Antwort Co je to vymáhání? Weitere Antworten – Jak vymahat pohledávky
Věřitel má možnost vymoci pohledávku dvěma způsoby: buď podáním návrhu na soudní výkon rozhodnutí podle OSŘ, nebo formou exekuce podle zákona č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).Exekuce je legální způsob vymáhání dlužné částky od dlužníka. Přichází na řadu, pokud si od někoho půjčíte peníze, například od banky nebo nebankovní společnosti, a nesplatíte půjčku včas, a to ani po opakovaných upozorněních. Exekuce má přesně stanovený postup a vážou se k ní určitá práva a povinnosti.90 % případů vymáhání řešíme soudní cestou
Neuhradí-li dlužník svůj dluh ani po výzvách advokáta nebo nedodrží-li splátkový kalendář, podáme návrh na vydání platebního rozkazu k soudu, popřípadě žalobu k rozhodčímu soudu.
Jak dlouho trva vymáhání dluhu : Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok.
Kdy je pohledávka vymahatelná
Právní věta: Vymahatelnou pohledávkou se rozumí taková pohledávka, jejíž splnění lze vynutit cestou výkonu rozhodnutí (exekuce), tj. pohledávka, která byla věřiteli přiznána vykonatelným rozhodnutím nebo jiným titulem, podle kterého lze nařídit výkon rozhodnutí (exekuci).
Co znamená soudní vymahani : Jestliže dlužník na upomínky věřitele nereaguje nebo svůj dluh uhradit odmítá, je čas přistoupit k vymáhání dluhu soudní cestou , tedy za pomoci státního donucení.
Vymáhání probíhá za pomoci uceleného psychologického nátlaku na dlužníka (v mezích zákona), který je umocněn jeho osobním kontaktováním v jeho soukromí (bydliště, práce, rodinní příslušníci, zaměstnání aj.). Žádné poplatky předem.
Exekutor nejčastěji vymáhá dluh buď přímo u zaměstnavatele formou srážek ze mzdy, nebo „obstavením“ bankovního účtu (přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu).
Co se stane kdyz nebudu platit dluhy
Odpověď: Neplacení dluhů není trestným činem. Pokud dlužník nesplácí své dluhy, faktury nebo směnky, automaticky to neznamená, že se dopustil trestného činu. Pokud se tedy jedná o běžné občanskoprávní spory, vězení Vám nehrozí.Žaloba na zaplacení dluhu
Pokud dlužník nereaguje ani na předžalobní výzvu, můžete přikročit k vymáhání dluhu soudní cestou. V tomto případě bývá opět vhodné obrátit se na advokáta, který vám pomůže s přípravou žaloby a jejím podáním k soudu a následně vás bude zastupovat v průběhu soudního řízení.Obecná promlčecí doba dluhu činí 3 roky.
Promlčecí lhůta u dluhu se zastaví, pokud věřitel v promlčecí době uplatní své právo u soudu nebo jiného orgánu veřejné moci (v průběhu soudního řízení promlčecí lhůta neběží a právo se nepromlčí). Strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu než stanoví zákon.
Průměrný plat na pozici. Exekutor je 28 496 Kč Při práci na plný úvazek je hodinová mzda 160 Kč . Průměrná čistá mzda exekutora vychází na 23 485 Kč.
Jak probíhá soudní vymáhání : Soudní vymáhání se realizuje prostřednictvím advokátní kanceláře, která připraví a podá návrh k soudu pro vydání platebního rozkazu, případně Rozsudku soudu. Pokud dlužník nezaplatí, lze se dodatečně obrátit se svým nárokem na exekutora. Nutnost dalšího investování do pohledávky.
Jak dlouho lze vymáhat pokutu : Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.
Co mohou vymahači
Na rozdíl od pracovníků vykonavatelů exekutorského úřadu tito vymahači nemají žádné zvláštní pravomoci. Nemohou bez souhlasu dlužníka narušit soukromí jeho obydlí či se pohybovat bez svolení dlužníka po jeho pozemku.
Usnesením rozhoduje soud tam, kde nerozhoduje rozsudkem. Tedy především v procesních záležitostech, jako je zahájení řízení, podmínky řízení, odmítnutí, změna nebo zpětvzetí návrhu účastníka řízení, přerušení i zastavení řízení nebo náhrada nákladů řízení.Celý proces exekuce se začíná rozbíhat v momentě, kdy neplatíte včas své dluhy a váš věřitel si proti vám obstará tzv. exekuční titul (např. soudní rozsudek či platební rozkaz). Věřitel na vás následně podá návrh na exekuci a exekutor poté rozhodne, jak bude provedena.
Kolik se platí za exekutora : Výše odměny závisí na způsobu vymáhání pohledávky a na výši vymáhaného dluhu. Pokud se exekuce týká peněžitého dluhu, odměna exekutora činí 15 % z vymožené částky. Při dluhu nad 3 miliony Kč se přitom snižuje až na 1 %. Minimální odměna exekutora bez ohledu na výši vymáhané částky je 2 000 Kč.