Antwort Co je to reliéf zemepis? Weitere Antworten – Co je to reliéf zeměpis

Co je to reliéf zemepis?
Reliéf v geografii, též georeliéf, je odborný pojem geografie a geografických disciplín ve věcném významu slovního spojení „tvářnost neboli vzhled povrchu“ (reliéf) Země, v případě užití složeného slova georeliéf s jednoznačným významem spojeným s jeho první částí geo-, týkající se Země.Povrch (reliéf) Povrch Česka má převažující ráz pahorkatin a vrchovin. 67 % území leží v nadmořské výšce do 500 m, 32 % v rozmezí 500–1000 m a asi 1 % nad 1000 m.Relativní výšková členitost vyjadřuje, jakou gravitační potenciální energií disponuje reliéf daného území. Lidé tuto energii vnímali od nepaměti a na základě empirie s ní počítali například při výstavbě sídel. Proto byla stará sídla budována na elevacích, aby je od okolí chránily strmé svahy.

Co je to reliéf krajiny : Tvar zemského povrchu přímo předurčující poměr využívání půdy pro zemědělství a lesnictví.

Co je bas reliéf

Bas-reliéf (nízký, plochý reliéf), kde se motiv od pozadí neodděluje. Nejběžnější druh reliéfu, hlavně na fasádách budov, na vnitřních stěnách a stropech, na náhrobních kamenech, ale také na plaketách, mincích a medailích.

Co je to bas reliéf : Bas-reliéf (nízký, plochý reliéf), kde se motiv od pozadí neodděluje. Nejběžnější druh reliéfu, hlavně na fasádách budov, na vnitřních stěnách a stropech, na náhrobních kamenech, ale také na plaketách, mincích a medailích.

Pahorkatina je geomorfologická jednotka s mírně zvlněným reliéfem a vnitřní výškovou členitostí 30 až 150 m. Vyskytuje se obvykle v nadmořských výškách 200 až 600 m. Pahorkatiny tvoří významnou část povrchu Česka a jsou typické především pro Česko-moravskou subprovincii (soustavu).

Velehornatina je typ georeliéfu s výškovou členitostí nad 600 m a nadmořskou výškou nad 1600 m n. m. Typickými reliéfními plochami ve velehornatinách jsou značně skloněné až velmi příkře skloněné svahy, srázy a stěny, povrchovými útvary pak hory, hřebeny, arety, štíty, tepui, a velehory.

Co jsou krajiny

Další možné definice krajiny: Část zemského povrchu, která společně se společenstvy organismů tvoří jednotný třírozměrný celek, který je obvykle vymezen lidským rozměrem a chápáním – tedy tam, kam až oko dohlédne. Soubor živých a neživých faktorů vázaných na určitý krajinný celek, které se delší dobu vyvíjejí společně.K základním složkám krajiny patří reliéf, půda, vodstvo, klima, vegetační pokryv, zvířena a člověk. Jako přírodní krajina se nazývá území nedotčené lidskou činností, v němž dominují přirozené prvky, takových oblastí však na Zemi zbývá velmi málo.Pokud byste se chtěli pustit do většího díla, udělat třeba snovou krajinu nebo velké reliéfy a textury, doporučujeme použít profesionální pomocníky. Jedním z nich je modelovací pasta. Ta se nanáší obvykle špachtlí nebo nožem a pomocí nich se dá také úžasně tvarovat.

Reliéf je sochařské dílo zpracované v ploše, které plastickým náznakem dosahuje iluze třetího rozměru. Modelace vystupuje nad základní plochu, nebo je ponořena do hloubky. Podle stupně plasticity se reliéf dělí na nízký „basreliéf“ a vysoký hautreliéf“, kdy z plochy vystupuje více, než polovina zobrazených objemů.

Co je to Polanka : Název Polanka je odvozen od zámečku Polanek, který stával za městem při řece. Po staletí stával na Polance mlýn. Mlýn zde míval již benediktinský klášter. Téměř sto let – v letech 1556–1648 – mlýn vlastnila rodina Krajíčků; jejich jméno mlýnu zůstalo i poté.

Jaký je rozdíl mezi nížinou a rovinou : Setkáváme se s termíny nížina a vysočina (viz výše). Nížiny jsou území o nadmořské výšce 0 – 200 m (300 m) s rovinatým charakterem a max. relativní vertikální členitostí do 75 m. Vysočiny jsou území s nadmořskou výškou nad 200 m (300 m) a relativní vertikální členitostí větší než 75 m.

Jaké jsou typy krajiny

Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:

  • Přirozená krajina.
  • Kulturní krajina.
  • Přírodní krajina.
  • Obhospodařovaná krajina.
  • Obdělávaná krajina.
  • Příměstská krajina.
  • Městská krajina.
  • Degradovaná (devastovaná) krajina.


přírodní, obhospodařovanou, příměstskou, městskou, zničenou a umělou. Krajina s málo znatelnými zásahy člověka, s velkým stupněm zachování přirozených společenstev.reliéf (sochařství) – ozdobné sochařské dílo vystupující z plochy. reliéf (geografie) – tvářnost zemského povrchu – reliéf Země reliéf (polygrafie) – odborný polygrafický termín, pomocný text předsunutý hlavnímu textu – tzv. rámcovka.

Co to je reliéf : Reliéf (z ital. rilievo, vystouplý) je plastické výtvarné dílo, které vystupuje z plochy pozadí. Může být ornamentální nebo figurální a může sloužit k výzdobě staveb, pomníků, náhrobků, ale také uměleckých předmětů.