Antwort Co je to třapatka? Weitere Antworten – Na co se používá třapatka

Co je to třapatka?
Vně ve formě tinktury se třapatka používá na ekzémy, akné, opary, kožní zápaly, křečové žíly, proleženiny, popáleniny a lupénku.Kvete od konce června až do zámrazu. Její pěstování je jednoduché – semena vyséváme v březnu, předpěstování sadby přibližně trvá 2 měsíce. Na záhon rostliny vysazujeme v polovině května.Její výrazný stimulační efekt na imunitu by v důsledku mohl působit kontra – tedy způsobit autoimunní proces. Samotnou bylinu se doporučuje maximálně po dobu 2 – 6 týdnů. Ideálně v nějakém rizikovém období. Nebo ji používat jako první pomoci při již propuklém onemocnění.

Jak se pěstuje třapatka : Není náročná a spokojí se i s chudšími kamenitými půdami. Rostliny jsou tolerantní k suchu, naopak nesnášejí přemokření. Semena vyséváme v březnu nebo dubnu do studeného pařeniště nebo doma do truhlíku za oknem. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na záhon, ne do nádob.

Kdo nesmí echinaceu

Je tedy vhodná v případě, kdy pociťujete nekomfort způsobený prochladnutím těla. POZOR: Echinaceu nesmí užívat pacienti, které trápí systémová a autoimunitní onemocnění – lupus, revmatoidní artritida nebo např. roztroušená skleróza.

Jak funguje echinacea : Je známá pro své příznivé účinky na imunitní systém. Podporuje rovněž správnou funkci dýchacího systému. Používá se ve formě kapek, sirupů, tablet či pastilek. K vnějšímu použití slouží speciální masti s výtažky z třapatky, které zklidní podrážděnou kůži, hojí popraskané paty a dodávají suché pokožce potřebnou výživu.

Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Venkovní rostlina

Vysoké druhy dosahují výšky okolo 1 m cm, ty nižší 20 – 30 cm. Na svých bohatě větvených stoncích rostou kopinaté listy, které jsou silně obrvené. Květy jsou složeny z tmavého vypouklého středu a jazykovitých květních lístků, kterou mohou být sytě žluté, oranžové nebo mahagonově červené.

Kdy stříhat echinaceu

Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Kvete až druhý rok

Případně si kupte předpěstované mladé rostliny a vysazujte je v druhé polovině května. Měly by přijít na slunné místo do lehčí půdy.

Echinacea je pro široké spektrum pozitivních účinků také velmi často využívána v čínské medicíně. Její použití je tam opravdu velmi různorodé. Používá se pro odstranění horkého hlenu a příznaků kašle, při kterém dochází k obtížnému vykašlávání žlutého či zeleného hlenu. Rozhání také blokace plic.

Co se suší z echinacey : Sběr a skladování Třapatky nachové

Kořeny se suší nejlépe umělým teplem do teploty 45°C. Květy a natě se suší na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách. Usušené části rostlin se balí do pevných papírových obalů, skladují se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Kam zasadit Třapatku : Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.

Jak chutná echinacea

Q:Jak chutná echinacea čaj A:Echinacea čaj má hořkou a kořeněnou chuť.

Množí se buďto semeny nebo dělením trsů či kořenovými řízky. Není vhodné echinaceu vysazovat pouze ve stinných místech a nezáleží, jestli je půda vlhká nebo suchá. V takovém případě pak může vydržet i dlouhá období sucha. Trsy třapatkovky mohou být vysazovány po drobných keřících v období jara nebo na podzim.