Antwort Co jsou kačenky? Weitere Antworten – Jak vypadají kačenky

Co jsou kačenky?
Kačenky jsou štíhlé houby s okrově žlutým až olivově hnědým kloboučkem, mozkovitě nebo laločnatě žebernatým. Třeň je bělavý nebo okrový, v mládí vatovitě vycpaný, později dutý.Na levé straně je smrž kuželovitý, na pravé straně kačenka česká. Kačenka má kloouk přirostlý ke třeni nahoře. Na fotografiích je krásně rozdíl vidět!!!Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Jak připravit kačenku českou : 400 g kačenek českých, 100 ml vody, 2 lžíce octa 8%, lžíce oleje, sůl dle chuti, voda na uvaření hub. Kačenky očistíme a celé vaříme v mírně osolené vodě doměkka. Vaření trvá asi 25 až 30 minut.

Jak poznat smrže

Jak ho poznat

Je dutý a těsně přirostlý ke třeni. Barevně je velmi variabilní, může být nažloutlý, okrový, hnědavý, ale i šedivý nebo s červeným nádechem. Hladký třeň dosahuje šířky až 4 cm a ve spodní části bývá o něco širší. Na rozdíl od klobouku je světlý, často přímo bílý případně světle hnědý.

Jak zpracovat smrže : Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích. Pro šíření výtrusů této houby je velmi důležitý vítr, takže naleznete-li pěknou plodnici, jděte po převažujícím směru větru a pak můžete najít další plodnice.

Přepůlené kačenky opečte na másle, osolte a opepřete. Stáhněte pánvičku z plotny, přidejte listy čerstvého medvědího česneku a nechte zavadnout. Naplňte hrnec (cca 3 l) z poloviny vodou a přiveďte ji k varu. Jakmile se voda začne vařit, snižte teplotu, přidejte ocet a zamíchejte.

Jak chutná smrž

V Česku se vyskytuje hned několik různých druhů – všechny jsou jedlé a patří mezi naše tržní houby. Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami.Smrže jsou svým vzhledem předurčeny k tomu, aby v nich ulpívaly nečistoty, proto je třeba je pečlivě vymýt proudem vody, popřípadě očistit malým kartáčkem.Pro smrž je charakteristický jeho vzhled. Má dlouhý třen, který je srostlý s typickým kloboukem smržů. Jak třeň, tak klobouk mají společné duté tělo. Pokud si smrže sbíráte sami, dejte pozor, abyste si je nespletli s prudce jedovatým ucháčem obecným.

Pro ochucení omáčky pro několik porcí klidně vystačíte i se 100 g smržů (což asi 10 plodnic). V lednici vydrží v papírovém pytlíku jen několik dní. Smrže se dají zmrazit, ale je to spíš škoda. Sušené smrže přijdou o část textury, zato si ale perfektně uchovají svoje aroma.

Jak chutna smrž : V Česku se vyskytuje hned několik různých druhů – všechny jsou jedlé a patří mezi naše tržní houby. Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami.

Jak připravit smrže : Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Jak zamrazit smrže

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.

Smrže není možno zaměnit s žádnou jedovatou houbou. Zaměnit se dá pouze s jinými druhy Smržů, ale ty jsou všechny jedlé. Tato houba se výborně hodí do polévek nebo mletého masa s nádivkou k pečení. Pěstování Smržů je do velké míry závislé na přírodě.Smrž obecný

Na kačenky v lesích a zahradách volně navazují smrže. Začínají se objevovat na přelomu dubna a května, rostou obvykle do poloviny května. Existuje hned několik druhů – smrž obecný, vysoký a polovolný.

Proč nedávat houby do mrazáku : Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.