Antwort Co je to rada obce? Weitere Antworten – Co je to obecní rada

Co je to rada obce?
Rada obce (neformálně též obecní rada) je výkonným orgánem obce zřizovaným v obcích s 15 a více zastupiteli. Rada je jedním ze způsobů realizace práva na samosprávu, oproti zastupitelstvu vykonává však působnost samostatnou i přenesenou, stanoví-li tak zákon.Radní je člen kolektivního orgánu zvaného rada. Podle typu rady může být do funkce volen či jmenován. Může to být například: člen obecní rady (rady města, rady městyse)Rada obce se nevolí v obcích, kde zastupitelstvo obce má méně než 15 členů. Pokud je starosta nebo místostarosta odvolán z funkce, přestává být také členem rady obce. V obci, v níž není zřízena rada obce, plní její funkci starosta. Rada obce se schází ke svým schůzím podle potřeby, její schůze jsou neveřejné.

Co dělá ráda kraje : Členy rady kraje jsou hejtman, náměstci hejtmana a další členové rady. Rada kraje připravuje návrhy a podklady pro jednání zastupitelstva. Zabezpečuje hospodaření kraje podle schváleného rozpočtu, rozhoduje o některých majetkoprávních úkonech kraje, uzavírá nájemní smlouvy a smlouvy o výpůjčkách.

Co dělá radní

Rada obce nebo kraje je výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti. Rozhoduje tedy v individuálních záležitostech samosprávy obce či kraje. Rada například rozděluje pravomocí v obecním úřadu, stanovuje celkový počet jeho zaměstnanců nebo stanovuje pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.

Kdo tvoří radu obce : Radu obce tvoří starosta, místostarosta (místostarostové) a další členové rady (radní) volení z řad členů zastupitelstva obce. Zvolení člena zastupitelstva obce za starostu nebo místostarostu automaticky znamená, že se tito stávají zároveň členy rady obce.

Starosta plní řadu funkcí, především:

reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)

Rada obce je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti. Za výkon ve sféře této působnosti je rada odpovědna zastupitelstvu. V přenesené působnosti pak radě přísluší rozhodovat pouze stanoví-li to tak zákon (například vydává nařízení obce).

Jak se volí rada kraje

Zastupitelstvo kraje je voleným orgánem kraje. Jeho zasedání jsou veřejná a pořizuje se z nich zápis, který je následně uložen na krajském úřadě k nahlédnutí. Zastupitelstvo mimo jiné volí hejtmana, zástupce hejtmana a další členy rady kraje.Orgány obce:

  • zastupitelstvo obce;
  • rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);
  • starosta obce (primátor statutárního města);
  • obecní úřad (magistrát statutárního města);
  • obecní policie;
  • zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Výdaje spojené s výkonem funkce správce obce hradí stát – Ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.

Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.

Kdo je nejvyšším orgánem obce : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.

Kdo je nadřízený obcí : Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad.

Co řeší starosta obce

Rozhoduje o záležitostech samostatné působnosti obce svěřených mu radou obce. Svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce, podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání zastupitelstva obce a zápis z jednání rady obce. Spolu s místostarostou podepisuje právní předpisy obce.

Rada v přenesené působnosti zejména vydává nařízení. Nařízení jsou právními předpisy obce, které mají povahu prováděcích právních předpisů (stejně jako např. nařízení vlády a vyhlášky ministerstev). Aby je rada obce nebo kraje mohla vydat, musí ji k tomu výslovně zmocňovat zákon.obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.

Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.