Antwort Co je validita a reliabilita? Weitere Antworten – Co to je validita

Co je validita a reliabilita?
Validita (pravdivost) je schopnost testu, pozorování či studie měřit skutečný stav studovaného jevu. Jako validní můžeme označit takový test, který testuje skutečně to, co si myslíme, že testujeme. Důsledné zhodnocení validity testu je nutné zejména při použití náhradních cílů.Reliabilita vyjadřuje spolehlivost testu. Tedy zda při opakovaném použití testu dostaneme podobné výsledky. Reliabilita nabývá hodnot mezi 0 a 1 (100%). Test má vysokou reliabilitu, dává-li při opakovaném měření téhož objektu stále stejné výsledky.Vnitřní validita udává možnost interpretování výsledků měření pro formulaci výstupu z výzkumu, jeho správnost směrem dovnitř. Ohrožují ji zejména intervenující proměnné.

Jak zajistit validitu výzkumu : Vnější validitu lze zajistit pomocí výběru reprezentativního vzorku nebo replikací v odlišném kontextu (dostatečný počet opakování) apod. Validita a reliabilita (spolu se standardizací měřícího nástroje) jsou předpokladem pro naplnění třetího kritéria – objektivity.

Co je to Validizace

validizace – způsoby, postupy, metody zvyšování validity, vážící se na typ kritéria, podle kterého se posuzuje míra validity, a na druh operace či výsledné informace, která má být validizována.

Jak se měří validita : Platnost (= validita, ang. –

Metoda měření je PLATNÁ, jestliže měří skutečně tu vlastnost, kterou měřit chceme. PLATNOST se ověřuje porovnáním výsledků se skutečností. U diagnostických testů je VALIDITA posuzována pomocí senzitivity a specificity testu.

Validita dat se týká přesnosti výsledků získaných z výzkumného nástroje. Vztahuje se k míře, do jaké výzkumný nástroj měří to, co má měřit. Jinými slovy, pokud je výzkumný nástroj validní, měl by přesně měřit koncept nebo jev, který má měřit.

Teoreticky lze reliabilitu vyjádřit jako podíl pravého a celkového (skládajícího se z pravého a chybového) rozptylu výsledků testu.

Co je to kvantitativní výzkum

Kvantitativní výzkum je založen na testování hypotéz, tedy jejich potvrzení či vyvrácení. Využívá kvantifikační či statistické metody. Sběr dat je strukturovaný a probíhá zpravidla pomocí dotazníků, testů či nezúčastněného pozorování. Je typický zejména pro přírodní vědy, na rozdíl od kvalitativního výzkumu.Kvalitativní výzkum je výzkum, který především zjišťují, jak jednotlivci i skupiny interpretují svět . Používá se k poznání skrytých příčin, názorů a motivací, k porozumění akcí, významů a interpretací v jejich sociálním kontextu.Výzkum je systematická tvůrčí práce rozšiřující poznání, včetně poznání člověka, kultury a společnosti, a to metodami, které umožňují potvrzení, doplnění či vyvrácení získaných poznatků.

Doporučována je např. triangulace jakožto kombinace metod, účastníků výzkumu či jiných okolností souvisejících s výzkumem. Konkrétně mluvíme o konstruktové validitě, interní validitě, externí validitě a reliabilitě.

Jaké jsou metody výzkumu : Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.

Jaké jsou druhy výzkumu : Varianty výzkumu

  • typ: Metodologická studie. Tyto studie zkoumají nové přístupy (metody) a jejich potenciální přednosti proti současným přístupům (metodám).
  • typ: Případová studie.
  • typ: Komparace.
  • typ: Korelačně-prediktivní studie.
  • typ: Experiment.
  • typ: Evaluace.
  • typ: Vývojové studie.
  • typ: Analýza trendů.

Co je to metodika výzkumu

Metodologie výzkumu je systematický rámec používaný k řešení výzkumného problému pomocí nejlepších a nejreálnějších metod k provedení výzkumu, které jsou v souladu s cílem a cíli vašeho výzkumu. Metodika výzkumu zahrnuje odpovědi na otázky co, proč a jak.

Kauzální výzkum– zabývá se odhalováním příčinných vztahů, je prováděn formou experimentu, kdy se studuje vliv změny jedné skupiny faktorů (příčinné faktory) na druhou skupinu faktorů (ovlivněné) za předpokladu, že jsou ostatní podmínky neměnné (= ceteris paribus).Výzkum je systematická tvůrčí práce rozšiřující poznání, včetně poznání člověka, kultury a společnosti, a to metodami, které umožňují potvrzení, doplnění či vyvrácení získaných poznatků.

Jak vyhodnotit kvalitativní výzkum : K vyhodnocení dat se v rámci kvalitativního výzkumu nevyužívá statistických metod. Cílem kvalitativního výzkumu je pochopit zkoumaný jev. Bádání je přitom založeno na principu indukční analýzy, kdy budujete hypotézu (nebo dokonce teorii) na základě informací, které získáváte v průběhu výzkumu.