Antwort Co je výchovný prostředek? Weitere Antworten – Co jsou prostředky výchovy

Co je výchovný prostředek?
Za výchovné prostředky se povaţuje všechno, co slouţí k realizaci výchovy a dosahování výchovných cílů v určitých podmínkách. Patří mezi ně předměty, zařízení, vlastnosti, programy, obsahy, vztahy i procesy, kterých vychovatel vyuţívá, aby dosáhl výchovného cíle.125) definuje výchovný proces takto: „výchovný proces vyjadřuje časovou rozprostřenost výchovy, kdy dochází k vzájemnému působení, ovlivňování, napodobování, spolupráci, vciťování se, přenášení nálad, postojů, názorů a motivačních faktorů (interakci) dvou nebo více subjektů ve směru výchovného cíle v průběhu času.Výchovně-vzdělávací cíle jsou slovní popisy toho, co se mají děti naučit, jaké znalosti, vědomosti, dovednosti, postoje budou mít jako výsledek jejich učení. Jedná se tedy o vyjádření výsledku procesu učení, cílový stav, očekávaný výstup, účinek vzdělávání / naší činnosti na dítě.

Jaké jsou výchovně metody : − Mezi výchovné metody patří např.: vysvětlování, kladení požadavků, přesvědčování, vzor, hodnocení, hraní rolí … Metoda vysvětlování ve vyučování− cílem vysvětlování je pochopení problematiky (učiva, problému …)

Jaké jsou formy výchovy

všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.

Jaké jsou styly výchovy : Stylů výchovy existuje několik – liberální, autokratický a demokratický. Tyto styly jsou uplatňovány jak v rodině, tak právě ve škole.

Výchova (nebo též edukace) je cílevědomá, plánovitá a všestranná činnost směřující k přípravě člověka pro jeho společenské úkoly a osobní život. Výchova je celoživotní působení na procesy lidského učení a socializaci s cílem přeměny člověka po všech stránkách, tedy tělesné i duševní.

Výchovně vzdělávací proces nám odkrývá aktivity a interakce mezi učitelem a žákem, které vedou k osvojení dovedností a vědomostí žáka. Proces také ovlivňuje a formuje osobnostní stránku žáka, a právě proto se v názvu objevuje slovo výchova.

Jaké jsou výukové cíle

Výukovým cílem by měla být kvalitativní i kvantitativní změna u jednotlivých žáků, a to v oblasti kognitivní (vzdělávací), afektivní (postojové) a psychomotorické (výcvikové).Výukový cíl by měl být formulován z hlediska činností žáků, nikoliv z hlediska činnosti učitele. Výukové cíle je možné klasifikovat podle různých hledisek. Jednou z možností je klasifikace na základě 3 oblastí – oblasti kognitivní(intelektuální), afektivní (psychomotorické) a afektivní (citové).Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Výchovně vzdělávací proces nám odkrývá aktivity a interakce mezi učitelem a žákem, které vedou k osvojení dovedností a vědomostí žáka. Proces také ovlivňuje a formuje osobnostní stránku žáka, a právě proto se v názvu objevuje slovo výchova.

Jaké jsou typy rodiny : Rozlišujeme rodiny – úplné (otec, matka, děti), neúplné (otec – děti, matka – děti, 1 z rodičů chybí), druhotně vzniklé (po rozvodu vlastní a nevlastní děti, rodiče, …), více-generační (otec, matka, děti, prarodiče), rozšířená (rozšíření základní rodiny o dalšího člena – teta, strýc, …).

Kolik stojí výchova dětí do 18 let : Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,6 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže).

Kdy začít s výchovou dítěte

V prvním roce života si dítě utvoří silné vazby na matku a otce. Od prvního roku začíná poznávat svět, stává se šikovnějším a při objevování je stále méně závislé na rodičích. Veďte jej postupně od jednoho roku až do tří let k samostatnosti. Zde je ta pravá chvíle začít.

Podle tohoto obsahového hlediska rozlišujeme tzv. kognitivní výukové cíle, afektivní výukové cíle a psychomotorické výukové cíle. Kognitivní výukové cíle se formulují pro oblast poznatků, znalostí a kognitivních dovedností. Afektivní výukové cíle se vztahují k postojům, návykům a převážné většiny sociálních dovedností.Vymezení pojmu výchovně vzdělávací proces není jednoduché. Je to složitý protikladný, cílově orientovaný děj, který zahrnuje na jedné straně vyučovací činnost učitele a učební činnost žáků na straně druhé. Tento proces se vyznačuje vzájemným působením čtyř činitelů (Maňák, 2003, s. 71).

Co jsou to výukové metody : Výukové metody patří mezi základní didaktické kategorie. Lze je definovat volně podle J. Maňáka (2003) jako uspořádaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který směřuje k dosažení výchovně-vzdělávacích cílů.