Antwort Co jsou to podstatná jména obecná a vlastní? Weitere Antworten – Jak poznat vlastní jméno

Co jsou to podstatná jména obecná a vlastní?
Vlastní jména píšeme s velkým začátečním písmenem. Podstatná jména obecná neoznačují určitou osobu, zvíře nebo věc, ale označují je obecně (chlapec, pes, město, rybník, noviny, opera apod.) Obecná jména píšeme s malým začátečním písmenem.Podstatné jména jsou ohebný slovní druh. Podstatná jména označují mimo jiné názvy osob, zvířat, rostlin, věcí, vlastností, dějů, činností, pocitů, vědních oborů a školních předmětů. Příklady podstatných jmen: pes, Jana, strom, krabice, láska, Antarktida, matematika, mouka, radost, plavání.V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jak se určuje podstatných jmen : U podstatných jmen určujeme následující kategorie: pád, číslo, rod a vzor.

  • Pád (casus)
  • Číslo (numerus)
  • Rod (genus)
  • Vzor (paradigma)

Jak dělíme vlastní jména

Jména vlastní (vlastní názvy) dělíme do tří formálních typů:

  • jednoslovné názvy (Milka, Podkrkonoší, Váh, Vánoce),
  • několikaslovné názvy složené pouze ze jmen obecných (Spojené arabské emiráty, Prodaná nevěsta),
  • několikaslovné názvy složené ze jmen obecných i vlastních (Akademie věd České republiky).

Jak se ptáme na podstatné jméno : Podstatná jména mění svůj tvar. Ptáme se na ně pádovou otázkou. Kdo Koho

Podstatné jméno podložka je odvozeno od slovesa podložit příponou -ka, podstatné jméno honička se tvoří od slovesa honit příponou -čka. Od kterých slov jsou tvořena následující podstatná jména

Obecná jména se nevztahují k určité jedné osobě, zvířeti, věci, ale označují je obecně. Píšeme je malým písmenem. Příklady: člověk, pes, ulice, pohoří.

Kolik je podstatných jmen

Jedná se o tři skupiny podstatných jmen – jména hromadná, pomnožná a látková, která se vyznačují tím, že mluvnická kategorie čísla neodpovídá počtu dané věci (např. mluvnické číslo je množné, ale označovaná věc je pouze jedna či naopak).Jména hromadná

Podstatné jméno hromadné pojmenovává soubor (souhrn, celek) počitatelných jednotlivin téhož druhu, což se vyjadřuje i slovotvornými prostředky, příponami: ‑í, ‑oví, ‑stvo, ‑ctvo (listí, stromoví, panstvo, námořnictvo).umime.to/BWA

1. pád nominativ Kdo Co
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem
7. pád instrumentál S kým S čím

  1. Podstatné jméno pomnožné má jen tvary množného čísla, i když třeba označuje jednu věc, např. (ty) housle.
  2. Podstatné jméno hromadné má jen tvary jednotného čísla, i když označuje více (hromadu) věcí stejného druhu, např. (to) rostlinstvo.
  3. Podstatné jméno látkové označuje látku nebo hmotu a je nepočitatelné, např.

Jak se ptáme na podstatne jméno : Podstatná jména mění svůj tvar. Ptáme se na ně pádovou otázkou. Kdo

Jak určit koncovky podstatných jmen : V koncovkách podstatných jmen rodu mužského, která se skloňu- jí podle měkkých vzorů muž, stroj a soudce, píšeme vždy měkké i nebo í. V koncovkách podstatných jmen rodu ženského, která se skloňují podle tvrdého vzoru žena, píšeme tvrdé y; měkké i píšeme jen v 7. pádě čísla množného v koncovce -ami (ženami).

Co jsou podstatná jména Pomnožná a hromadná

Jsou to podstatná jména hromadná – dříví, kamení, obyvatelstvo, letectvo, zrní, krmivo, křoví, hmyz. Některá podstatná jména mají tvar čísla množného, a to i tehdy, když označují jednu věc. Nazývají se podstatná jména pomnožná – housle, narozeniny, Čechy, záda, brýle, dveře, kalhoty, játra, plavky, Vánoce.

Podstatná jména hromadná:

Některá podstatná jména mají pouze tvar čísla jednotného, ale označují větší množství věcí (jevů) pohromadě, například: to ptactvo, to uhlí, to dříví, to žactvo, to křoví… Při skloňování mají pouze koncovky čísla jednotného, proto u nich určíme vždy číslo jednotné.Pády u podstatných jmen

  1. pád, nominativ: Kdo Co
  2. pád, genitiv: Bez koho Bez čeho
  3. pád, dativ: Komu Čemu
  4. pád, akuzativ: (Vidím) Koho Co
  5. pád, vokativ: Oslovení, volání
  6. pád, lokál: O kom O čem
  7. pád, instrumentál: S kým S čím

Jak poznám hromadná podstatná jména : Jména hromadná

Podstatné jméno hromadné pojmenovává soubor (souhrn, celek) počitatelných jednotlivin téhož druhu, což se vyjadřuje i slovotvornými prostředky, příponami: ‑í, ‑oví, ‑stvo, ‑ctvo (listí, stromoví, panstvo, námořnictvo).