Antwort Co je to VT a NT? Weitere Antworten – Jak zjistit NT a VT
Jak správně odečíst stav elektroměru
Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el.Vysoký tarif (VT), někdy označovaný jako denní tarif nebo denní proud, je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu. V tom případě platí elektřinu pouze ve vysokém tarifu a po celý den je její cena za kWh stejná, ať ji čerpají v jakoukoliv hodinu.Kolik hodin nízkého tarifu mám
Sazba | minimální denní doba platnosti NT |
---|---|
D 35d | 16 hod. |
D 45d, 57d | 20 hod. |
D 56d | 22 hod. |
D 61d | Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin. |
Co je to vysoký a nízký tarif : Vysoký tarif: je označení pro elektrickou energii či dodávky energie, za které spotřebitel platí vyšší cenu. U jednotarifních sazeb se setkáme jen s vysokým tarifem. Nízký tarif: je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii či dodávky energie.
Jak poznám vysoký a nízký tarif
Mechanické elektroměry
Najdete jej v elektroměrových rozvaděčích na odběrném místě. Hodnotíme dle něj spotřebovanou elektřinu a následné vyúčtování. Číselníky vedle sebe – vlevo vysoký tarif (označený I.), vpravo nízký tarif (označený II.) Opisují se vždycky číslice před desetinnou čárkou.
Kolik hodin jde noční proud : Sousloví „noční proud“ se vžilo pro označení levnější elektřiny, kterou dodavatelé nabízeli domácnostem využívajícím spotřebiče s vyšší energetickou náročností. K účtování elektrické energie za sníženou cenu docházelo obvykle v čase 20.00 – 6.00. (odtud také pojmenování „noční proud“). Dnes již označení neexistuje.
Na LCD zobrazovací jednotce se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif), T3,T4 (rezerva – nevyužito) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).
Povel pro zjištění časů nízkého tarifu najdete na displeji elektroměru. Pokud se vám nedaří tento údaj zjistit, můžete se podívat do našich návodů. Někteří zákazníci ve vybraných oblastech mají nainstalované chytré měření. Přijímač je opět součástí elektroměru.
Kdy se vyplatí nízký tarif
Vysoký a nízký tarif se vyplatí
Pokud byste setrvávali na jednotarifní sazbě i v případě, kdy využíváte elektrické topení, které vaši spotřebu významně zvýší, budete čerpat elektřinu stále za stejnou cenu. Avšak při dvoutarifní máte výhodu, že v nízkém tarifu budete mít odběr levnější i o několik korun za kWh.Distribuční sazba D57d
Sazba je určena pro domácnosti. Distribuční sazba D57d pro vás může být nejvýhodnější, máte-li domácnost, která je vytápěna elektřinou, tedy přímotopem, hybridním vytápěním či tepelným čerpadlem. Sazba D57d nahrazuje starší sazby D35d, D45d a D56d.Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.
Jak zjistím čas nízkého tarifu u průběhového nebo chytrého elektroměru Průběhový elektroměr máte v případě, že vyrábíte elektřinu, nebo pokud váš hlavní jistič přesahuje hodnotu 3×80 A. Přijímač HDO je pak přímo součástí elektroměru a povel pro zjištění časů platnosti nízkého tarifu najdete na jeho displeji.
Co je vysoký tarif T1 : Na LCD zobrazovací jednotce se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif), T3,T4 (rezerva – nevyužito) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).
Jak vypada kód HDO : Na přijímačích v Jižních Čechách se kód HDO skládá ze 3 číslic, např. „101“. Na jižní Moravě to pak je kombinace čísel a písmen A B a DP, např. „A1B1DP1“.
Jak poznam že jde nízký tarif
Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Dříve se nízkému tarifu říkalo noční proud.
* Hvězdičkou označujeme distribuční sazby, které nejsou přístupné pro nové zájemce. Například pod názvem D45d najdeme domácnosti, vytápěné staršími přímotopy. Pokud máte doma nainstalované nové elektrické topení, zvažte variantu D57d.Spočítali jsme, kolik stojí energie pro žárovku, ledničku a celou domácnost. Cena kilowatthodiny (kWh) elektřiny v současnosti stoupla na 9,766 Kč. Takže tisícinásobná megawatthodina (MWh) stojí 9 766 Kč.
Kdy ČEZ sníží ceny : Od 1. ledna 2024 snižuje ČEZ Prodej cenu obchodní složky elektřiny o více než 20 % oproti současnému stropu. Cena ve výši 3 960 Kč/MWh (bez DPH) je tak jednou z nejnižších, za kterou si zákazník na trhu může produkt na dobu neurčitou sjednat. U plynu se ceny od ledna sníží o téměř 30 % pod strop.