Antwort Co je to tykání? Weitere Antworten – Kdy muž nabízí tykání
Kdo komu nabízí tykání Základním pravidlem je, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. To ovšem v mnoha případech není zcela jednoznačné. Například přechod z tykání na vykání mezi mužem a ženou.Obecně platí, že tykání navrhuje vždy žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích může tykání ale navrhnout jen šéf, nikdo jiný. Pokud si vykáte, nabízí tykání žena muži, starší mladšímu, šéf podřízenému (v případě, že jste její nadřízený, pak v práci nabízíte tykání vy, ale v soukromí ona!).Platí totéž, co pro podání ruky. Starší žena nabízí tykání mladší, starší muž nabízí tykání mladšímu muži. U stejného pohlaví opět společensky významnější nabízí tykání jako první. Společenský význam a vyšší věk se naštěstí – i když samozřejmě ne vždy – vyskytují obvykle paralelně.
Co je vykat a tykat : K vyjádření formálnosti, společenského odstupu či úcty, zejména při jednání s cizími, staršími či společensky významnějšími osobami se jako protiklad k tykání v češtině používá vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy).
Kdo nabizi tykání muž nebo žena
Tykání versus vykání a muž a žena
Tykání navrhuje vždy žena. Na ženy je pohlíženo jako na společensky významnější osoby. Pozor ale, tady se věkový rozdíl nebere v potaz. Tedy i mladší žena navrhuje tykání staršímu muži.
Jak nabídnout tykání : “ Nabídku tykání od společensky významnější osoby nelze odmítnout,“ říká Ladislav Špaček. Je také možné použít gramatický nástroj, který vykání trochu otupí, což je spojení vykání s křestním jménem. „Nabídku tykání od společensky významnější osoby není možné odmítnout, byla by to velká neomalenost, až urážka.
Tykání může navrhnout i mladší staršímu či podřízený nadřízenému, ale pouze v případě, že žádá, aby dotyčná osoba tykala, zatímco sám hodlá zůstat u vykání.
Kdy je běžné tykání Podle etikety tykání vyjadřuje určitou míru důvěrnosti mezi lidmi, kteří se znají. Je tedy obvyklé například mezi přáteli, příbuznými, známými, studenty a dětmi. V současné době je už také poměrně běžné v pracovních kolektivech.
Co to je Onikání
Onikání je v některých jazycích způsob oslovování jedné osoby pomocí 3. osoby množného čísla, čímž si lidé používající tento jazykový prostředek prokazují úctu. Onikání je obdobou vykání.Tykání versus vykání a muž a žena
Tykání navrhuje vždy žena. Na ženy je pohlíženo jako na společensky významnější osoby. Pozor ale, tady se věkový rozdíl nebere v potaz. Tedy i mladší žena navrhuje tykání staršímu muži.Nabídne-li nadřízený svým podřízeným tykání, měl by zvážit, zda jeho podřízení návrh přijmou. Zda je návrhem potěší nebo spíše přivede do rozpaků. Citlivě by měl zhodnotit situaci, okolnosti, charakter člověka i povahu vztahu. Pozice podřízeného totiž není vůbec jednoduchá, pokud nechce nabídku přijmout.
V češtině se vyká zejména použitím mužského (mohl byste) a ženského (mohla byste) rodu. De facto je možné i použití středního rodu mohlo byste, to se ale prakticky vůbec nepoužívá (možné použití je děvče, mohlo byste…).
Kdy nabizi žena tykání : A tak zatímco někteří neváhají ani vteřinu a nehledě na věk vám nabídnou tykání často už při příchodu do zaměstnání, ti váhavější si s vámi mohou vykat i několik let. Vykání může mít i jiný důvod než věkový rozdíl nebo vztah nadřízený-podřízený. Je to i projev určité úcty k druhé osobě.
Jak slušně odmítnout tykání : Odmítnout tykání není neslušné. Jen je to třeba provést taktně. Například: "Nezlobte se, ale raději bych zůstal u vykání, jsem na to zvyklý." Nebo "… lépe se mi tak s partnery komunikuje." Ten, kdo vám tykání nabídl, by s tím měl počítat a vaši reakci bez mrknutí oka přijmout.
Jak nabídnou tykání
Pravidla k nabídnutí tykání jsou jednoduchá. Většinou nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému nebo žena muži. „Tykání sice navrhuje společensky významnější osoba, ale s jednou výjimkou: tykání na pracovišti je jen v rukou šéfa, byť je mladší a muž,“ říká Ladislav Špaček.