Antwort Co je to Vyštipování? Weitere Antworten – Co je to Zaštipování
Jde o řezání nebo také stříhání vrchních mladých výhonků větviček (tipů). Tento krok vede k bohatšímu větvení rostlin. Pokud zaštipujete výhonky, zvyšujete tím počet větviček a naopak snižujete výšku rostliny. Když vrcholek uštípnete na správném místě, vyrostou na jeho místě dva jiné.Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli. Rostliny se vedou na jeden hlavní výhon zaštipováním všech postranních výhonů, které raší v úžlabí listů (mezi listem a stonkem).Zastřihávejte rozvážně a povzbuďte nový růst. Řez nebo střih proveďte těsně pod kloubkem a při řezání větších stonků co nejblíže k hlavnímu stonku. Neodstraňujte více než čtvrtinu rostliny, ať má stále z čeho růst!
Kdy Zaštipovat : První zaštípnutí provádějte na vašich rostlinách až v momentě, kdy mají alespoň 3-4 patra s regulérními listy nebo výšku alespoň 15-25 cm. Opakované zaštipování určitě není na škodu, nicméně dbejte na to aby byla rostlina zregenerovaná po poslední zaštípnutí.
Jak se Zaštipují muškáty
Ke stříhání přistupujeme až v únoru, po konci zimy, kdy stonky zkracujeme na 3-4 očka, přičemž všechny suché a slabé části odstraníme úplně. U převislých druhů zkracujeme stonky na konci léta na polovinu. Následně necháme rostliny přezimovat a koncem února je zkrátíme ještě o další třetinu.
Která rajčata se Zaštipují : Vyštipují se jen tyčková rajčata.
Keříčková ani divoká ne, u těch je košatění naopak žádoucí.
Zaštipováním rostliny tvarujeme od počátku růstového období až do konce léta. Drastičtější řez bychom měli dělat pouze na začátku růstového období. Pouze tehdy je zajištěna tvorba nových výhonků ze spících oček.
Zaštipování okurek má své opodstatnění
Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.
Jak Vyštipovat rajče
Pro vyštipování rajčat je vhodné používat ostré a čisté zahradnické nůžky nebo výhonek jednoduše uštípněte nehty. Při vyštipování rajčat manipulujte s rostlinami opatrně, abyste minimalizovali poškození stonků a listů. Vyštipování by mělo být prováděno jemně a rovně, aby nedošlo k trhlinám nebo zlomeninám na rostlině.Muškáty pěstovaly už naše babičky. Za okny jim kvetly někdy i v zimě, přesto je lepší nechat oblíbené balkónové květiny přes zimu odpočívat. Už v únoru je ale můžete vytáhnout ze skleníku nebo ze sklepa a začít řízkovat.Muškáty mohou ve svých dužnatých listech a stoncích ukládat velké množství vlhkosti. To znamená, že se obvykle snadno vyrovnají s dočasnými obdobími sucha. Pro bohaté kvetení však potřebují dostatek vody. Muškáty je proto třeba pravidelně zalévat, nejlépe dešťovou vodou, a to brzy ráno.
Proč vyštipovat rajčata Vyštipováním odstraňujeme vedlejší výhonky, které se vyvíjejí v paždí listů rajčete. Tyto výhony odčerpávají energii a živiny z hlavního stonku a zabraňují volnému proudění vzduchu mezi rostlinami. To může vést ke snížení rizika vzniku plísní a hnilob a zvýšení kvality plodů.
Jak se Vyštipují keříčková rajčata : Rajčata se vyštipují proto, aby rostliny byly silnější, nebyly zbytečně bujné a neplýtvaly tak energií. Tu radši ať směřují do plodů. Naopak keříčková nebo divoká rajčata se nevyštipují.
Kdy se stříhají trávy : Celé trsy trav nestříhejte na podzim. Nemuseli by přežít zimu. Okrasné trávy se stříhají až po uplynutí jarních mrazů. V jarním období je můžete i rozdělit a přesadit.
Kdy naposledy stříhat živý plot
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.
Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.
Kdy vysazovat rajčata : Vysazování sazenic na záhon může začít v druhé polovině května, kdy už teplomilným rajčatům nehrozí mrazíky. Předpěstování sazeniček je možné zhruba od konce března, na okenním parapetu však není jednoduché vypěstovat zdravé a silné rostliny, začínající zahradníci by raději měli sáhnout rovnou po kvalitních sazenicích.