Antwort Co je to trpný rod? Weitere Antworten – Jak poznat trpný rod

Co je to trpný rod?
Trpný rod opisný se tvoří z kmene minulého plnovýznamového slovesa připojením přípony -en, -n, -t (bude odnesen, byl pokryt). Trpný rod lze vyjádřit i zvratnou podobou slovesa spojením tvaru 3. osoby činného rodu se zvratným zájmenem se (se odnese, se pokryl).Tvoří se:

  1. přítomný čas: werden (vyčasované) + příčestí trpné (ge-t; ge-en)
  2. minulý čas: préteritum – wurde + příčestí minulé perfektum – sein (vyčasované) + příčestí trpné + worden.

Jak se trpný rod tvoří Trpný rod tvoříme vždy pomocí slovesa be a slovesa v minulém příčestí (koncovka -ed nebo třetí tvar nepravidelných sloves), např. be finished, be done, be opened, be started, be written, be built atd.). Somebody writes books.

Kdy používáme trpný rod : Trpný rod sloves (pasivum) patří mezi tzv. deagentní větné struktury. Používá se ve větách, kde původce děje (agens) není shodný s podmětem.

Co to je činný rod

Činný rod (aktivum) je mluvnická kategorie sloves, kterou vyjadřujeme, že podmět je původcem děje (agentem). Činný rod je základním vyjadřovacím slovesným rodem, trpný rod je rodem odvozeným. Některé jazyky mají ještě třetí rod, stojící mezi aktivem a pasivem, tzv. medium.

Jaké jsou rody u sloves : U sloves rozlišujeme rod činný a rod trpný. Slovesný tvar rodu činného vyjadřuje, co činí podmět.

Tvary pasiva v turečtině někdy nekorespondují s trpným rodem v češtině. Často tyto tvary můžeme přeložit pomocí „se“ (typ: „čte se“, ne „myje se (sebe)“). Podobně se u některých sloves tvoří jak zvratný, tak trpný rod pomocí -n a nelze tedy poznat bez kontextu, o který význam se jedná.

Činný rod (aktivum) je mluvnická kategorie sloves, kterou vyjadřujeme, že podmět je původcem děje (agentem). Činný rod je základním vyjadřovacím slovesným rodem, trpný rod je rodem odvozeným. Některé jazyky mají ještě třetí rod, stojící mezi aktivem a pasivem, tzv. medium.

Co to je příčestí minulé

Příčestí minulé (činné)

Tvoří součást tvaru slovesa v minulém čase. Končí na -l, -la, -lo, -li, -ly, -la: plaval, plavala, plavalo, plavali, plavaly, plavala.Pokud není ve větě podmět aktivní a je jen pasivně zasažen dějem, jedná se o trpný rod. Byt byl vymalovaný někým. Ve větě je podmětem slovo byt, který nic nedělá, ale někdo ho vymaloval. Je tedy zasažen dějem, určitou činností.Slovesný rod je v různých jazycích obvykle dvojí, a to činný (aktivum) a trpný (pasivum).

Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.

Co to jsou rody : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Co je činný rod : Činný rod (aktivum) je mluvnická kategorie sloves, kterou vyjadřujeme, že podmět je původcem děje (agentem). Činný rod je základním vyjadřovacím slovesným rodem, trpný rod je rodem odvozeným. Některé jazyky mají ještě třetí rod, stojící mezi aktivem a pasivem, tzv. medium.

Co je rod v češtině

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Úplně jednoduše lze říci, že činný rod vyjadřuje, co dělá podmět, zatímco trpný rod vyjadřuje, co dělá někdo jiný než podmět. Rozdíl mezi těmito rody si můžeme ukázat na dvou příkladových větách: Někdo umyl okna. Podmětem této věty je slovo někdo (třeba Petr, Zuzka, maminka nebo kdokoliv jiný, kdo u vás myje okna).Příčestí minulé (činné)

  1. Tvoří součást tvaru slovesa v minulém čase.
  2. Končí na -l, -la, -lo, -li, -ly, -la: plaval, plavala, plavalo, plavali, plavaly, plavala.

Jak se rozdělují slovesa : Slovesa dělíme na: plnovýznamová – mají samostatný věcný význam: akční (činnostní) – vyjadřují činnost, vycházející od nějakého činitele: předmětová – váží k sobě předmět ustálenou vazbou (předložkově, bezpředložkově, v 2., 3., 4.