Antwort Co jsou to DNS servery a co je jejich úlohou? Weitere Antworten – Co to jsou DNS servery
DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.Před pár dny představil nástroj DNSCheck, který prověří DNS záznamy u vašich doménových jmen. Neváže se pouze na CZ domény, otestovat můžete jakékoliv jiné. Stačí zadat doménu (bez www), tj. například „zive.cz“.DNS záznamy určují, jaké služby běží na internetové doméně. Založením DNS záznamu příslušného typu aktivujete službu a nastavujete její parametry. Některé typy patří mezi základní a na své doméně je zcela jistě budete potřebovat.
Jaké jsou kořenové servery DNS ak čemu slouží : Kořenové jmenné servery (root name servers) představují zásadní část technické infrastruktury Internetu, na které závisí spolehlivost, správnost a bezpečnost operací na internetu. Tyto servery poskytují kořenový zónový soubor (root zone file) ostatním DNS serverům.
Co je to DNS a jak funguje
Obdobným způsobem jako telefonní seznam funguje systém DNS (Domain Name System) pro IP adresy. Umožňuje přiřadit k číselné IP adrese určité symbolické jméno, tzv. jméno domény, které si uživatelé snadno zapamatují a dokážou jej i intuitivně napsat např.
Jak zjistit DNS servery : DNS naleznete ve výpisu konfigurace IP. Nejjednodušší postup je následující: otevřete nabídku Start – vyberte položku Hledat a zadejte heslo cmd. zobrazí se vám spuštění příkazového řádku, do kterého napíšete příkaz ipconfig/all.
Řešení
- Terminál spustíte následujícím způsobem: Windows: Stiskněte klávesy Windows + R.
- Zadejte „ nslookup “.
- Pokud nechcete používat místní server DNS, zadejte „ server 8.8.8.8 “.
- Zkontrolujte následující záznamy: Záznam MX: Zadejte řetězec „ set type=MX “ a poté zadejte název domény.
Nejjednodušší postup je následující:
- otevřete nabídku Start – vyberte položku Hledat a zadejte heslo cmd.
- zobrazí se vám spuštění příkazového řádku, do kterého napíšete příkaz ipconfig/all.
- nyní se vám zobrazí kompletní výpis síťového nastavení vašeho počítače, ve kterém téměř na konci naleznete řádek DNS Servers.
Jak si nastavit DNS
V pravém sloupci klikneme na název připojení. Zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Použít následující adresy serverů DNS a do aktivních polí Upřednostňovaný server DNS a Alternativní server DNS nyní vyplníme IP adresy vybraných serverů DNS.Opravdu rychlejší DNS
Alternativní DNS | IPv4 DNS |
---|---|
8.8.8.8 / 8.8.4.4 | |
Cloudflare | 1.1.1.1 / 1.1.0.0 |
Cisco OpenDNS | 208.67.222.222 / 208.67.220.220 |
CZ.NIC | 217.31.204.130 / 193.29.206.206 |
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.
Důrazně doporučujeme nastavit Google DNS i v nastavení DHCP serveru. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete používat DNS servery společnosti Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), můžete využít některého z dalších poskytovatelů DNS. Např. Cloudflare DNS (1.1.1.1) nebo OpenDNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220).
Jak zjistit doménu : Pokud hledáme majitele domény . CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně.
Jaký nastavit DNS : Důrazně doporučujeme nastavit Google DNS i v nastavení DHCP serveru. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete používat DNS servery společnosti Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), můžete využít některého z dalších poskytovatelů DNS. Např. Cloudflare DNS (1.1.1.1) nebo OpenDNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220).
Jaký nastavit DNS server
Důrazně doporučujeme nastavit Google DNS i v nastavení DHCP serveru. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete používat DNS servery společnosti Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), můžete využít některého z dalších poskytovatelů DNS. Např. Cloudflare DNS (1.1.1.1) nebo OpenDNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220).
Na připojení klikneme pravým tlačítkem myši a z menu vybereme Vlastnosti. Ve výsledném seznamu bude položka „Protokol sítě Internet – TCP/IP“, tu vyberte, a stiskněte tlačítko „Vlastnosti“. V horní části okna se zadává IP adresa, maska podsítě a výchozí brána. Ve spodní části okna se zadávají IP adresy DNS serverů.Nejdříve se podívejte do dohody, kterou máte uzavřenu s vaším poskytovatelem Internetu. Další možností je spustit si ve Windows přes Start a Spustit nebo Vyhledat příkaz cmd a když se otevře okno DOS zadat ipconfig /all , dole v obrázku pak vidíte příklad, jakou mohou mít hodnotu vaše DNS (zeleně zakroužkováno):
Jak nastavit DNS na telefonu : Pokud chcete Soukromé DNS zapnout či vypnout nebo změnit jeho nastavení, postupujte takto:
- V zařízení přejděte do aplikace Nastavení.
- Klepněte na Síť a internet. Soukromé DNS.
- Vyberte požadovanou možnost: Vypnuto. Automaticky. Název hostitele poskytovatele soukromého DNS.
- Klepněte na Uložit.