Antwort Co je za slovní druh sám? Weitere Antworten – Jaký druh zájmena je sám

Co je za slovní druh sám?
zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.Zájmena OSOBNÍ

– Nezapomeňte, že zájmena můžeme skloňovat, takže osobní zájmena jsou i tvary mě, mne, tobě, ho, mu, atd.Mě/mně (zájmeno já)

1. pád Vašek
3. pád mně, mi Vaškovi
4. pád mě, mne Vaška
6. pád o mně o Vaškovi
7. pád mnou Vaškem

Jak se dělí zájmena : Druhy zájmen

  • osobní (on, já, ty)
  • přivlastňovací (náš, jejich, vaše)
  • ukazovací (ten, ta, to)
  • tázací (kdo, co, který)
  • vztažná (kdo, co, jenž)
  • neurčitá (kdokoli, cosi, každý, všichni)
  • záporná (nikdo, nic, žádný)

Co je to zájmena

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).

Jaká jsou zvratná zájmena : Zvratná zájmena se nejčastěji objevují jako předmět slovesa nebo za předložkou, a vyjadřují, že se jedná o tutéž osobu, která je v podmětu věty, tedy např. on vidí sebe, on mluví o sobě, on má rád jen sám sebe.

Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Zájmena on, ona, ono

mužský rod střední rod
1. pád on ono
2. pád jeho, ho, jej jeho, ho, jej
3. pád jemu, mu jemu, mu
4. pád jej, ho, -ň ho, je, jej

Co je nikdy za slovní druh

Zájmenná příslovce:

tázací – kde, kam, kudy, vztažná – jak, proč, neurčitá – někde, někam, někdy, záporná – nikde, nikam, nikdy.Zájmena záporná vyjadřují, že daná osoba, věc, zvíře nebo děj neexistuje (např. NIKDO nepřišel. NIC neviděl.). Příklady: nikdo, nic, nijaký, ničí, žádný.6. Příslovce – vyjadřují bližší okolnosti dějů. Odpovídají na otázky kde, kam, kdy, jak (např.

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).

Jaké jsou všechny zájmena : Máme 7 základních druhů zájmen. Osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací, vztažná, neurčitá a záporná.

Jaký druh zájmena je čí : Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen…

Jaké zájmeno je samo

Zájmeno sám, sama samo (plurál sami, samy, sama) se v dalších pádech skloňuje stejně jako přídavná jména složené deklinace, tj. např. vzor mladý. Neplatí to pro zvláštní první pád jednotného a množného čísla (tady si lze vypomoci adjektivem rád, ráda, rádo) a ve 4.

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

podle tvrdého vzoru se skloňují zájmena • ukazovací ten, tento, tenhle, onen • tázací, vztažné kdo • neurčitá někdo, leckdo, ledakdo, kdosi, kdokoli …

Jaké zájmeno je jí : Skloňování zájmena ONA spočívá ve správném dosazení tvarů ji a jí. (Po předložkách místo nich nastupují varianty ni a ní, pravidla pro krátké a dlouhé i jsou stejná.) I když se může zdát, že dlouhé a krátké tvary jsou celkem v rovnováze, krátké ji (ni) patří jen tam, kde je zájmeno ve 4. pádě (koho, co).