Antwort Co je to Spajeni? Weitere Antworten – Z jakých kovů je pájka
Pájka v tradičním pojetí je slitina cínu a olova. Existují různé druhy pájky podle toho, k jakým účelům se používají. Kromě využití v elektronickém průmyslu je známé její používání při klempířských pracích. Pájka pro elektroniku nejčastěji obsahuje 60 % cínu a 40 % olova, což se obecně označuje „pájka 60/40“.Nejběžnějšími druhy měkkých pájek, typicky v elektronice, jsou cínová a olověná pájka, resp. slitiny cínu a olova, nejčastěji v poměru 2:1. V jemné mechanice se k pájení užívá též stříbro. Železnou litinu lze letovat mosazí (tvrdá pájka).Kov určený k pevnému spojování materiálů se nazývá pájka, nářadí pro tavení kovů při spojování součástek se nazývá páječka. Pájení se nejvíce používá v elektrotechnice a elektronice k pevnému a vodivému spojení elektrosoučástek a vodičů.
Co to je tavidlo : Tavidlo je látka, která je při pokojové teplotě téměř netečná, ale při zvýšených teplotách se stává silně redukční a brání tak tvorbě oxidů kovů. Navíc tavidlo umožňuje, aby pájka snadno tekla po pájených površích, místo aby tvořila kuličky, jak by se jinak dělo.
Jaké materiály lze pájet
Jaké materiály můžu pájet Pájet můžeme téměř všechny kovy vyjma zinkových slitin (zinek lze pájet jen měkkými pájkami). Můžeme také navzájem spojovat různé druhy kovů. Spojení různých kovů pomocí stříbrné pájky.
Jaké jsou druhy pájek : Pájky
- měkké pájky (teplota tání do 450 °C) cínové pájky. speciální pájky.
- tvrdé pájky (teplota tání nad 450 °C) pro pájení lehkých kovů na bázi Cu. na bázi Ag. na bázi Ni. na bázi Pd. pájka z drahých kovů pro vakuové pájení
Pájka je kov, nebo většinou eutektická slitina kovů, tající při relativně nízké teplotě, určená k pevnému spojování netavených materiálů z jiných kovů, když tyto těsně osmáčí a sama roztavená k nim přilne a zatuhne na nich.
Kalafuna je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách okolo 200°C za 1–2 s.
Čím se páji
Nejstarší způsob ohřevu páječky je ve výhni, ale z pochopitelných důvodů se dnes nejčastěji používá plynový nebo benzinový plamen. Jako tavidlo se používá salmiak, chlorid zinečnatý nebo borax. Jako pájka slouží kromě stříbra slitina mědi a zinku (mosaz).Kalafuna je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách okolo 200°C za 1–2 s.Letlampy,letovací hořáky, jsou přístroje pro pájení či letování a slouží i jako opalovací pistole, přičemž zdrojem tepla je hoření plynu. V nabídce naleznete plynové lampy, plynové kartuše, či příslušenství jako je náhradní sklo pro kempovou svítilnu.
Postup pájení
- 1) Dotkněte se hrotem zlehka pájeného místa a zahřívejte spoj.
- 2) Přisuňte pájku na zahřáté místo a nechte ji roztavit.
- 3) Zahřívejte znovu asi 1-2 sekundy. Jakmile se pájka rozlije a pokryje pájenou část, odsuňte hrot od spoje a vyčkejte, až pájka ztuhne.
Jak funguje pájka : Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.
Co je to letování : Co je to pájení
Pájení (nebo také letování) je postup, jak vodivě spojit měď nebo mosaz (při použití speciálních materiálů lze pájet i hliník, nerezovou ocel a další materiály). K pájení potřebujete pájku (tj. slitinu kovů, která má nižší bod tání než pájený kov). Většinou se používá slitina cínu a olova.
Co je Mikropajka
Elektrické nástroje určené pro precizní pájení na malých plochách, například při opravách elektronických zařízení nebo ve šperkařství. Jsou ideální pro minimalizaci rizika poškození okolních součástí. Mikropájky se dělí podle typu napájení, výkonu, typu hrotu nebo podle teploty, kterou je možné nastavit.
Kontrola studeného spoje: Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Proto není vhodné nanášet nadměrné množství pájky.Teploty
Teplota | Fyzikální efekt |
---|---|
200°C | Kalafuna je žíravá |
232°C | Bezolovnatý cín taje |
250°C | Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát |
303°C | Teplota dostatečná na většinu pájení |
Jak vybrat pájku : Pokud se budete zabývat spojováním plastů, postačí teplota kolem 200 °C. Na druhou stranu, tvrdé pájky vyžadují vyšší teploty nad 450 °C a jsou používány při speciálních úlohách, například při vypalování dřeva. Pokud hledáte pohodlnost při práci, doporučuje se pájka s termostatem a možností regulace teploty.