Antwort Co je to volumetrie? Weitere Antworten – Co je to Alkalimetrie
Alkalimetrie je metoda kvantitativní chemické analýzy, podskupiny odměrné analýzy (volumetrie nebo také titrace). Stejně jako acidimetrie využívá neutralizační (acidobazickou) reakci mezi odměrným roztokem a analyzovaným roztokem.Odměrná analýza (též titrační stanovení, titrace) patří obecně mezi kvantitativní metody, které se zabývají stanovením množství jednotlivých složek ve zkoumaném (analyzovaném) materiálu (vzorku), které byly již předem určeny kvalitativní analýzou, zjišťující pouze složení analyzovaného vzorku.Acidimetrie je metoda kvantitativní chemické analýzy, podskupina odměrná analýza (volumetrie nebo také titrace). Stejně jako alkalimetrie využívá neutralizační (acidobazickou) reakci mezi odměrným roztokem a analyzovaným roztokem.
Co je to Argentometrie : Argentometrie, neboli argentometrická titrace je metoda odměrné analýzy (volumetrie) používající AgNO3 jako odměrný roztok. Zjišťuje se pomocí ní např. koncentrace iontů chloru, bromu, jodu nebo kyanidu ve vodě. Titrací roztoku chloridu nebo thiokyanatanu (SCN−) můžeme naopak dokázat přítomnost stříbra.
Co to je pH
pH je označení hodnoty, která určuje koncentraci H+ v roztoku (záporný logaritmus vodíkových iontů). Hodnota pH definuje, zda se látka chová kysele, neutrálně nebo zásaditě, což má vliv na další chemicko-biologicko-fyzikální vlastnosti. Stupnice pH se nachází v intervalu od 0 do 14. Hodnota 7 značí neutrální roztok.
Co je Acidobazický indikator : Acidobazické indikátory jsou látky, které mění své vlastnosti v závislosti na hodnotě pH daného prostředí. Většinou jde o změnu zbarvení.
Základní látka (primární standard)
Je látka definovaného chemického složení, chemicky čistá (čistota se během skladování nesmí měnit – např. nesmí reagovat s CO2, podléhat oxidaci vzdušným kyslíkem….)
Zpětná titrace představuje postup se dvěma odměrnými roztoky: nejprve se přidá k roztoku stanovované látky přesný objem prvního odměrného činidla v nadbytku, nechá se proběhnout kvantitativní reakce, poté se nezreagovaný přebytek prvního odměrného činidla titruje druhým odměrným činidlem.
Co to je bod ekvivalence
Jako bod ekvivalence se v chemii označuje konec titrace – stav, kdy látkové množství titračního činidla (jeho látková koncentrace vynásobená spotřebovaným objemem při titraci) je ekvivalentní látkovému množství stanovované látky.Nejčastěji se měří hodnoty mezi 0 a 14. Čím menší je hodnota pH, tím je roztok kyselejší. Voda má pH 7 a je považována za "neutrální." Zdravá pokožka má pH 5 až 6,5, a je tedy mírně kyselá.Krev by měla mít pH mezi 7,35 až 7,45, přičemž ideální hodnota pH je 7,4. Kolísání pod 6,8 a nad 7,8 může vést až ke smrti. Stává se to ale velmi zřídka, protože se naše tělo stále snaží udržet hladinu pH v normálním rozmezí.
Hodnota pH krve se normálně pohybuje mezi 7,36 a 7.44. Úkolem organismu je udržet rovnováhu mezi příjmem/tvorbou kyselin a bází a jejich vylučováním. Porucha této rovnováhy vede k acidóze (přebytku kyselin) nebo alkalóze (přebytku bází).
Jak funguje methyloranž : Methyloranž je díky jasné změně barvy často voleným indikátorem pro titrace. Protože mění barvu při pH v oblasti středních kyselin, používá se obvykle pro titraci kyselin. Na rozdíl od univerzálních indikátorů nemá methyloranž celé spektrum změny barvy, nýbrž dochází k ostřejší změně.
Jaké je rozdělení látek podle původu : Podle původu rozdělujeme suroviny chemického průmyslu na nerostné, fosilní, rostlinné a živočišné.
Jak se dělá titrace
Princip titrace se zakládá na stanovení neznámé koncentrace známého objemu analyzovaného roztoku, do kterého se přidává činidlo o známé koncentraci – nazývané titrační standard nebo zkráceně titr. Ve chvíli, kdy přidáme takové množství činidla, že látky spolu právě a beze zbytku zareagují, nastane bod ekvivalence.
Bod ekvivalence nastává ve chvíli, kdy je k analyzované látce přidáno právě takové množství činidla, že spolu beze zbytku zareagují a další kapka přidávaného činidla viditelně zareaguje s indikátorem.Odměrný roztok je činidlo, které se při titraci přidává ke stanovované látce (roztok, kterým titrujeme a jehož spotřebu měříme). Je látka definovaného chemického složení, chemicky čistá (čistota se během skladování nesmí měnit – např. nesmí reagovat s CO2, podléhat oxidaci vzdušným kyslíkem….)
Jaké pH má lidská moc : Fyziologické pH moči je v rozmezí 5,0–6,5, krajní hodnoty jsou 4,5–8,0. Extrémní hodnoty v kyselé nebo zásadité oblasti budí podezření z nedodržení pokynů při odběru moči. Vzhledem k tomu, že jste snědla velké množství zeleniny, je to možné.