Antwort Co je to Superuplnek? Weitere Antworten – Jak vypadá superúplněk

Co je to Superuplnek?
Superúplněk nebo také superměsíc je neoficiální označení astronomického jevu, při kterém se Měsíc nachází v úplňku a zároveň se na své eliptické trase okolo Země přiblíží naší planetě co nejvíce. Měsíc se v tu chvíli ze země jeví největší a nejzářivější.Mikroúplněk nastává, když je Měsíc v úplňku na své dráze dále od Země, než je obvyklé. Při mikroúplňku se tak Měsíc zdá menší a méně jasný. Krvavý měsíc neboli krvavý úplněk nastává, když je měsíc v úplňku a zároveň nastane jeho úplné zatmění. Zatmění měsíce způsobuje, že má měsíc červenavý odstín.V březnu a září, když nastává jarní a podzimní rovnodennost, se naskýtá možnost pozorovat na noční obloze zvláštní astronomický úkaz, tzv. zvířetníkové světlo. Nejlépe je vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení.

Co se děje při úplňku : Při úplňku a novu jsou příliv a odliv nejsilnější. V takových dnech pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži. Hodně lidí si stěžuje na úporné bolesti hlavy, a obecně platí, že co bolí, to má při úplňku tendenci bolet ještě víc, ať už jsou to úrazy, jizvy nebo klouby či záda. Úplněk zvyšuje agresivitu.

Kdy má být modry Uplnek

Naposled se tak stalo 1. a pak 31. srpna 2023. Tento jev nastává velmi vzácně a říká se mu Modrý Měsíc (Blue Moon).

Jak dlouho trvá úplněk : Poznejte jeho sílu a využijte ji ve svůj prospěch. Úplněk je vyvrcholením lunárního cyklu, který trvá zhruba 28 až 29 dní a skládá se z osmi fází. Obvykle se však hovoří o čtyřech – novoluní (nov), první čtvrť, úplněk a poslední čtvrť.

Superměsíc, superúplněk či velký úplněk je neodborné označení astronomického jevu, kdy Měsíc obíhající Zemi prochází ve fázi úplňku či novu perigeem a na své eliptické dráze se nejvíce přiblíží k planetě. K tomuto souběhu dochází u úplňku i novu zhruba jednou za čtrnáct měsíců.

Nedávná a budoucí zatmění Měsíce v Česku

Datum Typ Maximum v Česku
18. 9. 2024 Částečné 04:43:10 SELČ (8,5 %)
14. 3. 2025 Úplné úplná fáze nastane pod obzorem
7. 9. 2025 Úplné 20:11:43 SELČ (100 %)
28. 8. 2026 Částečné 06:12:49 SELČ (93,5 %)

Kdy nastává superúplněk

Superměsíc, superúplněk či velký úplněk je neodborné označení astronomického jevu, kdy Měsíc obíhající Zemi prochází ve fázi úplňku či novu perigeem a na své eliptické dráze se nejvíce přiblíží k planetě. K tomuto souběhu dochází u úplňku i novu zhruba jednou za čtrnáct měsíců.Jak jsme již zmínili, úplněk není období pro nové začátky, ale pro vyvrcholení. Energie z Měsíce v úplňku je silná i dva dny po vstupu do této fáze, proto tento čas opravdu věnujte sobě a nestresujte se, nepracujte přes své osobní hranice a nabíjejte sebe i své kameny, aby s vámi mohly po celý měsíc plně pracovat.Jak se dá insomnii při úplňku předcházet

  1. Před spaním se uvolněte.
  2. Tři dny před úplňkem, v den úplňku a jeden den po něm běžte spát co nejdříve.
  3. Dbejte na správnou životosprávu.
  4. V tuto dobu nechoďte v noci ven a nepijte alkohol.
  5. Vaše postel je místem pro spánek, ne pro práci nebo sledování televize.


Modrý úplněk (také modrý Měsíc) je označení pro další úplněk, který spadá do určitého časového období. Podle původní definice jde o třetí úplněk v ročním období, v němž se vyskytly čtyři úplňky, podle novější varianty jde o druhý úplněk v jediném kalendářním měsíci.

Co delat kdyz nemuzu spát při úplňku : Před spaním se uvolněte.

Zní to jako klišé, ale můžete využít síly bylinek, nejlépe pomocí voňavé koupele. Nebo prostřednictvím relaxačního cvičení či meditace. Nechte odplavit všechny negativní myšlenky, které by vás při usínání mohly rušit. Tři dny před úplňkem, v den úplňku a jeden den po něm běžte spát co nejdříve.

Kdy je růžový úplněk : Dne 24. dubna v 01:48 nastane úplněk ve Štíru, kterému se také přezdívá úplněk “růžový”. Toto jméno údajně pochází od amerických farmářů, kteří ho takto pojmenovali podle okrasných květin – plamenek šídlovitých. Traduje se, že všechny názvy úplňků vychází z tradic amerických Indiánů.

Kdy bude růžový Měsíc 2024

Dne 24. dubna v 01:48 nastane úplněk ve Štíru, kterému se také přezdívá úplněk “růžový”.

Pří průchodu měsíčního světla zemskou atmosférou se totiž nejvíce rozptylují paprsky modré (krátkovlnné), zatímco červené (dlouhovlnné) procházejí bez citelných ztrát. Ze stejného důvodu také obraz zapadajícího nebo vycházejícího Měsíce postupně „odmodrává“ a jeví se nám spíše nažloutlý, oranžový až temně rudý."V atmosféře dochází k lomu světla, a proto nikdy nedojde k tomu, že by byl měsíc úplně temný. To světlo se láme i za Zemí a právě červené světlo se v zemské atmosféře láme nejvíc, proto je měsíc červený," vysvětluje zabarvení Jan Šifner. Úplné zatmění měsíce nastává přibližně jednou za tři roky.

Proč nespím při úplňku : Zhoršená kvalita spánku během úplňku může souviset s nižší hladinou spánkového hormonu – melatoninu. Na jeho produkci má podle všeho vliv právě úplněk. Během něj je měsíc největší a tak klesá hladina tohoto hormonu. Jeho nedostatek může způsobovat poruchy usínání a spánku, i narušení správné funkce našich orgánů.