pytlích.
Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka
Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.
Kolik stojí štukování : Ceník zednických prací
položka | cena |
---|---|
Štukování stěn (jednovrstvé) | 70 Kč |
Štukování stěn (dvouvrstvé) | 90 Kč |
Štukování stropů (jednovrstvé) | 100 Kč |
Štukování stropů (dvouvrstvé) | 120 Kč |
Jak se Omítá zeď : Stěnu vždy omítejte od spodu nahoru. Omítku nahoďte mezi omítníky a poté ji pomocí hliníkové latě či dřevěné desky shrňte dohromady. Pokud máte hotovo, vyčkejte na lehké zaschnutí a poté vyjměte omítníky. Když omítka ztuhne, místa po omítnících zakryjte maltou.
Kdy Štukovat
Po natření penetrací máme cca 2 dny, kdy je vhodné nanášet štuk či malbu. Když je to později, může se stát, že by štuk mohl odpadávat, proto je dobré stěny přetřít. Štuk jsem rozmíchal s vodou na potřebnou hustotu a přidal jsem do něj trochu penetrace. Tím jsem zvýšil přilnavost a následnou pevnost štukové omítky.
Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem.Na rozdíl od jádrových omítek jsou tenkovrstvé (v řádu několika mm). Povrch dokonale vyrovnají, sjednotí strukturu a omezí přenos smršťovacích trhlin. Štuky jsou předurčené pro nanášení na hrubé omítky s dobrou přilnavostí. Stěrku můžete aplikovat i přímo na podkladový materiál včetně sádrokartonových desek.
Jak zpevnit omítku : Dnes je nejčastějším podpůrným prvkem perlinka a nebo chemické adhezní můstky. Ovšem i nadále lze sáhnout po starých, tradičních metodách a nic nepokazíme, v případě pouhých oprav starých omítek je to navíc nezbytné a při renovacích památkově chráněných budov také. Přitom tím uctíme řemeslný um předků.