Antwort Co je to Somnolentní? Weitere Antworten – Co to je somnolence
Somnolence je jeden ze čtyř stupňů poruch vědomí. Somnolentní člověk je ve stavu zvýšené ospalosti, ale na oslovení a jednotlivá slova ještě dokáže reagovat. Nejedná se o hluboké koma, tudíž sfinktery ovládá.Člověk nereaguje na žádné podněty
Pokud člověk nereaguje na žádný z těchto podnětů (oslovení, zatřesení, štípnutí), znamená to, že je v bezvědomí. Po zhodnocení stavu vědomí následuje kontrola dýchání.Obnubilace (mrákoty) – mrákotný stav, kdy je zachována prostorová orientace, ale chybí schopnost jednat dle vlastní vůle. Příčina: nejčastěji hypoglykemický stav. Delirium (blouznění) – je provázeno halucinacemi a celkovým vzrušením. Příčiny: otravy, alkoholismus, vysoké horečky.
Co zpusobuje bezvědomí : Příčiny bezvědomí
Ztráta vědomí může být následkem většího množství příčin, například traumatického zranění mozku, nedostatku kyslíku (ztráta vědomí při potápění) nebo cukru v krvi. Bezvědomí je i projevem vážného předávkování látkami tlumícími činnost centrální nervové soustavy (např. alkohol) nebo jinými drogami.
Co to znamená být v kómatu
Kóma je nejtěžší forma kvantitativní poruchy vědomí, jedná se o stav hlubokého bezvědomí. Na Glasgowské stupnici hloubky bezvědomí odpovídá 8 a méně bodům.
Jak dlouho může být člověk v bezvědomí : Bezvědomí může trvat již od několika sekund až po velmi dlouhou dobu a nastává v důsledku nedostatku kyslíku v mozku, k čemuž může dojít z různých důvodů. Krátké bezvědomí je často vyvoláno dehydratací, nízkou hladinou cukru v krvi (viz glykemie) nebo nízkým krevním tlakem (hypotenzí).
Bezvědomí může trvat již od několika sekund až po velmi dlouhou dobu a nastává v důsledku nedostatku kyslíku v mozku, k čemuž může dojít z různých důvodů. Krátké bezvědomí je často vyvoláno dehydratací, nízkou hladinou cukru v krvi (viz glykemie) nebo nízkým krevním tlakem (hypotenzí).
Stav bezvědomí není u všech pacientů stejný, někteří mohou mírně reagovat na silné podněty, jiní nejsou s to ani samostatně dýchat a tuto činnost za ně vykonávají přístroje. Zrovna tak bezvědomí trvá nestejně dlouho: od několika minut až po řadu let.
Co je to Amence
Mezi kvalitativní poruchy patří amence (zmatenost), pacient je dezorientovaný v čase i místě (můžou se objevovat poruchy vnímání a neklid), a delirium. Mezi kvantitativní poruchy patří již zmíněná synkopa, sopor a kóma. Porucha vědomí může doprovázet některé chorobné stavy.Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.1.1 Vigilní koma
Vigilní koma (coma vigile) – kóma (hluboká porucha vědomí), při němž pacient působí dojmem, že se probral. Má otevřené oči (které však nesledují okolí a jen bezcílně bloudí), žvýká a polyká podanou potravu, ale není možné s ním navázat kontakt.
Ani při usilovném přemýšlení nedochází k vysokému nárůstu spotřeby energie, není tedy bohužel možné, aby se člověk „dopřemýšlel“ k tomu, že shodí pár kilo. Mozek je ale velmi náročný na přísun živin, k jejichž zpracování potřebuje kyslík, proto už po 4 – 5 minutách bez kyslíku začnou mozkové buňky odumírat.
Jak se projevuje poškození mozku : Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.
Jak vypada clovek v kómatu : Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.
Proč se nesmí spát po otřesu mozku
Proč se nesmí po otřesu mozku spát Když zraněný usne, neznamená to nutně, že je jeho stav špatný. Ve spánku se ale špatně kontrolují změny vědomí. Jestliže se rozhodnete nevyhledat lékařskou pomoc a zraněného sami hlídáte, měli byste ho zhruba jednou za tři hodiny vzbudit, ležet by měl na boku ve stabilizované poloze.
Lucidita – (z latinského lux, lucis – světlo) jasnost vědomí, osvícenost. Pokud je pacient lucidní, je plně bdělý, orientovaný vlastní osobou, místem a časem. Vigilita – (z latinského vigilare – bdít) bdělost. Charakterizuje pouze kvantitativní složku vědomí bez ohledu na stav psychických funkcí.Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.
Jak dlouho byl nejdéle člověk v kómatu : Nejdelší bezvědomí
42 let přežíval v USA pacient v kómatu po úrazu z dětství. V Česku žila v podobném stavu 11 let žena z Plzně. Neprobrala se po složitém porodu, jenž skončil císařským řezem. Dítě bylo zdravé, ale nedostatek kyslíku poškodil její mozek.