Antwort Co je v češtině vzor? Weitere Antworten – Co to je vzor v češtině
Vzor (paradigma) je slovo, které reprezentuje určitou ohýbací třídu při skloňování nebo časování slov stejného typu. Přiřazení ke vzoru je ve flektivních jazycích morfologickou kategorií především sloves a jmen. Každé flektivní slovo se ohýbá určitým způsobem, přičemž jednotlivá slova vytvářejí určité ohýbací typy.Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).
Jak poznat vzor soudce : Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).
Kolik je vzoru
Skloňování Pro skloňování podstatných jmen existuje 14 vzorů.
Kolik je rodů v češtině : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední.
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
Vzory měkké mají v zakončení měkkou souhlásku (muž, stroj, soudce; růže; moře). Vzory bez koncovky nemají v 1. pádě čísla jednotného koncovku (pán, hrad, muž, stroj; píseň, kost).
Jaký vzor je kuře
kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1.Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.
Životná mohou patřit ke vzoru „pán“ (krokodýl, pštros, plaz), nebo „muž“ (učitel, vítěz), neživotná ke vzoru „hrad“/„les“ (hotel, nápis, oves, rybíz), nebo „stroj“ (pytel, peníz). Některá jména kolísají mezi oběma vzory.
Jak poznat rod v češtině : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
Co je to rod : Rod zahrnuje příbuzné, geneticky blízké druhy na základě zkoumání podobnosti: u rostlin a nižších živočichů – podobnosti květů nebo pohlavních orgánů, u vyšších živočichů – podobnosti kosterního aparátu.
Kolik rodu má čeština
Čeština rozlišuje 3 jmenné rody: mužský (maskulinum), ženský (femininum) a střední (neutrum). Mužský rod se dále člení na životný a neživotný.
Vzor stroj je vzor měkký, v koncovkách se píše měkké –i.Podstatné jméno břeh se skloňuje podle vzoru hrad (někdy bývá udáván podvzor les), tvar březích v 6. pádu množného čísla vychází z toho, že neživotná jména mužského rodu, která jsou jednoslabičná a končí na -h, mají v 6. pádu tuto výjimku ve skloňování. Proto je správně tvar březích.
Jaký je vzor ovoce : Děti také musí podle slyšeného najít odpovídající obrázek. Vybrané ovoce a zelenina je v daném rodě vždy stejného vzoru, aby skloňování bylo pro děti snazší (u ženského rodu – vidím hrušku, jahodu, papriku podle vzoru žena, u mužského rodu – vidím hrášek, meloun podle vzoru hrad).