Antwort Co jsou hody s právem? Weitere Antworten – Co to je hody

Co jsou hody s právem?
Posvícení (na Moravě hody, ve Slezsku krmáš s různými formami pravopisu (krmaš/karmaš/kiermaš/kiermasz aj., v bývalé německé jižní Moravě kiritog, a to z něm. Kirtag, co se v místních i východorakouských dialektech vyslovuje přesně kiritóg) je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela.Hody se na vesnici slaví jako křesťanský svátek i jako den hojnosti, veselí a blahobytu. U bohatě prostřených stolů se setkává rodina a přátelé. Na hodech nesmí chybět mládež (chasa) oblečená ve slavnostních lidových krojích. Ústředními postavami hodů jsou stárci (vybraní chlapci) a jejich děvčata (stárky).HODY se slaví jako křesťanský svátek i jako poděkování za pěkné žně. Proto tato slavnost začíná vždy v nejbližší neděli k výročnímu dni světce, kterému je zasvěcený kostel. U nás je kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, proto hody začínají první neděli po 15. srpnu, kněz může povolit i jiný termín.

Kdy se konají hody : Hody (v Čechách „posvícení“, ve Slezsku „krmáš“, v bývalé německé jižní Moravě „kiritog“, a to z německého Kirchweih – posvěcení kostela) se konají od poloviny srpna až do konce listopadu.

Co jsou krojované hody

HISTORIE KROJOVANÝCH HODŮ

Je to tradice přenášená z generace na generaci. Víno, zpěv, kroje, taneční veselí a dechová hudba. To vše můžeme najít na těchto oslavách, které se mnohdy protáhnou až do ranních hodin a mohou trvat i několik dnů. Na Moravě se běžně hovoří o "hodech", v Čechách se ustálil pojem "posvícení".

Kde vznikly hody : Hody pochází z praslovanského výrazu *godъ. Dnes tento výraz máme také ve slovech hodit se nebo vhod, vhodný. Ve staroslověnštině (o něco mladším jazyku než praslovanština) god byla vhodná doba k něčemu, třeba k oslavě.

Z jakého důvodu vznikla hodová tradice Původním významem slavnosti hodů, které se konaly v podzimním čase, bylo poděkování za úrodu a snaha o její zajištění v dalším roce. S tím souviselo také úsilí zajistit dostatek jídla a pití k pohoštění. Stejně jako u jiných svátků dostaly i hody církevní význam.

Co k huse pít

  1. Pečená husa s jablky & bramborové knedlíčky. Více než hodinu.
  2. Červené zelí s brusinkami. Do hodiny.
  3. Husí vývar s bylinkovým kapáním. Více než dvě hodiny.
  4. Pomazánka z husího masa. Do 30 minut.
  5. Husí krev na cibulce.
  6. Husí játra se slaninou a lokšemi.
  7. Obrané husí maso s opečenými bramborami.
  8. Paštika z husích jater.

Kdy jsou hody ve Štěpánově

Letošní Hody sv. Vavřince se uskuteční 12. – 13. srpna.Stárek je označení pro voleného vedoucího chasy (mládeže), který v některých částech Moravy vede posvícení (které se na Moravě označuje jako hody). Označení pochází ze spojení starší tovaryš. Stárkovou partnerkou při hodech je na Slovácku stárka, na Horácku nebo Brněnsku stárková.Hody začínají vždy v neděli následující po svátku patrona, kterému je zasvěcen místní kostel nebo kaplička.

Jako hlavní chod je pečená husa, kachna nebo kuře, zelí a knedlíky. Odpoledne se jedí hnětýnky, koláče všech možných velikostí plněné mákem, tvarohem, ořechy a povidly, buchty s mákem nebo kynuté lívance posypané skořicovým cukrem.

Proč se slavilo posvícení : Jako vlastně všechny historické svátky, i posvícení je původně slavnost církevní. Znamenala oslavu vysvěcení nového kostela. Panovník, šlechta či obec kostel vystavěli, zástupci kléru posvětili a spravovali. Každoročně se potom na paměť dne, kdy kostel začal sloužit církvi, slavilo posvícení.

Co si dát k čočce : Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Co zdravého upéct

10 tipů na zdravé (ne)pečené dobroty:

  1. 1) Banana bread.
  2. 2) Maková bábovka.
  3. 3) Cuketový perník.
  4. 4) Skořicoví mini šneci.
  5. 5) Kokosové kuličky alá Raffaello.
  6. 6) Sušenky s makadamovými ořechy.
  7. 7) Chia pudink.
  8. 8) Domácí Cini Minis.


O posvíceních a poutích

Opět zde můžeme sledovat mnoho lokálních označení posvícenských a pouťových slavností – posvícení, hody (především na jižní Moravě), krmáš (na severní Moravě a ve Slezsku) a další.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.

Co si dát s chlebem : Dobrá pomazánka, kabátek z rozšlehaného vajíčka, rozpečený sýr, orestovaná jatýrka, nakrájené či natrhané maso… Zkrátka dobrý sendvič nebo topinka je vždycky dobrý nápad!