Antwort Co je to vnitrni konflikt? Weitere Antworten – Co je to vnitřní konflikt

Co je to vnitrni konflikt?
Konflikt označuje obecně střet protichůdných sil, tendencí nebo motivů. V případě intrapersonálního konfliktu se jedná o vnitřně osobní konflikt jedince, kdy se střetávají dva (nebo více) – pro jedince významných – cílů, hodnot nebo potřeb.Z psychologického hlediska můžeme podle Křivohlavého (2013) konflikty dělit na: a) konflikty představ – vjemů, b) konflikty názorů – kognitivní, c) konflikty názorů – hodnoticí, d) konflikty postojů – emocionálního zabarvení, e) konflikty zájmů – motivační.interpersonální (střet mezi dvěma nebo více osobami, jež vystupují jako individuální osoby zastávající vlastní názory, postoje, sledující vlastní cíle apod.)

Co je to konflikt : Z psychologického hlediska lze popsat konflikt jako nedorozumění mezi dvěma či více lidmi, kteří se dostanou ve vzájemné komunikaci ke střetu rozdílných názorů, stanovisek, postojů, potřeb, zájmů, citů, hodnot a chování.

Jak se projevuje Intrapersonální konflikt

Vnitřní konflikty (intrapersonální)

Jedná se o konflikty týkající se cílů, využití volného času, morálních otázek, rozhodnutí nebo váhání.

Co je to etnický konflikt : Střetnutí odlišných národnostně-politických zájmů různých národností v mnohonárodnostních státech, které někdy mohou vyústit v ozbrojený konflikt.

Konflikt prochází pěti fázemi: výchozí úroveň, iniciace, eskalace, konfrontace a stabilizace.

vztahy interpersonální – (z lat. inter = mezi; persona = osoba) – pravidelně se opakující, víceméně trvalé, přímé, nezprostředkované kontakty mezi dvěma a více lidmi spojené s emocionálním prožitkem (pozitivním nebo negativním).

Jak vzniká konflikt

Konflikt vzniká, když dvě a více stran (osoby nebo skupiny osob) tvrdí, že mají právo na omezené zdroje nebo na jistý způsob jednání, které může být protichůdný k právům nebo touhám ostatních, nebo svým jednání přímo porušují práva či zájmy skupin ostatních.Cíl: odstranit obtíže, překážky, vybití vnitřního napětí a obnovení vnitřní (duševní) a vnější rovnováhy (rovnováhy s prostředím) konflikty řešit co nejdříve, odkládané řešení má větší a negativnější psychické a sociální důsledky.Intrapersonální komunikace je jedním z druhů sociální komunikace. Jedná se o aktivní vnitřní zapojení jedince do symbolického zpracování zpráv. Jednotlivec se stává řečníkem i posluchačem, přičemž dochází ke zpětné vazbě v současně navazujícím vnitřním procesu.

Otevřený ozbrojený konflikt vyhlášený mezi dvěma státy nebo společenskými komunitami, který se projevuje přerušením normálních politických a diplomatických aktivit mezi oběma stranami, případně mobilizací všech jejich dostupných zdrojů.

Co je to etnický : Pojem etnický je vztažen ke slovu etnikum (skupina lidí stejné etnické příslušnosti), tedy k příslušnosti k etniku. Zároveň je pojem etnický vztažen k tradiční lidové kultuře dané skupiny lidí (etnika).

Co je abnormální chování : Naopak za abnormální chování považujeme chování sociálně maladaptivní, tj. chování, které překáží fungování jedince ve společnosti, nebo společnosti přímo škodí, vzdaluje se od zavedené normy. Zároveň se jedná o abnormální, pokud poškozuje samotného jedince kvůli jeho vlastním myšlenkám a pocitům.

Co je to interpersonální vztah

vztahy interpersonální – (z lat. inter = mezi; persona = osoba) – pravidelně se opakující, víceméně trvalé, přímé, nezprostředkované kontakty mezi dvěma a více lidmi spojené s emocionálním prožitkem (pozitivním nebo negativním).

Předcházení konfliktu

  1. Souhlasný výrok: souhlasíte s druhou osobou.
  2. Změkčující výrok: dáte najevo, že chápete její stanovisko.
  3. Náznak: naznačíte, že chcete také něco říci.
  4. Důvody vašeho stanoviska: vysvětlíte svůj postoj.
  5. Negativní výrok: řeknete ne.
  6. Nabídka kompromisu: pokud můžete, nabídnete náhradní řešení.

Vnitřní konflikty (intrapersonální)

Jedná se o konflikty týkající se cílů, využití volného času, morálních otázek, rozhodnutí nebo váhání.

Co je to vnitřní řeč : Nezvučná „řeč pro sebe“, ke které dochází, když člověk o něčem přemýšlí, vytváří si nějaké plány, rozhoduje se, vzpomíná, něco si pro sebe ujasňuje. Je pro ni tedy typické těsné sepětí s myšlením, zejména s řešením problémů, soudí se, že fixuje výsledky psychických procesů.